u Duitse Nederlands huis, aannemer 35 wonen wonen@wegener.nl 024-3650509 Steeds meer Nederlanders kiezen ervoor hun huis te laten (ver)bouwen door een buitenlandse aannemer. Een goede tolk is daarbij onmisbaar. Niet alleen om alle contracten en gesprekken te vertalen, maar ook de werkwijze van buitenlandse aannemers is vaak anders, door llze Rike PZC Zaterdag 20 december 2008 Oordeel VROM De inspectie van het ministerie van VROM (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieu) heeft in 2005 na Kamer vragen onderzocht of Duitse aannemers zich - gezien de prijsverschillen - aan de Neder landse regelgeving houden. De uitkomst van dat onder zoek was volgens VROM: 'On danks de verschillen in bouw methoden en materiaalgebruik voldoen Duitse aannemers in ongeveer gelijke mate aan de Nederlandse bouwregelgeving als Nederlandse aannemers. Op sommige aspecten leveren Duitse aannemers huizen van een hoger kwaliteitsniveau dan gebruikelijk bij Nederland se aannemers. Verder kan de Duitse bouwwijze worden geka rakteriseerd als degelijk. Ook zijn Duitse aannemers vaak flexibel: tijdens het bouwen kunnen nog veranderingen wor den doorgevoerd.' Dit huis van de familie Richter in Enschede wordt door Duitse aannemers gebouwd. foto Lenneke Veerbeek N ederlandse aanne mers hebben het druk, zijn minder klantgericht en be hoorlijk aan de prijs'. Natuurlijk zijn dat vooroor delen, maar het zijn voor sommige mensen wel redenen uit te wijken naar het buitenland als ze hun huis gaan (ver)bouwen. Daar kunnen echter wel wat haken en ogen aan zitten. Want naast de voor de hand liggende taalbarrière hebben buitenlandse aannemers vaak een andere werkwijze dan in Nederland gebruikelijk is. Boven dien gelden in Nederland andere wetten en regels dan op buiten landse bouwplaatsen. Gelukkig zijn er bedrijven die daarbij hel pen. Villa Nova in Rijssen is zo'n bedrijf, medio 2007 opgericht door Gerrit Tadema en Bert Schlüter. Hoe gaat het in zijn werk? Mensen die een huis willen laten (verbou wen, kunnen via Villa Nova een of Evaringen Thomas en Helena Richter krijgen deze week de sleutel van hun nieuwe huis in Enschede, gebouwd door een Duitse aannemer. „De prijs was onze belangrijkste reden over de grens te kijken." Thomas is van oorsprong Duitser, dus de taal was geen barrière. „Toch hebben we veel gebruik ge maakt van de bemiddelaar. We hadden zelf geen bouwervaring." Een echtpaar dat in Gelderland zijn huis aan het bouwen is, wilde de aan nemers in de regio niet voor het hoofd stoten. „Maar als we belden voor informatie kregen we te horen dat ze voorlopig geen tijd hadden. Dat was ook in de prijs terug te zien. De Duitse aannemer wilde ons graag van dienst zijn en heeft een prachtig huis neergezet, binnen ons budget." Een voordeel van de bemiddeling was volgens het echtpaar dat er twee partijen belang hadden bij een goede bouw: de opdrachtgevers en Villa Nova. „Dat stimuleert de aannemer nog meer zijn best te doen, want die wil meer huizen voor Villa Nova bouwen." ferte aanvragen bij Duitse aanne mers. Villa Nova vertaalt de bouw- omschrijving of de verkorte bestek tekening voor de bij hun bekende Duitse aannemers. Binnen twee of drie weken ligt er een naar het Ne derlands vertaalde offerte, die de potentiële klant kan vergelijken met offertes van Nederlandse aan nemers. „Als de keuze valt op één van onze aannemers, gaan we in Duitsland bouwmaterialen uitzoe ken", zegt Tadema. „Die zijn daar gemiddeld 15 tot 20 procent goed koper. Uiteindelijk rolt daar de defi nitieve aanneemsom uit." Het Duitse contract wordt door de bemiddelaar ook omgezet naar het in Nederland gebruikelijke con tract van het GIW (Garantie Insti tuut Woningbouw). In het vervolg van het bouwproces blijft Villa No va betrokken. Het bedrijf heeft Duitse