Straatmode op het internet Modeblogs waarin niet de modeshow maar het publiek en gewoon hippe voorbijgangers centraal staan, zijn populair op internet. Wil je weten wat de nieuwste mode is? Vergeet de catwalk en kijk via de computer op straat. Bregje Lampe keek mee. Hl Hl Hl Hl m media@wegener.nl media fjjgl 024-3650570 PZC ISIS! Zaterdag 20 december 2008 De traditionele mode wereld is aan het veranderen. Zoals bloggers steeds va ker de signalerende taak van de journa list overnemen, zo nemen mode blogs de trendwatcherstaak van de glossy over. Een glossy kan maar één keer per maand de nieuwste trends laten zien, een blog kan de kijker elke minuut nieuwe beelden voorschotelen. Nog een belangrijk verschil: in de glimmende modebladen staan vooral plaatjes van extreem dunne modellen in vaak ondraagbare kle ren. Op de meeste modeblogs staat mode van voorbijgangers op straat. En daar is vraag naar. Catwalkfotograaf Peter Stigter, die tegenwoordig met een team werkt, heeft er zelfs iemand voor in dienst: Joris Bruring. Terwijl Stig ter zijn plaats aan de kop van de catwalk bezet, maakt Bruring bui ten plaatjes van de bezoekers. Op straat worden geregeld nieuwe trends geboren, dankzij mensen die, al dan niet uit financiële nood zaak, creatief met mode omgaan. Grootwinkelbedrijven en modeont werpers houden de straat en het clubcircuit al jaren nauwlettend in de gaten via internet. Straattrends worden tegenwoordig razendsnel vertaald naar de massa. Straatfotografie is niet nieuw. De Amerikaan Bill Cunningham be gon tijdens de Tweede Wereldoor log met het vastleggen van bijzon der geklede mensen op straat. De 73-jarige fotograaf is een fenomeen in de internationale modewereld. Sinds begin jaren zeventig verschij nen zijn foto's in de New York Ti mes. Inmiddels wordt Cunning ham ingehaald door andere fotogra fen. De bekendste is Scott Schu- man, die in 2005 met de website The Sartorialist begon. Zijn foto's staan tegenwoodig ook in de gewo ne modebladen als Vogue en Elle. Internet lijkt een perfect medium voor straatfotografie. De laatste tijd worden vanuit de meest uiteenlo pende steden ter wereld, van Rio de Janeiro tot Berlijn, nieuwe web- logs opgezet. Volgens Google Blog- search zijn er inmiddels ruim 1,2 miljoen weblogs over mode, waar van er meer dan duizend geheel of gedeeltelijk over het straatmode beeld gaan. Kijk op bijvoorbeeld damstyle.blogspot.com en je weet weer hoe de Amsterdamse voor hoede erbij loopt op straat. Rogier Mostert, auteur van het boek Weblogs, verwacht dat de in vloed van blogs in de modewereld zal toenemen. „Blogs kunnen veel sneller inspelen op nieuws en trends. Met een mobiele telefoon is een weblogbericht, inclusief fo to's en video, binnen enkele minu ten online te plaatsen. Een mode- weblog met een grote achterban kan veel invloed uitoefenen. Op die manier gaat het weblog zelf fungeren als stylist." Ook stylist en kunstenaar Ruud van der Peijl verwacht dat weblogs in de toekomst nog belangrijker worden. „Straatmodeblogs zijn heel handig voor stylisten die zelf niet zoveel goede ideeën hebben. Aan de hand van een aantal straat modeblogs kan iedereen een aardi ge trendvoorspelling maken." Reageren? redactie.media@wegener.nl Week. Plus filmpjes, catwalkfoto's en snapshots. www.teampeterstigter.com FAD TONY Weblog van de in Amsterdam wo nende Duitser Anton Rose. Ook Anton Rose, die zichzelf een 'fashion victim' noemt, houdt zijn weblog in zijn vrije tijd bij, sinds juni 2007. Hij beperkt zich niet tot Amsterdam, ook als hij op reis is, gaat zijn camera mee om eigenzin nig geklede typetjes vast te leggen. Zo was hij in september in Reykja vik. fadtony.blogspot.com FACE HUNTER De man achter Face Hunter, Yvan Rodic, is