'Laat stichting miniatuur beheren 'Hpf 1P11U A~t tot aan bouw van schouwburg' Poppelaars: kruising Sloeweg niet aanpassen Tweemaal betrapt Vrijwilligster onderscheiden 26 Zaterdag 20 december 2008 PZC Vereniging Stadspark Molenpark doet gemeente voorstel. door Theo Grele MIDDELBURG - Een stichting zou het voormalige terrein van Minia tuur Walcheren kunnen beheren tot begonnen wordt met de bouw van een nieuwe schouwburg aan het Middelburgse Molenwater. Dat voorstel heeft de vereniging Stads park Molenpark aan de gemeente gedaan. De verwachting is dat het terrein over een maand of drie beschik baar komt. De vereniging wil het park houden zoals het is. Zonder al te grote kosten te maken, kan het dan een ontmoetingsplaats worden voor jong en oud. Op de bestaande paden zouden kinderen kunnen leren fietsen of ouderen 'rollatorles kunnen krij gen. Nog wat ideeën: jeu de bou les, taichiles, biologische boeren- markten, boekenmarkten, skelte ren en skeeleren. Het zou allemaal mogelijk zijn. Mits in bruikbare staat, kunnen ook de gebouwen van miniatuur worden herbruikt als brasserie waar mensen kunnen aanschui ven voor de dagschotel, een atelier voor kunstenaars, overdekte speel plaats of als buurthuis voor de bin nenstad. Vrijwilligers kunnen het park on derhouden. Vanuit de Tuin van Zeeland hebben zich al mensen ge meld die het groen willen bijhou den. Het kassagebouwtje kan als onderkomen voor de vrijwillige toezichthouder dienen. Die zou er dagelijks zijn om speeltuig uit te le nen, orde te houden en zo nodig een pleister op een geschaafde knie te plakken. Om het ook juridisch in goede ba nen te leiden, zou een stichting kunnen worden opgericht. Als die stichting in haar statuten opneemt dat zij zich opheft zodra de eerste spa voor de schouwburg de grond in gaat, hoeft de gemeente niet te Een stichting zou van het voor- malige Miniatuur Walcheren in Middelburg een tijdelijke ont moetingsplaats voor jong en oud kunnen maken. - Openingstijden maandag t/m vrijdag 09.00-17.30 uur, zaterdag 09.00-16.00 uur. >'»,raab karcher www.raabkarcher.nl Een droomkeuken is een compositie van een groot aantal componenten. Mooi, aansprekend, degelijk en praktisch. Bij Raab Karcher hebben we drie topmerken onder één dak. Wordt het een prachtige designkeuken of een fraaie klassieke keuken. Onze medewerkers geven u graag advies bij het ontwerpen van uw droomkeuken. Laat u inspireren en bezoek onze showroom aan de Waldammeweg 2, Middelburg. Een afspraak maken met één van onze medewerkers kan natuurlijk ook, telefoon 0118 625 055. Dorpsraden Nieuwdorp en 's Heerenhoek willen weg minder in hoogte. door Harmen van der Werf NIEUWDORP - Het nieuwe knoop punt Sloeweg/Bernhardweg-West bij Nieuwdorp - richting Wester- scheldetunnel - blijft ongewijzigd, als het aan provinciaal bestuurder Toine Poppelaars (CDA, verkeer) ligt. De dorpsraden 's-Heerenhoek en Nieuwdorp willen juist wel een aanpassing. Zij zien daar extra kan sen voor, nu het bestemmingsplan voor het vlakbij geplande bedrij venterrein Sloepoort deze week is afgeschoten door de Raad van Sta te. „Daarmee komt ruimte vrij om die kruising minder hoog aan te leggen", aldus Wim Hoogesteger van de dorpsraad 's-Heerenhoek, „en dat scheelt in de geluidhinder door het autoverkeer." Gedeputeerde Poppelaars laat in een reactie weten dit geen goed idee te vinden. Volgens hem moe ten Sloepoort en de Sloeweg los van elkaar worden gezien. „Als we die koppeling maken, moet de mi lieustudie naar de Sloeweg over en dat zorgt voor vertraging." Poppe laars wijst er ook op dat haven schap Zeeland Seaports wil door gaan met Sloepoort. Het haven schap denkt aan te kunnen tonen dat