perfecte race Boom sprint recht door r het midden naar zege Nieuwe stichting wil kunstrijden uit de vergetelheid halen Valoejev maatje te groot voor Holyfield Pupil van Verhaeren maar 0,04 seconden boven wereldrecord. AMSTERDAM - Het hele jaar was ze er naar opdoek. In haar laatste in dividuele wedstrijd van 2008 le verde zwemster Marleen Veldhuis bij de Nederlandse kampioen schappen kortebaan op de 100 me ter vrij toch nog dé perfecte race af. Met een tijd van 51,74 secon den bleef het wereldrecord slechts vierhonderdste buiten bereik. Met de aanscherping van haar Europees record en de tweede tijd ooit achter de Australische Lisbeth Trickett zorgde Veldhuis voor het hoogtepunt op de slot dag van de nationale titelstrijd in het Sloterparkbad in Amsterdam. Met dertien Nederlandse records trok de zwemploeg de lijn door die vorige week bij de EK in Rijeka werd ingezet. Samen met de nieuwe toptijden van dit toer nooi zijn er in twee weken 45 Ne derlandse record gesneuveld. De oogst stemde technisch direc teur lacco Verhaeren in Amster dam zeer tevreden. „Het is mooi dat we ook hier grenzen blijven verleggen. Ik ben vooral blij dat er kwalitatief goede tijden bij zaten. 'Toen ik naar het scorebord keek, zei ik wel even het bekende drieletterwoord' Daarmee doe je echt mee om de prijzen." Verhaeren was ook zeer te spre ken over de tijd van zijn pupil Veldhuis. Al baalde hij wel even dat ze net boven het wereldrecord uitkwam. „Toen ik naar het sco rebord keek, zei ik wel even het bekende drieletterwoord. Maar die teleurstelling was na een paar seconden weer weg. Je weet dat het wereldrecord erin zit. Boven dien heeft ze subliem gezwom men." Verhaeren ging sinds de komst van Veldhuis in 2006 naar Eindho ven met de Twentse op zoek naar de perfecte race. Ze werkte de eer ste periode vooral aan haar tech niek en ook haar fysiek werd bij geschaafd. Al die arbeid had uit eindelijk bij de Olympische Spe len haar beste wedstrijd ooit moe ten opleveren. Na een succesvolle start met goud op de 4x100 meter vrij faalde ze in Peking echter op de 50 en 100 meter vrij. Na een periode van wedstrijden om de Swim Cup, de EK en NK kortebaan lukte het haar zondag wel. „Het is jammer dat het net geen wereldrecord is. Maar het was lekker dat ik hier na vijftig meter nog kon versnellen. Ik had heel veel macht en kracht. Het is heerlijk het jaar zo af te sluiten", zei Veldhuis stralend. Na de feestdagen gaat Veldhuis zich richten op de wereldkam pioenschappen in juli in Rome. Hoewel ze al zeker is van een startbewijs, kan ze zich nog niet in alle rust op dit toernooi gaan richten. Gezien de grote con currentie op de 100 meter vrij moet ze in april toch scherp zijn bij de laatste kwalificatiemogelijk heid bij de Swim Cup in Amster dam. Verhaeren: „Een jaar geleden had je aan een tijd van 53,6 genoeg. Maar met de concurrentie van In ge Dekker, Ranomi Kromowidjo- jo en Femke Heemskerk voor maar twee plekken bij de WK moet Marleen alert blijven. Dat die concurrentie zo groot is, is al leen maar mooi voor het Neder landse zwemmen." De technisch directeur schrijft de progressie van zijn zwemmers voor een deel toe aan de nieuwe, snelle zwem pakken. Maar hij benadrukte dat de meesten ook beter zijn gaan presteren. „Het pak helpt zeker en ik hoop dat er snel goede regel geving voor komt. Maar dat is het zeker niet alleen." Hij zag bij de NK opnieuw het re sultaat van de structuur met regio nale trainingscentra, die twee jaar geleden werd opgezet. Hij hoopt dat hierdoor de komende jaren de concurrentie ook op andere