samen met Scot Schuman van The Sartorialist een van de wei nige bloggers die kunnen leven van het bijhouden van hun web- log. De Engelse Rodic verkoopt zijn fo to's ook aan bladen en werkt sa men met adverteerders. facehunter.blogspot.com Het weblog van Scott Schuman. Sartorial staat voor alles wat met kleermakerswerk te maken heeft. Schuman heeft een voorkeur voor klassieke kleding. Dat is te zien aan de foto's Die Schuman wereldwijd maakt. Iedere foto wordt door de blogbezoekers ruimschoots voor zien van commentaar. thesartorialist.blogspot.com WÊÊÊÊÊÊÊÊ Het weblog dat vriendinnen Felicia Nitzsche (33) en Elina Tozzi (24) sinds mei 2007 in hun vrije tijd bij houden, richt zich puur op de straat en trekt tussen de 1.200 en 1.500 bezoekers per dag. „Amster dammers laten zich niet gekmaken door trends, maar gaan vooral voor eigen stijl en vooral ook voor comfort", aldus Elina. damstyle.blogspot.com TEAM PETER STIGTER Het blog van Peter Stigter en zijn team. Ze zijn er een jaar geleden mee begonnen. Met straatmode van de bezoekers van alle grote in ternationale modeweken en bezoe kers van Amsterdam Fashion Alles wat uit Scandinavië komt, doet het goed tegenwoordig. Het Deense koppel Jenmy en Soren bouwde een complete website om de stijlvolle inwoners van de Deen se hoofdstad vast te leggen. www.copenhagenstreetstyle.dk IKKlPfSTYU Een initiatief van Adriano Sacks waarop bezoekers foto's van hun ei gen outfit kunnen zetten. Wel zo democratisch. www.ilikemystyle.net Straatmode van weblog The Sartorialist. Sartorial staat voor alles wat met kleermakerswerk te maken heeft. foto Thesartorialist.blogspot.com Weblog van Susanna Lau, die ooit begon met het posten van foto's van zichzelf in originele outfits. In middels werkt ze voor het toonaan gevende Engelse tijdschrift Dazed Confused. stylebubble.typepad.com Leuke, interessante en spraakmakende websites redactie.media@wegener.nl 024-3650570 Een rechtstreekse vlucht is het veiligste 21 december is geen goede dag om te gaan vliegen. In het verleden zijn op deze dag al twee vliegtuigen neergestort. In 1988 ontplofte bo ven het Schotse Lockerbie een Boeing 747 van PanAm, zes jaar la ter stortte in Faro (Portugal) een DC10 van Martinair neer. Op deze Engelstalige site vind je tien tips om veilig je vakantiebestemming te be reiken. Verzin een liedje voor de meisjes van K3 De populaire Vlaamse meidengroep K3 bestaat tien jaar en dat wordt ge vierd met een nieuwe cd die begin april uitkomt. Alleen moeten de da mes nog één liedje schrijven. Hier voor roepen ze de hulp in van hun fans. Weet jij een leuk onderwerp om over te zingen, stuur dat dan voor 10 januari in. Als je wint, komt je nummer op de cd en mag je mee lopen tijdens een opnamedag. www.airsafe.com/ten_tips.htm Ken je componisten, anders hang je Ludwig van Beethoven, die tweehon derd jaar geleden zijn zesde sym- phonie voltooide, is bij het grote pu bliek een van de bekendste compo nisten. Maar welke anderen ken jij eigenlijk? Op Componisten.net kun je je kennis van componistennamen testen in een simpel spelletje galgje. Raad de namen van de componisten door de letters aan te klikken. Maar wees snel, anders hang je. www.dewereldismooi.nl Last Christmas, I gave you my heart... Krijg je zo vlak voor kerst geen ge noeg van George Michael en Band Aid, dan moet je zeker luisteren naar de digitale radiozender Kerst hits.nl. Tot en met 31 december zijn hier 24 uur per dag de allergrootste kersthits te horen. Je hoort er alle klassieke, grappige, originele en tra ditionele kerstmuziek die je maar kunt verzinnen. Stem op je favorie te plaat en hij wordt vaker gedraaid. www.componisten.net www.kersthits.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 77