media Moederschip van 'CSI' op volle kracht vooruit Eurosport 42 rC? heimwee tv Nieuw(s) De forensisch onderzoekers van moederserie CSI zijn na acht jaar nog steeds wereldwijd populair. De succesformule wordt in de studio in Los Angeles angstvallig bèwaakt. Producer Carol Mendelsohn: „We maken hier elke week een nieuwe speelfilm." Monique Brandt bezocht de set. PZC Zaterdag 20 december 2008 media@wegener.nl 024-3650570 In Heimwee TV worden elke week tv-series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. Deze week: Star Trek door Stefan Dölcken Mijn vroegste herin neringen aan Star Trek dateren van eind jaren zeventig. Ik keek toen elke vrijdagavond naar Raumschiff Enter prise op het tweede Duitse net. Op mijn kleine Saba-televisie met bolle beeldbuis, uiteraard alleen in staat tot zwart-wit-weergave. Mijn ouders weigerden namelijk de se rie op de grote Grundig-tv in de huiskamer toe te laten. 'Die kinder achtige onzin' moest ik maar op mijn eigen kamertje bekijken. Vond ik prima. Alleen jammer dat ze me nooit hebben verteld dat Raumschiff Enterprise eigenlijk Star Trek heette en helemaal geen Duit se serie was. Daar kwam ik pas ja ren laten achter. Helaas voor mij werden de avontu ren van kapitein Kirk en mister Spock afgewisseld met Western von Gestem, een reeks vreselijke westerns uit een heel erg oude doos, met ongeschoren cowboys die ruzie maakten in verlopen sa loons en om de haverklap Heinde hoch, sonst knallt's schreeuwden. Dan ging het er bij Star Trek toch een stuk subtieler aan toe. Captain James Tiberius Kirk (William Shat- ner) en eerste officier mr. Spock (Leonard Nimoy) probeerden alle problemen eerst met praten op te lossen. Pas als dat niet lukte, spra ken de wapens. Daar hadden die ZDF-cowboys nog wel iets van kunnen opsteken. Als kleine jongen was ik vooral dol op de actie in de ruimte en op vreemde planeten. In mijn herin- foto GPD nering waren de special effects van de serie weergaloos en was elke af levering briljant en superspan- nend. Toen ik de serie een aantal jaren geleden op dvd kocht, schrok ik toch wel een beetje. De effecten zijn soms ronduit beschamend, met bordkartonnen decors en aliens die blijkbaar met hun hoofd in een verfdoos zijn gevallen. Ook de verhaallijnen zijn niet allemaal even sterk. Soms zelfs voorspelbaar en langdradig. Kirk heeft een buik je, de planeten zien er altijd hetzelf de uit en iedere bijrolacteur in een rood shirt gaat pardoes dood. Wat na al die jaren wél fier over eind blijft, is het hart van de serie. Een positieve visie op de toekomst, waar de mensheid honger en oor log heeft overwonnen en waarin zwart, blank, Aziaat, man, vrouw en zelfs alien samenwerken aan een beter universum. 'Baanbrekend' is dan ook het enige juiste woord voor de serie van Gene Roddenberry, die oorspron kelijk maar drie seizoenen liep, van (1966 tot 1969), maar die tien jaar later de inspiratie was voor vier spin-offseries en tien speel films. Toch zal de originele serie altijd op een voetstuk blijven staan. Dat komt vooral door de relatie tussen de licht ontvlambare, met alle men selijke zwakheden gezegende Kirk en de emotieloze, hyperintelligen te Spock. Hun vriendschap is zo sterk dat het niets uitmaakt dat je ze bezig ziet op een kleine zwart- wjt-televïsie. Het geeft zelfs niks als ze Duits praten. Eergisteravond stond hij om elf uur 's avonds nog op te nemen, tot aan zijn knieën in het water, in een oud, ver vallen en ijskoud pand ergens ver buiten Los Angeles. Die zelfde nacht kreeg hij na eindeloos zeuren pas het script in handen voor de opnamen van de nieuwe aflevering, die zijn aanwezigheid de volgende ochtend, wérkelijk voor dag en dauw in de studio ver eisten. Vooraf een script lezen? Ho maar. En vandaag, op zijn enige vrije dag nota bene, is hij alweer op de set om zijn promotionele verplichtingen te vervullen, terwijl hij toch echt liever nog wat langer had genoten van het ochtendcon cert van het Los Angeles Philhar monic, dat hij even bezocht. Ziehier de doorsnee