Sloepoort hard nodig is om in Vlissingen-Oost voldoende ruimte te houden voor watergebonden fir ma's. „Laten we dat eerst afwach ten", aldus Poppelaars. De Raad van State heeft de bezwa ren tegen Sloepoort overgenomen, omdat er volgens het rechtscollege tot 2020 nog genoeg bedrijfsgrond beschikbaar is op de Bevelanden. De Raad van State baseerde zich op het provinciale omgevingsplan. „We moeten eens om de tafel om de gevolgen te bespreken", zegt de Borselse wethouder Marga Ver- mue (CDA, ruimtelijke ordening). „Maar ik vraag me af hoe dit te re pareren valt. Misschien moet het provinciale omgevingsplan wel ge wijzigd worden. Dat is ingrijpend. Maar de uitspraak raakt niet alleen Borsele, ook bijvoorbeeld Schore- brug (een bij Kruiningen gepland nat bedrijventerrein)." Vermue wijst het idee voor aanpassing van het kruispunt overigens (nog) niet af „Maar dat wordt wel kostbaar." vrezen voor juridische problemen op het moment dat er gebouwd moet worden. „We vragen een kans om dit waar te maken", aldus Caja Oldenbur- ger van de vereniging. „En als het niet lukt, kan de gemeente er ge woon de stekker uittrekken. Maar dan hebben we het in elk geval ge probeerd." De op te richten stichting zou in principe los moeten staan van de vereniging. 'Stadspark Molenwa ter' zou zich dan weer kunnen con centreren op de invulling van het definitieve stadspark dat wordt aangelegd als de nieuwe schouw burg wordt gebouwd. Met die bouw heeft de gemeente geen vlie gende haast. Eerst zal een architect gezocht worden die een totaalplan voor het Molenwater moet ontwer pen. Na de verbouwing kan de oude schouwburg immers nog ja ren mee. Volgens de vereniging Stadspark Molenwater is er veel enthousias me over de plannen voor de tijde lijke invulling van 'miniatuur'. De vereniging telt inmiddels 330 le den en donateurs. middelburg - Een veertigjarige au tomobilist moest in de nacht van donderdag op vrijdag zijn auto ach terlaten bij de Middelburgse poli tie. Dat was nadat hij tot tweemaal toe betrapt was op dronken rijden in die auto. Eerst op het Dam plein. Toen hij daarop werd meege nomen naar het bureau weigerde hij alle medewerking. Zo vertikte hij het om zijn naam te noemen en weigerde hij ook mee te wer ken aan een bloedproef. Toen hij met een proces-verbaal op zak het bureau verliet, stapte hij weer in zijn auto. Daarop werd hij op nieuw aangehouden. Wederom weigerde hij alle medewerking waarna agenten zijn auto stalden op het terrein van het politiebu reau. Omdat de man reed tijdens een rijverbod heeft hij zich vol gens de politie schuldig gemaakt aan een misdrijf. Hij mag binnen kort voor de rechter verschijnen. Twee slechtvalken kijken neer op Middelburgse markt. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Het lijkt erop dat het oude stadhuis in Middelburg nieuwe heersers heeft. De twee slechtvalken die sinds een jaar of vijf overwinterden op de Lange Jan, zijn nu gezien op de toren van het stadhuis. En daar zijn Karei Leeftink en Guido Davidse van de Vogelwerkgroep Walcheren blij mee. De toren van het stadhuis heeft namelijk meer nissen en daarmee stijgt de kans dat de slechtvalken in Middelburg gaan broeden. Bovendien zijn de roofvo^ gels beter te zien als ze op het stad huis zitten dan op de hogere Lan ge Jan. „Een jaar of tien geleden zou je er een moord voor hebben gedaan om een slechtvalk te zien," zegt Leeftink, bij wijze van spreken. Zó bijzonder is de aanwezigheid van de soort nu niet meer, maar wel het feit dat de soort, oorspronke lijk levend in open gebieden, zich heeft aangepast aan de steden. Tien jaar geleden was de slecht valk bijna uitgestorven, door