Haal de winter in huis 33 wonen u M Hoe krijg ik mijn antieke tegeltjes igehavend van de muur af? deel II, slot) on Ik heb buiten een laurierplant op stam. Kan ik de bladeren gebruiken in de stoofschotel? wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 20 december 2008 De kerstboom staat, de kaarsen branden, en tóch ontbreekt er iets. Een beetje doe-het-zelver geeft de woonkamer in een halve dag een wintermetamorfose. door Alice Plekkenpol In de wintermaanden brengen we veel tijd in huis door. Dan is het belangrijk dat het er prettig toeven is. Een intieme sfeer creëer je al een beetje met gedempte verlichting zoals kaarsen, maar er zijn ook grotere ingrepen denkbaar die je woonka mer in een handomdraai een win ters karakter geven. Vuur is onmiskenbaar dé sfeerma ker tijdens lange, donkere winter avonden. Voor wie geen 'echte' open haard of houtgestookte ka chel heeft, is er een gemakkelijk al ternatief. Momenteel zijn open haarden zonder afvoer helemaal hot. Ze staan vrij in de woonka mer of worden simpel met twee schroeven aan de muur bevestigd. Deze haarden branden op vloeiba re bio-ethanol, dat je in een reser- voir giet en aansteekt. Ben je de haard na de winter beu, dan zet je 'm in de garage of op zolder. Doe-het-zelfzaken leveren exempla ren vanaf circa 180 euro. Duurdere designhaarden zijn onder meer te koop bij Safretti en sinds oktober ook bij Iittala (vanaf circa 1.100 eu ro). „Er is veel vraag naar deze haar den, het is inderdaad een typisch winterproduct", zegt Petra Nijen- huis van Safretti. „De meeste klan- ten kiezen deze haarden vanwege de eenvoudige installatie. En na tuurlijk omdat ze ze mooi vinden." Ook deze winter zijn accessoires in zilver, wit en zwart nog steeds tren dy. Daarmee kun je wel een chique uitstraling bereiken, maar 'warm' is anders. Kies dan liever tinten als roestbruin, goud, bordeauxrood of een combinatie hiervan. Ramen met slechts luxaflex, lamellen of lichte vouwgordijnen kun je tijde lijk aankleden met aan weerszij* den 'nepgordijnen' in donkere kleuren. Allemaal witte muren in huis? Be vestig boven aan een wand met zo weinig mogelijk schroeven een rail en hang daaraan een dun, door schijnend gordijn van bijvoorbeeld organza (kant-en-klaar te koop bij onder meer de Hema en bouw markten) of een kralengordijn (Xe- nos). Je kunt de muur ook beplak ken met decoratieve muurstickers, Lambrisering met zelfgemaakte (winter)foto's. Karwei heeft een werktekening op zijn website. maar dan moet de ondergrond wel glad zijn. Grappige muurstickers met winter se tafereeltjes zijn er trouwens ook voor de kinderkamer. Speciaal voor kleine dames is de roze open haard. Samen met stickers van een stoel, spiegel en kandelaars onstaat zo het beeld van een 'statige salon'. De stickers zijn gemaakt door ont werpster Sofia Antonovich voor de La Parisienne-collectie van het Franse merk Les invasions éphémè- res. De sticker van de open haard meet 65x60 centimeter, kost 49 eu ro en is via www.kleinezebra.com verkrijgbaar. Een andere, weliswaar meer ar beidsintensieve en ingrijpender mogtelijkheid, is een wand behan gen met warm, donker reliëfbe- hang, zoals van Marcel Wanders. Karwei biedt sinds kort onder de naam Couture vijf opvallende be- hangsoorten aan van deze topont werper voor 34,95 euro per rol. Witte wanden kun je ook pimpen met een lambrisering, die zowel horizontaal als verticaal (op een smalle muur van plafond tot vloer) kan worden' aangebracht. Een per soonlijke lambrisering maak je door de traditionele panelen te ver vangen door lijsten, waarachter zelfgemaakte (winter)foto's gesto ken worden. Op de website www.karwei.nl/woontrends staat een volledig stappenplan met werk tekening. Voor de laatste puntjes op de i haal je nog even een hip berenvel in huis. Imitatie uiteraard en dus zon der kop, maar daardoor ook strui- kelbestendiger. Een wollen plaid over bank- of stoelleuning maakt het af. Laat de winter maar komen. www.karwei.nl www.kleinezebra.com www.safretti.com www.iittala.com Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Bio-ethanolhaard Curva XL van Safretti, door Jan des Bouvrie ontworpen (circa 1.930 euro). door Moniek Hiisken red3ctie.w0nen@wegener.nl 024-3650509 Vorige week berichtten wij over de antieke tegeltjes, die lezeres Jersey van de muur wil halen. In kalk ge zet, maakt ze kans ze er heel af te krijgen met een beitel of hamer, in beton gezet is het een hopeloos pro ject, vertelde een door ons geraad pleegde expert. Dit tot ontsteltenis van lezer Van Gelder. „Oude tegels eraf tikken met een beitel of ha mer... Als je dat doet, gaan ze kapot. Gebruik een troffel. Die is breder, waardoor er minder spanning op de tegels komt te staan." Hij verwijst ons door naar 'dé expert van Neder land': Arno van Sabben. Met veel ge duld lukt het antieke, in kalk gezet te tegels er zelf heelhuids af te krij gen, weet hij. Van Sabben kan het ook met een speciale diamantzager doen, die achter de tegels snijdt. Lezer A. Arts heeft nog een tip, mocht Jersey zelf aan de slag gaan: plak de geglazuurde zichtzijde met breed doorzichtig plakband af, zo dat er geen rij tegels tegelijk valt. Wie heeft ze niet in zijn kruidenrek je, de kleine zakjes met gedroogde bladeren van de Laurus nobilis (lau rier). Mevrouw Maassen legt die zak jes ook automatisch in haar bood- schappenkar als ze een stoofschotel gaat maken.Maar bedenkt zich op eens dat ze notabene zelf buiten een laurierplant op stam heeft staan. Dus wil ze graag weten of ze die laurierbladeren kan gebruiken in de stoofschotel. Het antwoord van tuinexpert Romke van de Kaa is hel der en duidelijk. „Jazeker. Ze hoeft ze niet eerst te drogen, maar kan ge woon naar behoefte van haar boom pje oogsten en het blad direct ge bruiken. Vers blad heeft meer smaak dan het gedroogde blad dat je in de winkel koopt." Wil me vrouw Maassen ook een voorraad gedroogd laurierblad aanleggen, dan moet ze de bladeren plukken na een regenbui, drogen op een donke re plek en daarna onder iets zwaars leggen, om krullen te voorkomen. Kleine dames krijgen met de muurstickers van het Franse merk Les invasions éphémères in een handomdraai een statige salon. foto's GPD/PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63