werkweek van Paul Guilfoyle, alias rechercheur Jim Brass in de serie CSI. Guilfoyle, gezeten achter een krakkemikkig tafeltje in de in passende, treurige tinten opgetrokken kantine van de CSI-studio, wil er maar mee zeg gen: het leven van een tv-acteur gaat, al zit hij in een topserie, echt niet over rozen. „Ik heb in negen tig speelfilms gespeeld, maar dat is in geen enkel opzicht te vergelijken met televisie. De dagen zijn langer, er is minder tijd om aandacht te be steden aan je acteerwerk. Ik vaar op jarenlange ervaring. Wij heb ben de mazzel dat alle acteurs zo goed zijn. Daarom ook is dit moe derschip der CSI's het beste van de drie." Waarna hij weer vertrekt, op weg naar zijn trailer, geparkeerd naast het loodgrijze gebouw in Los Angeles, waar de reeks wordt opge nomen. Ook producers Carol Mendelsohn en Naren Shankar zijn er aan het werk om erop toe te zien dat sei zoen negen van de serie over het forensisch onderzoeksteam, dat zich bezighoudt met het oplossen van misdaad in Las Vegas, zonder haperen wordt gefilmd. Het nieu we seizoen is al zwaar genoeg. Se rietopper William Petersen, die als forensisch wonder en gedreven in- sectoloog Gil Grissom een grote schare fans heeft opgebouwd, zal in de nieuwe reeks voorgoed weg gaan. Even daarvoor was acteur Gary Dourdain, alias Warrick Brown, al vertrokken. Net als zijn alter ego, die tegen een gokverslaving vocht, heeft Dourdain het moeilijk zijn impulsen te bedwingen, in zijn ge val waar het drank en drugs be treft. Toen de CSJ-acteur door agen ten van de Los Angeles Police Department slapend in zijn auto naast de snelweg werd aangetrof fen, in aanwezigheid van een be hoorlijk belastende hoeveelheid poederachtige substanties, was de maat vol. Dourdain werd uit de se rie geschreven. Petersen, die de serie jaren mee produceerde, wilde weer theater gaan doen. „Zijn afscheid leverde emotionele momenten op, hier op de set", zegt zijn tegenspeelster Marg Helgenberger, alias Catherine Willows, zijn opvolgster in het ^CSMab. „We hebben de laatste scè ne uitgesteld en uitgesteld, tot het niet meer kon. Na die dag hebben we ook een pauze van een paar da gen ingelast om bij te komen. Dat was nodig, dat kan ik je wel vertel len." JAMMER VOOR CAROLINE Met de vorige versies van De 100 (die met het hu welijk en de baby's) scoorde Caroline Tensen best aardig, als je tenminste naar de kijkcijfers kijkt. Maar versie drie van het NCRV-programmaformat, De 100: Singles, lijkt het niet te gaan redden. Het scoort onder de maat en wordt voorlopig van de buis gehaald. Volgens een NCRV-woordvoerder krijgt het programma komende zomer een nieuwe kans. Maar niet voordat de program mamakers enkele verhaallijnen over de deelnemende vrijgezellen beter uitge werkt hebben. Het is te hopen voor de deelnemers dat ze eventuele nieuwe liefdes niet al die tijd geheim hoeven te houden. FIJN VOOR LINDA Zo slecht als het met Caroline's programma gaat, zo goed gaat het met het succesnummer van Linda de Mol..Het programma Ik Hou van Holland, dat Linda voor het tweede seizoen presenteert, is verkocht aan China. Sichuan TV kocht de serie van 52 afleveringen onder de titel Wo Ai Wo De Zhu Guo, wat I Love My Country betekent. Het is voor het eerst dat een Eu ropese producent een serieprogramma in deze lengte aan een Chinese zen der verkoopt, aldus Talpa. De formule werd eerder al verkocht aan een groot aantal landen in Europa en het Midden-Oosten. Biatlete Sabrina Buchholz is komende winter te zien op Eurosport, foto CPD Eurosport heeft voor het eerst alle uitzendrechten van elk denkbare winterse competitie binnengehaald. Dat betekent 900 uur wintersport tot aan de Winter Spelen in Vancouver in 2010. door Bernice Breure et is er tegelijkertijd aangenaam warm én ongemakkelijk krap. Matt Chilton becommentarieert met een collega in een prefab hokje van nog geen 3 vierkante meter de World Cup reuzenslalom, die pal voor hem plaatsvindt. Gaat de Franse favoriet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74