het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw in de jaren zestig en zeventig. Er waren in heel Ne derland misschien nog maar vijf broedparen over, zeggen Leeftink en Davidse. Nu zijn dat er in de zo mer zo'n vijftig. Dat betekent in to taal ongeveer 150 slechtvalken. In de winter zijn er meer; dan ko men de Noord-Europese slechtval ken overwinteren. Ook de slecht- valkert in Middelburg zijn waar schijnlijk van Noord-Europese komaf. Er is dus een grote kans dat ze in het voorjaar weer weggaan. Leeftink en Davidse hopen dat ze zich zo thuis voelen in Middelburg dat ze blijven hangen. ,,'t Is een mooi ding", verzucht Da vidse, terwijl hij vanaf de Markt door zijn verrekijker naar boven Slechtvalk tuurt. „Zeker in dat mooie licht", vindt Leeftink. „Het is waarschijn lijk een vrouwtje. De mannetjes zijn kleiner. Dat is bij de meeste roofvogels zo, alleen bij de gieren niet." Of de andere Middelburgse slechtvalk een mannetje is, en of er dus een broedpaar mogelijk is, weten de vogelaars niet. Als dat niet het geval is, moeten de Mid delburgse slechtvalken contact leg gen met enkele soortgenoten op Walcheren of in de rest van Zee land. Volgens Leeftink en Davidse zijn er ook exemplaren gesigna leerd op de Grgte Kerk in Veere, iiï Zierikzee, op de kerncentrale bij Borssele, bij Dow in Terneuzen en op een industrieterrein bij Sas van Gent. ,-,Meestal op hoge plaatsen dus", zegt Davidse. „Maar er is ook een broedpaar op de Hoge Platen in de Westerschelde." 'Als ze blijven, zouden ze meteen het duivenprobleem kunnen oplossen' „Het is gewoon leuk dat ze nu op het stadhuis zitten", zegt Leeftink. „Als ze blijven, zouden ze meteen het duivenprobleem kunnen op lossen. Hoewel, het is de vraag of dat lukt." De duiven zitten in het lage deel van het stadhuis en schar relen rond op de Markt. Een slecht valk kan zijn prooi alleen in vlucht pakken. „Hij moet snelheid heb ben om een beest te kunnen sto ten. Een slechtvalk heeft dus ook ruimte nodig om die snelheid te kunnen halen. Slechtvalken jagen alleen op levende vogels. Die moe ten niet te wendbaar zijn, want dat zijn de slechtvalken zelf ook niet. Ze eten graag duiven, eenden en steltlopers. De Middelburgse slechtvalken halen hun prooien waarschijnlijk ook van buiten de stad. Davidse: „We weten niet pre cies wat deze slechtvalken eten. Onder de Lange Jan zijn weieens goudplevierresten gevonden." De slechtvalk behoort tot de grootste valken. Hij heeft een spanwijdte van ongeveer een meter. De vogel heeft een donkergrijze rug en een lichtgekleurde buik met daarop horizontale zwarte strepen. De slechtvalk is de snelst vliegende vogel die er bestaat. Hij kan snelhe den halen van rond de 200 kilometer per uur. Het is ook de snelst duiken de vogel (hoogst gemeten snelheid 380 kilometer per uur). middelburg - Mevrouw A. Tim- merman-Joosse uit Middelburg is gisteren benoemd tot lid in de Or de van Oranje-Nassau. Ze kreeg de onderscheiding vanwe ge haar vele werk voor gymnastiek vereniging Veldo. Dertien jaar lang was ze bestuurslid en secretaris. Sinds 1985 is ze vrijwillger bij de gehandicaptengroep van Veldo Verder is ze actief als vrijwilliger bij verpleeghuis Het Gasthuis, de Zonnebloem en tal van andere ac tiviteiten zoals de maandelijkse bingomiddagen in verzorgingste huis Sint Willibrord. Verder is ze van 2000 tot 2007 mantelzorger ge weest bij een gezin. Burgemeester Koos Schouwenaar reikte de koninklijke onderschei ding aan mevrouw Timmerman- Joosse uit in Het Gasthuis. A. Timmerman-Joosse uit Middelburg kreeg gisteren een koninklijke onder scheiding uit handen van burgemeester Schouwenaar. foto Ruben Oreei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 92