tekenaars in dienst, die de Nederlandse werktekeningen zó maken dat de Duitse aannemers er mee kunnen werken. Ook het con tact met de gemeente wordt ver zorgd door Villa Nova. Als het eerste beton is gestort, ver schilt het werk van Duitse aanne mers volgens Tadema nog maar weinig van dat van Nederlandse. Volgens hem ligt de basiskwaliteit hoger dan in Nederland gebruike lijk is, vooral als het om afwerking gaat. „Binnenwanden worden bij voorbeeld standaard 15 millimeter dik gestuukt. In Duitsland is het ook gebruikelijk cementdekvloe- ren zwevend aan te leggen, zodat er minder geluidsoverlast is. De kapisolatie is 18 centimeter." Bedrijven als Villa Nova verrichten behoorlijk wat 'vertaalwerk' in de brede zin van het woord. Deson danks zegt Tadema dat een huis ge bouwd met hun bemiddeling tus sen de 15 en 20 procent onder de bouwprijs van een Nederlandse aannemer kan liggen. „Nederland se aannemers hebben nooit zo te duchten gehad van buitenlandse concurrentie. Maar de komende ja ren zal de bouwwereld er steeds meer van merken." www.villanovabouw.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Duitse bouwgewoonten Duitse bouwgewoonten wijken op de volgende punten af van de Nederlandse: Isoleren van de fundering: Duitsers bouwen vaak 'kruip ruimteloos', waardoor 'koude fundering' gebruikelijker is. Ventilatie: Duitsers hebben draaikiepramen als ventilatie, in Nederland moet er een luchtverversingssysteem zijn (rooster of ventilatiesysteem). Dakgoten: Duitsers hebben ko peren, halfronde dakgoten (mastgoten). De capaciteit is niet altijd voldoende om te vol doen aan Nederlandse regels. Toegankelijkheid (deurhoog te en drempels): Duitsers heb ben binnendeuren van 80 en buitendeuren van 90 centime ter breed, de hoogte is meestal 225 centimeter. In Nederland moeten alle deuren minimaal 85 centimeter breed zijn en 230 centimeter hoog. Drem pels mogen hier ook maar 2 centimeter zijn, in Duitsland zijn daar geen regels voor. Bron: www.vrom.nl 'Kredietcrisis maakt huis Zuid-Europa goedkoper' Door de kredietcrisis dalen huizen prijzen in Zuid-Europa aanzienlijk. Dit verlaagt de drempel voor men sen die een tweede huis willen ko pen. Veel Nederlanders wensen zich bovendien zo'n tweede huis met zwembad of bij het strand, blijkt uit onderzoek van MySecondhome.nl, de grootste site van tweede wonin gen in Europa. Op dit moment heeft 3,2 procent van de Nederlanders, vooral de groep tussen 45 en 65 jaar, een tweede huis. Een tweede woning wordt vooral gekocht als in vestering of voor recreatie. Funda beste en populairste huizenwebsite van 2008 Funda.nl is uitgeroepen tot de beste en populairste huizensite van 2008. Dat blijkt uit een verkiezing van 'de website van het jaar 2008'. Zo'n 1,5 miljoen internetgebruikers hebben op www.onlineawards.nl hun stem uitgebracht. Naast Funda viel ook Google (beste en populairste zoek machine van 2008) in de prijzen. De Rabobank beschikt volgens de stem mers over de beste en populairste fi nanciële site. In de categorie sport won de site van voetbalclub PSV. Youtube.com mag zich de beste videosite van 2008 noemen. redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Hyacint 'Purple Sensation' lentebloeier van jaar 2009 Een jury van tuin- en interieurdes kundigen heeft hyacint 'Purple Sensation' uitgeroepen tot lente bloeier van 2009. De paarse hya cint kleurt gedurende de bloei tijd van lichtpaars naar donker paars. In huis kun je twee tot drie weken genieten van deze hyacint, buiten heb je er vaak meer dan zes weken plezier van. Het unieke van 'Pearl'-hyacinten, de familie waartoe ook 'Purple Sensation' behoort, is dat ze een tweede bloei kunnen geven. Hyacint 'Purple Sensation' kan een tweede bloei geven, foto PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 65