af standen, zoals bij de vrouwen op de 100 vrij, zal toenemen. „We moeten wel acht jaar uittrekken voordat de selectie structureel groter wordt. De ploeg voor de WK zal daarom ook niet zo groot zijn, maar we zijn op de goede weg." Moniek Nijhuis (30,24 op 50 school), Rieneke Terink (4.38,49 op 400 wissel) en Nick Drie bergen (52,03 op 100 rug) lever den gisteren met nationale re cords ook hun bijdrage aan de blijdschap in het Nederlandse kamp. Wereldkampioen troeft Nys af tijdens Franse WB-veldrit. NOMMAY - Op een langzaam leeglo pende voorband sprintte Lars Boom gistermiddag recht door het midden naar de zege van de we- reldbekerveldrit van het Franse Nommay. „Ik hoefde er niet voor te kwakken of uit te wijken", zei de wereldkampioen, die daarmee aangaf Sven Nys op eerlijke wijze te hebben verslagen. „In het veld kon ik hem niet los sen, dus moest het gebeuren in de eindsprint", zei de renner die be gin deze maand op Lanzarote twee weken lang trainde met Theo Bos. „Ach, ik kon al sprinten hoor, maar je wordt er ook niet slechter van." Een sprint in een veldrit is iets an ders dan spurten in een wegkoers. Zelfs na tv-show Sterren op het ijs is er geen belangstelling. door Anne Roel van der Meer HEERENVEEN - Grotendeels lege tri bunes dit weekeinde bij het NK kunstrijden, weinig deelnemers en een niet bijster hoog niveau. Kunstrijden, op wereldniveau een grote sport, lijdt in Nederland ook na een televisieshow als Sterren op het ijs een armoedig bestaan. Dat moet veranderen, vinden fa natieke liefhebbers. „Er zit geen ontwikkeling in het kunstrijden." Sinds twee maanden hebben de kunstrijders hun eigen 'bond', de Stichting Kunstrijden Nederland (SKN). De club onder voorzitter schap van Dirk Brauckmann en met Joan Haanappel als vicevoor- zitter, wil voorkomen dat de sport van de dubbele axels en de drie voudige rittbergers in Nederland een ondergeschoven kind blijft. Het is tijd voor actie. „Talent is er genoeg", zegt Brauckmann. „De KNSB zal nu ook de ruimte moe ten bieden om dat te ontwikke- „Omdat je op slappere banden rijdt", doceert Boom. „Ie zou in de laatste ronde kunnen kiezen voor hardere banden, maar dat heb ik niet gedaan. Mijn banden stonden toch al harder opgepompt dan die van Nys." Vanwege een langzaam leeglopen de voortube vond Boom het beter om van kop af de spurt aan te gaan. Nys gaf zich snel gewonnen. Dat deed hij niet in het veld. Ook niet na een aanvaring in de smalle materiaalpost, waarbij Nys veel tijd verloor. In het Vlaamse kamp dacht men dat de inspanning die hij vervolgens had moeten doen om weer aansluiten bij de kop groep, hem de kop kostte in de eindsprint. „Onzin toch", meende Boom. „Sven kon vrij gemakkelijk terugkomen." Het was op een moment dat Boom met de koers aan het 'spe len' was. Niemand in Frankrijk len. Er zit al dertig jaar lang struc tureel iets fout." Hoe kan het zo zijn, stelt Brauck mann, dat kunstrijden in Ne derland zo'n marginale positie in neemt? Hoe is dat mogelijk, ter wijl kunstrijden op de Olym pische Winterspelen de best beke ken sport is? De internationale sportzender Eurosport trekt de meeste kijkers met kunstrijden, mondiaal gezien de grootste tak van de schaatssport. Brauckmann: „Het is in Nederland de omge keerde wereld. Hier zitten de tribunes vol bij het langebaan schaatsen, terwijl daar in het bui tenland niemand naar komt kij ken." De SKN moet straks, na de Spelen van Vancouver in 2010, een zelf standige organisatie onder de para plu van de KNSB zijn. „Voor en door het kunstrijden", legt Brauck mann uit. „Het