zijn kariger door crisis |-on<!sen o bevriezen pensioenen Supers hervatten prijzenslag Vangstquota tong en schol verhoogd Landsbanki PZC Zaterdag 20 december 2008 5 Ciooo volgt in januari Albert Heijn met goedkope aanbiedingen. DEN HAAG - Een nieuwe prijzenoor log in de supermarkten staat op uitbreken, nu Cxooo heeft aange kondigd vanaf 2 januari wekelijks honderd artikelen aan te bieden voor één euro. Vorige week kondigde Albert Heijn-directeur Dick Boer al aan dat AH in januari scherp inzet op 'betaalbare prijzen'. De concurren ten laten dit naar verwachting niet over hun kant gaan. De consu ment is volgens de supers door de recessie uit op koopjes. „Een prijzenslag kan niet uitblij ven nu C1000 zo ongekend fors de prijzen verlaagt", zegt Gerard Rut- te van uwsupermarkt.nl, „AH laat niet over zich heen lopen." Van oudsher verlagen de supers hun prijzen in januari, om consumen ten tegemoet te komen na de dure feestmaand december. De laatste jaren is dit niet gebeurd, doordat de supers geen marge hadden voor stunts. De prijzenoorlog van 2003 had hun winsten verkleind. Nu is dat anders. Rutte: „In dit eco nomisch klimaat heroriënteert de klant zich. Hij heeft de drang om goedkopere winkels te zoeken als Aldi, Lidl en Dirk." Alleen AH kan volgens analisten een prijzenoorlog lang volhouden. De winst van AH is groter dan die van de meeste concurrenten. Hogere AOW en lage inflatie compenseren gevolgen deels. DEN HAAG - De twee grootste Ne derlandse pensioenfondsen, ABP en PFZW, zullen de pensioenen volgend jaar niet verhogen. De ge bruikelijke indexering blijft in 2009 achterwege, zo hebben zij gis teren besloten. ABP (Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds) en PFZW (Pensioen fonds Zorg en Welzijn) hebben sa men ruim 4,5 miljoen deelne mers. Beide pensioenreuzen wor den zwaar getroffen door de fors gedaalde waarde van de bezittin gen (aandelen, obligaties en onroe rend goed) en de snel dalende ren te. Zij zijn daardoor ruimschoots onder de minimale dekkingsgraad van 105 procent geraakt en moe ten daarom binnen enkele maan den herstelplannen aan De Neder- landsche Bank voorleggen. Een dekkingsgraad van 105 wil zeggen dat tegenover elke uit te keren eu ro ten minste 1,05 euro aan bezit tingen staat. PFZW noemde op 30 november een dekkingsgraad van 96 procent. Volgens Eric Bergamin, voorzitter van de Kring van Pensioenspecia listen, vallen de gevolgen voor de meeste gepensioneerden om twee redenen mee. „Ten eerste wordt het AOW-deel van het pensioen volgend jaar wél verhoogd. De meeste gepensioneerden hebben meer AOW dan aanvullend pen sioen. En ten tweede blijft de scha de beperkt doordat de inflatie vol gend jaar naar verwachting erg laag zal zijn." Het ABP houdt de mogelijkheid open om medio 2009 alsnog tot gehele of gedeelte lijke indexering over te gaan als de financiële positie dat toelaat. De pensioenen worden volgend jaar bevroren. De twee grootste Nederlandse pensioenfondsen, ABP en PFZW, besloten de pen sioenen niet te indexeren. Een bekend beeld dezer dagen in Nederland is het gesjouw van werknemers met het net verworven kerstpakket. foto Emiel Muijderman/GPD gen de bitterbal en de bubbels blij ven onder de kurk, want bier en witte wijn is ook goed, merkt di recteur Roland Ernst van evene mentenbureau Arjan van Dijk. Van Dijk zag schraalhans al vroeg aankomen. Zijn bedrijfsevenemen ten slijt hij dan ook onder het mot to Back tot basic. „Gewoon goed is nu goed genoeg." Vooral kleinere ondernemingen, die pas laat in het jaar hun feeste lijkheden regelen, staan voor een lastig dilemma, zegt Hans Poulis, voorzitter van de PPP, de brancheorganisatie van promotio nele producten en diensten. „Een beetje kerstborrel gaat al gauw be hoorlijk in de papieren lopen. Aan de andere kant willen ze wel iets doen om hun waardering te laten blijken aan het personeel. Dat ligt in Nederland heel gevoelig." Niet alleen het personeel wordt minder in de watten gelegd, ook op verwennerijen voor zakenrela ties en klanten zijn flinke besparin gen te halen. Poulis: „Tachtig procent van de kerstpakketten en -geschenken is al in de zomer besteld. We zien wel dat vooral de laatste twee maanden wordt bezuinigd, vooral in het midden- en kleinbedrijf Veel ondernemers kiezen voor een cadeau dat een paar euro per klant goedkoper is." Veel werkgevers bezuinigen, maar de meesten kiezen ervoor om hun mensen ook dit jaar weer te vergas ten op een feestdis. Robin Porrio van Wijn en Spijs dat zich richt op topevenementen: „Niets doen voor de medewerkers is geen op tie. Zij moeten het komend jaar weer een warme deken zijn voor de klanten, die uiteindelijk het geld in het laatje brengen. En wat denk je dat je als bedrijf uitstraalt, als het personeel roddelt: Bij ons is zelfs al de kerstborrel geschrapt!" Record Jackpot HAARLEM - Gedupeerde overheden hebben beroep aangetekend tegen het Koninklijk Besluit van het kabi net. Dat besluit maakt het voor hen onmogelijk om geld te eisen van de failliete IJslandse bank Landsbanki. De lagere overheden vinden het Koninklijk Besluit on rechtmatig. Het kabinet wil niet dat overhe den op eigen houtje in IJsland geld terughalen. Oudejaarstrekking 31 december U heeft nog 11 dagen om een Oudejaarslot te kopen! Sta.Ualolcrij Alles kan door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Zeeuwse zeevissers mogen volgend jaar meer tong en schol aanlanden. Of zij daar van kunnen profiteren, is afhankelijk van de veilingprijzen en van de ontwikkeling van de olieprijs. De verhoging van de vangstquota is voor de Zeeuwse vissers alvast een opsteker. In 2009 mag 13 pro cent meer schol worden aangeland in vergelijking met dit jaar en het tongquotum wordt 9 procent ho ger. De Europese ministers van Vis serij besloten daar gisteren toe. Dat de tong- en scholquota voor het eerst sinds jaren omhoog gaan, is volgens minister Gerda Verburg te danken aan het meerjarige be- heerplan dat de Europese Unie heeft gemaakt voor schol en tong. Vissers krijgen wel te maken met een beperking. Het aantal dagen dat zij op zee mogen zijn, gaat met 9,5 procent omlaag. Afgesproken is dat vissers meer dagen krijgen, als de quota niet volgevist worden. Visserijbestuurder Blaas Marijs uit Arnemuiden reageerde nuchter. „Het is altijd gunstiger als je er vis bij krijgt. Jarenlang is er elk jaar af gegaan. Of het genoeg is, moet blij ken uit wat de natuur ons geeft." slechts 100 meter verderop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5