Yerseke moet handen ineenslaan PZCI13 Vooral de geluksballonnen doen het goed BEVELANDEN-THOLEN Noord-Beveland baalt een beetje van Connexxion Molen 19 Maandag 22 december 2008 Ontwikkelingsplan kan alleen slagen door samenwerking. door Luc Oggel YERSEKE - Samenwerking tussen al le belangengroepen is noodzake lijk om de ambitieuze ontwikke lingsplannen voor Yerseke te laten slagen. Dat zegt Rob de Waard van adviesbureau Nieuwland uit Wage- ningen, dat het project Gebiedsont- wikkeling Yerseke begeleidt. Een projectgroep werkt al een be hoorlijke tijd aan een plan om het mosseldorp een flinke oppepper Vuurwerkpaleis vierde jaar aan Spoorstraat in 's-Gravenpolder. door Luc Oggel 's-GRAVENPOLDER - In het dagelijks leven is hij ongediertebestrijder, maar in december tevens vuur werkverkoper. En het Vuurwerkpa leis Zeeland van Peter Traas in 's-Gravenpolder doet al goede za ken. „Ik zit nu al aan mijn streef- aantal van vijfhonderd voorbestel- lingen." I Voor het vierde jaar verkoopt i Traas vuurwerk vanuit de showroom aan de Spoorstraat in 's-Gravenpolder. „Het loopt goed. te geven, met name op hét gebied van de 'pijlers' aquacultuur, recrea tie en wetenschap. Rob de Waarde van bureau Nieuwland is gevraagd het proces op te zetten en te bege leiden volgens zijn methodiek 'Simlandscape', die hij met en aan de Technische Universiteit Eindho ven heeft ontwikkeld. Bij Simlandscape wordt uitgegaan van een brede gebiedsontwikke- ling, die zich zowel op de ruimtelij ke kant (gebouwen, natuur) als de sociaal-economische kant (bedrijfs leven, onderwijs, zorg) richt. „Het doel is om een brede ontwik keling op gang te krijgen door mid Vorig jaar lag het gemiddelde be drag per klant rond de 38 euro, nu is dat 41 euro." Dat al het vuurwerk is uitgestald als ware het een kunstexpositie, draagt volgens Traas bij aan het succes. „Mensen kunnen hier echt in een vuurwerksfeer rondkijken, zeg-maar." Afgezien van de reguliere klappers en pijlen is dit jaar de geluksballon erg populair. Het is een 60 a 80 centimeter hoge papieren ballon, die opstijgt door middel van de warme lucht van het kaarsje dat er in staat. „Ik had eerst mijn beden kingen over de veiligheid, maar volgens deskundigen is het niet ge vaarlijk. Hij stijgt heel hoog op, del van het bij elkaar brengen van belangengroepen. Het gaat erom creativiteit en ondernemerschap te vertalen in projecten en uitvoe ring", legt De Waard uit. Voor een brede gebiedsontwikkeling is dat noodzakelijk. „Als je gaat bouwen, moet je we ten voor wie. Ruimtelijke ontwik keling kun je namelijk niet los zien van sociaal-economische ont wikkeling, dus je moet weten wat er op dat gebied speelt voordat je begint." Er hebben inmiddels al diverse bij eenkomsten met alle betrokkenen (de vijf'O's; ondernemers, overhe dus mocht hij vlam vatten, dan is hij al uit voordat-ie beneden is." Ook nieuw in het assortiment zijn zogeheten herdenkingspijlen, voor wie tijdens de jaarwisseling wil stilstaan bij het verlies van een 'Eigenlijk vind ik het zonde van mijn geld, maar de kinderen vinden het zo leuk' dierbare. De pijlen zijn wat ingeto gener en produceren een witte re gen. „Geen hardloper, maar er is wel belangstelling voor." lackelien Krombeen uit Kwaden- damme-is zaterdagmiddag ook in den, organisaties, onderwijs- en onderzoeksinstellingen en met de bewoners) plaatsgevonden, waar uit zo'n honderd ideeën zijn voort gevloeid. „Ik merk dat het best even wennen