moet minder vrij- pW Kusntrijden is een onderge- schoven kindje in Nederland. De Stichting Kunstrijden Neder land wil daar verandering in brengen. PZC Maandag 22 december 2008 29 Lars Boom wint in Nommay. kon hem pijn doen en de Braban der wachtte rustig het moment van de finale af. Daarin kon alleen Nys hem volgen. Boom won na Pijnacker zijn twee de wereldbekercross van het sei zoen. 1\vee dagen eerder was hij nog kansloos geweest in Antwer pen. „Dat is een kwestie van moti vatie. Daarnaast ging het vandaag lekkerder dan vrijdag." blijvend, trainers moeten beter worden opgeleid en bijgeschoold. En we moeten af van de verplich te testen voor kinderen van twaalf en dertien jaar. Als ze die niet ha len, mogen ze niet aan dit soort kampioenschappen meedoen. Op een gegeven moment haken ze af, gaan ze verloren voor de sport. Terwijl ze op termijn een prachtig kader kunnen vormen voor de be geleiding en aansturing van de nieuwe generatie. Kunstrijden moet veel meer een breedtesport worden." Cor Booy (20) was ooit een groot talent. Drie keer was de boe renzoon uit Uitwellingerga de bes te van het land, maar vier jaar ge leden al hing hij zijn schaatsen aan de wilgen. „Ik vond het ook leuk om een biertje te drinken, ik moest kiezen. Ik zag het niet zit ten om nog jarenlang vijf of zes keer in de week te trainen. Waar voor zou ik dat doen? Als ik er nu weer over nadenk, dan heeft het ook te maken gehad met een ge brek aan' waardering van de bond. Ik kan mij het besluit van Joan Haanappel wel voorstellen." Rus verslaat Amerikaan in titelstrijd bij zwaargewichten. ZÜRICH - Bokser Nikolaj Valoejev heeft zijn wereldtitel in het zwaar gewicht (WBA) met succes verde digd. De Rus versloeg zaterdag in Zürich Evander Holyfield in twaalf ronden op punten. De 46-jarige Amerikaan maakte in Zwitserland zijn rentree en hoop te historie te schrijven door zich na afloop de oudste wereldkampi oen ooit te mogen noemen. Zover kwam het niet voor Holy field, al beoordeelde een van de drie ringrechters het gevecht als onbeslist: 114-114. De andere twee gaven Valoejev meer punten: 116-112 en 115-114. „Ik zag de wedstrijd anders dan de scheidsrechters, maar ik ben niet teleurgesteld in mijn prestaties", al dus Holyfield, die elf jaar ouder, 44 kilo lichter en 30 centimeter kleiner was dan zijn tegenstander. Na zijn nederlaag, in een met 12.500 bezoekers uitverkocht Hal lenstadion, gaf hij aan dat hij er niet over peinst om te stoppen. Holyfield, die er in 1990, 1993, Holyfield: 'Ik zag de wedstrijd anders dan de scheidsrechters' 1996 en 2000 wél in slaagde de we reldtitel te veroveren, keek alweer vooruit naar een nieuw duel tegen Valoejev. „Ik twijfel niet aan me zelf, mensen twijfelen aan me, maar ik heb in het verleden bewe zen dat die mensen ernaast zitten. Ik heb een goede prestatie neerge zet en het zal nog beter worden als ik het weer tegen hem op neem." De 35-jarige Valoejev liet zich positief uit over Holyfield. „Hij heeft het me behoorlijk zwaar gemaakt." De volgende tegenstander van de Russische WBA-kampioen wordt Ruslan Chagajev. Dat is de enige bokser die Valoejev in diens 52 partijen durende carrière als prof een "nederlaag wist toe te brengen. Valoejev wacht verder competitie van twee andere landgenoten, de broers Vitali en Vladimir Klitsch- ko. Zij hebben bij elkaar vier wereldtitels achter hun namen Nikolaj Valoejev heeft de kampioensriem om, die hij verdiende met zijn staan. overwinning op Evander Holyfield (links). foto Steffen Schmidt/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45