Negen windmolens erbij in Middelburg Kerst TURKIJE Kerststal onder de oudste gevel Morgen Koopzondag Middelburg Toine Poppelaars groene bestuurder Druk Zaterdag ZO december 2008 Zeeuwse oesters worden goed in de gaten gehouden Zeeuwse Ombudsman krijgt meer klachten te verwerken Tip? walcheren@pzc.nl middelburg - De oudste (houten) gevel van Middelburg, pleinkerk en de Oostkerk en is ook vandaag nog te zien tus- je en natuurlijk hun vee: een ezel, een koe" en schapen. Het naast de Hofpleinkerk, vormde gisteravond het decor voor sen 16.00 en 18.00 uur en 19.00 en 21.00 uur. Op het histori- Middelburgse muziekkorps musiceert en een zanggroep zorgt een levende kerststal. Die wordt georganiseerd door de Hof- sche plekje staat een stal met Jozef, Maria en hun (echte) kind- voor kerstliederen. foto Ruben Oreel Plan voor turbines van honderdtwintig meter hoog op Neeltje Jans. door Melita Lanting NEELTJE 7ANS - Windpark OSK wil nog eens negen nieuwe windmo lens bouwen op Neeltje Jans. De nieuwe molens komen langs de voormalige bouwdokken te staan. Die liggen aan de Oosterschelde- kant van de stormvloedkering, ter hoogte van Deltapark Neeltje Jans en mosselkwekerij Neeltje lans. „De nieuwe molens zijn vergelijk baar met de grote molens die er nu al staan, maar dan nog iets gro Middelburg... is gezellig winkelen! ter", zegt Henk den Boon van E-connection. Dit bedrijf beheert de windmolens die op Neeltje Jans staan. „Het gaat om turbines met een ver mogen van 5 megawatt. De grote turbines die er nu staan produce ren 3 megawatt" De molens hebben een ashoogte van no meter hoog en hebben een rotordiameter van 126 meter. Ter vergelijking: de nieuwe mo lens die op het voormalige werkei- land Roggenplaat komen, hebben een ashoogte van 85 meter. De negen turbines moeten samen zo'n 50.000 huishoudens, van stroom gaan voorzien. middelburg - Toine Poppelaars is volgens de stichting Tuin van Zee land de groenste bestuurder van 2008. De gedeputeerde voor infra structuur kreeg de Tuin van Zee land-prijs (een meidoornblad in zilver) voor zijn optreden bij de herinrichting van de weg Middel- burg-Koudekerke. Hij heeft het oorspronkelijke plan - een bredere weg die het kappen van vrijwel al le bomen zou hebben betekend - aangepast, waardoor het groene ka rakter van de weg behouden is. Of de turbines inderdaad allemaal zo groot worden en of het er inder daad negen worden is nog niet ze ker. De vergunningaanvraag is nog maar net van start gegaan. Er moet eerst een milieueffectrap portage komen. Daarbij wordt ge keken naar geluid, effect op vogels en de visuele effecten op het land schap, want de Oosterscheldeke- ring is omgeven door natuurgebie den. ITJ Er komen op Neeltje Jans negen nieuwe windmolens bij met een ashoogte van 120 meter. Ze moe ten in de toekomst 50.000 huis houdens van stroom voorzien. „We moeten aantonen dat de mo lens geen significante effecten heb ben op de natuur", zegt Den Boon. Hij heeft vertrouwen dat het goed zal komen. Uit intensieve monitoring van de windmolens die bij het voormalig werkeiland Roggenplaat staan is bijvoorbeeld gebleken dat de invloed op de vo gels niet onaanvaardbaar is. „En daar zit een broedkolonie van meeuwen. De grootste doodsoor zaak is echter het verkeer. De vo gels zijn ook niet verdwenen." Met de aanleg van dit nieuwe park bouwdokken zijn alle mogelijkhe den voor bouw van windmolens op Neeltje lans benut. middelburg - De politie heeft gis teren rond 15.00 uur drie jongens aangehouden in de Amnestylaan in Middelburg. Zij waren gezien tij dens het aanbrengen van graffiti. De drie, allen 11 jaar en afkomstig uit Middelburg, hadden een glij baan in een speeltuin in het Eras- muspark in Middelburg beklad met een spuitbus. De jongens wor den doorverwezen naar Halt en moeten de schade vergoeden. Boek nu uw zomervakantie en profiteer van hoge vroegboekkortingen tot wel 20%. Bestel de brochure of kijk op www.kras.nl/ turkijezomer2009 ÜI Tip? redactie@pzc.nl Die vrouw uit Breskens heeft een prachtcarrière achter zich, maar is nog altijd druk. Ze schrijft stukjes voor het dorpsblad, wordt ingezet als bezorger van het florerende cateringbedrijf van haar zoon en neemt ook vaak haar kleinkinderen op sleep touw. Laatst had ze weer zo'n dag. 's Avonds kwam ze dood moe thuis. Ze nam een douche en kroop achter haar pc. Tot een uur of twaalf. Ze viel om van de slaap, kleedde zich uit, maar... kon haar pyjama nergens vin den. Ze keek onder het bed, in de douche, in de wasmand, nergens. Tot ze een nieuwe wilde pakken. Toevallig keek ze even naar bene den. Ze had hem al aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 91