Zeeland PZCIl3 Scepsis over Grevelingen als Natura Provincie: besluit verandert nauwelijks Mollen SCHOUWEN-DUIVELAND 19 Organisaties en partijen boos over procedure en bang voor de toekomst. door Martijn de Koning BRUINISSE - Het is oneerlijk om mensen te vragen naar hun me ning over het aanwijzen van De Grevelingen als Natura2000-ge- bied, zonder te kunnen vertellen wat die status voor gevolgen heeft. Dat schrijven tal van organisaties, bedrijven en particulieren aan het ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij (LNV). De minister ontving 98 zienswij zen over het besluit om De Greve lingen toe te voegen aan het Euro pees netwerk van natuurgebieden. Veertig daarvan komen van Schou- wen-Duiveland. De afzenders zijn divers: recreatiebedrijven, jachtha vens, overheden, jachtwerven, landbouwers, jagers, vissers en na tuurliefhebbers deden hun zêgje. De gevolgde procedure jaagt veel brieftchrijvers in de gordijnen. „We hebben niet de mogelijkheid om inhoudelijke argumenten aan te dragen die wel degelijk nü, bij 1^ Het ministerievan LNV heeft 98 zienswijzen gekregen over het aanwijzen van De Grevelingen als Natura2000-gebied. Veertig daar van zijn Schouwen-Duivelands. De 98 zienswijzen over het aan wijzen van De Grevelingen als Natura20oo-gebied, liggen nu bij minister Verburg van LNV. Die kan aan de hand daarvan nog din gen veranderen aan het aanwij zingsbesluit. Dat wil niet zeggen dat De Grevelingen mogelijk nog geschrapt wordt als natuurgebied. Volgens Europees bepaalde criteria moet die regio nu eenmaal op de beschermde lijst. Sterker nog: er zal nog maar wei nig veranderen aan het aanwij zingsbesluit, denkt Bouke Bouw man van de provincie. „Mogelijk wordt de geplande grens van het gebied hier en daar nog wat aange past. In principe vallen er geen be drijven binnen het gebied. Als dat nu wel zo is, wordt dat veran derd." Daar blijft het wel bij, denkt Bouwman. Zo noemt hij de suggestie dat het Dijkwater alsnog buiten het gebied moet vallen, 'on denkbaar'. De minister komt in de loop van volgend jaar met een antwoordno ta, waarin ze aangeeft waarom er is besloten wel of juist niet in te gaan op de inhoud van de ziens wijzen. Vervolgens stelt de provin cie, in opdracht van het ministe rie, het beheerplan op. Daarin staat concreet wat er wel en niet mag in het gebied. Volgens Bouwman gaat De Greve lingen niet op slot. „Huidig ge bruik blijft bijna altijd toegestaan. Nieuwe dingen blijven ook moge lijk, alleen zoeken we daarbij naar een manier waarbij de natuur geen schade oploopt. Er zijn straks meer vergunningen nodig dan nu. En ja, dat kost extra tijd en geld, daar ontkom je niet aan." Bij de jachthaven in Bruinisse wordt hard gewerkt aan uitbreiding. Daarmee is geen rekening gehouden in de toe komstplannen voor De Grevelingen, menen de gemeente en een aantal ondernemers. foto Dirk-Jan Gjeltema de aanwijzing, al van belang zijn", stelt één van de inzenders. Ande ren sluiten zich daarbij aan. Partijen en ondernemingen tonen zich ook bezorgd over de toe komst. Bedrijven denken dat ze niet kunnen uitbreiden, landbou wers vrezen beperkingen op het gebied van overlastbestrijding, kite- surfers denken hun sport niet meer uit te mogen oefenen, de ge meente ziet haar ambitieuze plan nen met de Brouwersdam in ge vaar komen, vissers en waterspor ters zijn bang voor beperkende maatregelen. Ook menen enkele ondernemers dat ze straks in het beschermd ge bied vallen. Ze vragen dat te veran deren. Zo is, onder meer volgens de gemeente Schouwen-Duive- land, geen rekening gehouden met de uitbreiding van de jachthaven bij Bruinisse. Een aantal briefschrij vers wil ook dat het Dijkwater bij Sirjansland buiten het natuurge bied zal vallen, omdat daar ge boerd wordt. Er is ook kritiek op de 'behoud- doelstelling'. Die gaat ervan uit dat de huidige aantallen flora en fauna gehandhaafd blijven. Vreemd, vindt opnieuw onder meer de ge meente, want flora en fauna veran deren in De Grevelingen altijd wel, los van welke zaken je er wel of niet toelaat.-* Vrouw gewond bij eenzijdig ongeval NOORDCOUWE - Een vrouwelijke inzittende van een auto is zondag middag tegen kwart voor vijf ge wond bij een ongeval op de Don- kereweg in Noordgouwe. Haar 76-jarige echtgenoot uit de ge meente Schouw'én-Duiveland reed in de bocht rechtdoor en kwam te gen een boom tot stilstand. Zijn vrouw naast hem klaagde over pijn op haar borst en is naar het ziekenhuis in Goes vervoerd. Inbrekers slaan hun slag in hele provincie VLISSINGEN - Zeeland werd afgelo pen weekeinde geteisterd door in brekers. Uit een sportcomplex in Sint-Maartensdijk werd drank en sigaretten gestolen, een café in Vlis- singen mist rookwaar en geld. Au to-inbrekers namen in Vrouwen polder een handtas mee. De buit bij een woninginbraak in Poort vliet bedroeg honderden euro's. In Terneuzen werden twee brom mers uit schuurtjes ontvreemd. Coesenaar ligt buiten bewustzijn op straat GOES - De politie heeft zaterdagochtend tegen drie uur aan de Voorstad in Goes een 22-ja- rige Goesenaar buiten bewustzijn aangetroffen. Hij was ernstig ge wond aan zijn hoofd en is per am bulance overgebracht naar het zie kenhuis in Goes. Vermoedelijk is de man gevallen met zijn fiets. De politie zoekt getuigen. Zij wor den verzocht zich te melden via te lefoonnummer 0900-8844. SZEBHWSE De reusachtige ballenvanger langs de A58 aan de rand van Middel burg maakt vele tongen los. Dat geldt zeker voor mensen die erop zitten te kijken: Mortierianen en Nieuwlanders. De laatsten zijn on langs ook verblijd met het nieuws over nog een extra bedrijventerrein in de directe omgeving, pal tegen over het ballennet. Tip? redactie@pzc.nl Aan de ontbijttafel bij een Nieuw- lands gezin werden deze actuele on derwerpen dezer dagen diepgaand besproken. De gezichten van de aanwezigen stonden ernstig. Tot Jan-Kees met de oplossing kwam. „Op dat bedrijventerrein moet maar een mollenkwekerij komen Dan laten wij die dieren wel los aan de overkant." Zeeuwse kunstenaars overwinteren in Grote Kerk in Veere Milieupolitie doet onderzoek naar wildstroperij Maandag 22 december 2008Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27