is, omdat iedereen ineens moet meedenken en actief moet worden. En hoewel het heus niet allemaal van een leien dakje zal gaan, heb ik er vertrouwen in. Ik ga er altijd vanuit dat mensen uiteindelijk allemaal wel iets wil len. Voor Yerseke is het van belang dat er niet onderling wordt gecon curreerd, maar mét Yerseke wordt geconcurreerd naar buiten toe. Dat vereist ambitie." de winkel. „Eigenlijk vind ik het zonde van mijn geld, maar ja, zij vinden het zo leuk", wijst ze naar haar drie jonge kinderen. Krombeen heeft voor 35 euro vuur werk gekocht, met name 'onschul dig' spul als een wondertoller, ster retjes en 'bijtjes'. Toch schaft ze ook nog een paar veiligheidsbril- len aan. „Veligheid voor alles", zegt Traas. „Volgend jaar geef ik ze gratis mee." Het Vuurwerpaleis Zeeland is van daag, morgen en woensdag open van 8.00 tot 17.30 uur, zaterdag van 13.00 tot 17.30 uur, 29 en 30 decem ber van 07.30 uur tot 21.00 uur en 31 december van 7.30 tot 18.00 uur. www.vuurwerkzeeland.nl Inmiddels zijn er, met name op het gebied van toerisme, al een aantal concrete plannen die op niet al te lange termijn kunnen worden uitgevoerd. Zo moet er een 'Yerseke-experience' komen (meer en/of een bredere opzet van evenementen als Mosseldag) en een 'Mosselexperience', een soort kruising tussen de Heineken-expe- rience in Amsterdam en het Eco- mare op Texel. Het is de bedoeling dat er komen de zomer een samenhangende ruimtelijke gebiedvisie ligt en dat de - jaren durende - uitvoeringsfa se daarna begint. WISSENKERKE - 's Avonds is er geen busvervoer meer tussen Goes en vier dorpen op Noord-Beveland. Scholieren moeten zich bij Colijns- plaat in de bus wringen om naar Goes te gaan. De gemeente Noord- Beveland heeft het zo langzamer hand gehad met busmaatschappij Connexxion en vraagt gebruikers klachten in te dienen. Eind januari is een overleg gepland met de pro vincie, die in Zeeland verantwoor delijk is voor de aanbesteding van het busvervoer. Cor Quinten (PvdA) kaartte in de laatste raadsvergadering de proble men bij Colijnsplaat aan. Hij had met eigen ogen gezien dat vijfen dertig kinderen een al 'stervensvol- le' bus uit Zierikzee in moesten. Collega-raadsleden reageerden ver baasd. ,,'s Ochtend rijden die bus sen om de tien minuten", zeiden ze. Wethouder Kees van der Wee- Ie (CDA, verkeer) vond de klacht van Quinten serieus genoeg om mee te nemen naar de provincie. En Dirk Hage (VVD) deed een op roep aan bewoners om klachten te melden bij de gemeente. „Dan kunnen we eind januari de provin cie daarmee confrontéren." Tip? redactie@pzc.nl De ballenvanger langs de A58 aan de rand van Middelburg maakt vele tongen los. Dat geldt zeker voor mensen die erop zit ten te kijken: Morderianen en Nieuwlanders. De laatsten zijn onlangs ook verblijd met het nieuws over nog een extra bedrij venterrein in hun omgeving, pal tegenover het ballennet. Aan tafel bij een Nieuwlands ge zin werden deze actuele onder werpen dezer dagen diepgaand besproken. De gezichten van de aanwezigen stonden ernstig. Tot Jan-Kees met de oplossing kwam. „Op dat bedrijventerrein moet maar een mollenkwekerij komen. Dan laten wij die dieren wel los aan de overkant." Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl Milieupoiitie doet onderzoek naar wildstroperij Zeeuwse kunstenaars overwinteren in Grote Kerk in Veere Peter Traas in zijn 'vuurwerkpaleis' in 's-Gravenpolder. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15