De Eifel zonder drempels yt KL 25 reizen In de Duitse Eifel, met zijn vele natuurparken, kunnen ook gehandicapten zich welkom voelen. Kees van den Berg nam de proef op de som. Napraten over de vakantie-ervaringen REISRRDflR Graadmeter reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 20 december 2008 Het Duitse National Park Eifel wordt op grondige wijze be mind, verzorgd en ge controleerd voor het bezoek van de natuurliefhebber. In dit autovrije park (110 vierkante ki lometer) is de natuur de baas. Bo vendien wordt overal rekening ge houden met mensen met een han dicap. Bij ons bezoek aan een Tor, een van de vier bezoekerscentra, wordt duidelijk hoe die toeganke lijkheid in de praktijk is verzorgd. Het gebouw is aangepast voor rol stoelen, de toelichting is ook in braille en maquettes zijn zo uitge voerd dat je met de hand kunt voe len hoe ze 'eruitzien'. Deze voorzie ningen lopen als een rode draad door onze hele reis. Het National Park ligt middenin het uitgestrekte Duits-Belgische Na tuurpark Hoge Venen-Eifel. In Net- tersheim, dat Naturerlebnisdorf ge noemd wordt, vertelt gids Wolf gang Düx dat dit gebied de groot ste dichtheid aan archeologische vondsten en pionumenten van» Nordrhein-Westfalen bezit. Net- tersheim bloeit. Huizen zijn ver bouwd tot winkels, cafés, restau rants en musea. Er is een biblio theek en het treinstation werd een Kulturbahnhof Je kunt er van alles opsteken. We begeven ons op het Erlebnis- pfad. Dit Barrierefreier Land- schaftpfad is een 6 kilometer lange route met twintig 'Stationen' waar je je kunt oriënteren op wat rond om groeit en bloeit. Vanuit een houten uitkijkpost kun je over de boomtoppen heen het landschap overzien, er is een voormalige kal koven en een huisje waar vroeger de eenvoudige mens woonde die zich na een dag hard werken te rus te legde in een kleine slaapstede. Alle informatieborden zijn ook te le zen in braille. iJMËSi Natuurpark D c 1 rit Hoqe Vennen V Ejfd v Duits-Belgisch - -natuurpark Prum In het autovrije National Park Eifel is de natuur de baas. foto's CPD Het pad maakt deel uit van de Eifel- steig, een ruim 300 kilometer lang wandelpad dwars door de Eifel, van Aken naar Trier. De route is over de hele lengte voorzien van in formatieborden. Het traject kan in gedeelten gelopen worden, in de dorpen onderweg kun je overnach ten. Verder naar het zuiden ligt het stadje Prüm, waar veel landgeno ten een tweede huis bewonen. Hier gaan we fietsen langs de Rad- wanderweg Eifel-Hoge Venen. Er ligt voor ons 56 kilometer fietsge- luk in het verschiet. We volgen het asfaltpad dat eens een spoorlijntje was. De treinreizigers konden des tijds comfortabel genieten van het wonderschone landschap. We ped delen voort, heuvel op heuvel afj langs het Alfbachthal en over de omweg die speciaal is aangelegd ten gerieve van het leefgebied van de zwarte ooievaar. Aan het einde van de rit verschijnt het dorp Blei- alf, waar we bij de mooiste plek op aarde, het plaatselijke café-restau rant, onze karretjes mogen inleve ren. Hoe ver men kan gaan in de gehandicaptenzorg, ondervinden we bij het bezoek aan het Euveaho- tel in het kuuroord Neuerburg. Landgenoot Ellen Ringelberg ver telt: „Hier heerst een volledig ont spannen sfeer. Iedereen is welkom in dit hotel: al of niet gehandicapt. Ons motto is: 'met een glimlach zich prettig voelen'. Gehandicap ten uit sociale werkplaatsen ko men hier werken of houden vakan tie. Het project wordt georgani seerd ziektekostenverzekeringen uit de omringende landen en ook de Nederlandse Zonnebloem doet mee." We bevinden ons hier in het Duits-Luxemburgs Naturpark. Het is maar een kleine afstand naar het aangrenzende Luxemburg. In het dorp Munshausen ligt het gasten- complex A Robbesscheier, dat een band heeft met hotel Euvea in Neuerburg. Ook hier staan de deu ren wijdopen voor gehandicapten. Met name zwakbegaafde jongeren DUITSLAND LUXEMBURG Diersdorf Neuerburg am See Duits-Luxemburgs - natuurpark www.eifel.info www.nationalpark-eifel.de www.nettersheim.de Euvea hotel: telefoon 0049 656496090 wwvy.euvea.de A Robbesscheier: telefoon 00352-9217451 www.robbesscheier.lu Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Wekelijks vragen we lezers om hun mening. Ditmaal zijn we benieuwd naar uw reactie op de vraag: Hoe deelt u uw vakantie-ervaringen met anderen? De vakantie levert veel mensen een berg aan erva ringen op. Bijzondere bele venissen, ontmoetingen of een mooie plek. Iedereen beleeft zijn mooiste vakantiemoment anders, zo blijkt uit de reacties die lezers via ReisRadar.nl gaven. „Het liefste ben ik alleen en dan ontdek ik van alles. Soms kleine dingen, waar ik heel blij van word. Dan loop ik een dorpje in en zie hoe de plaatselijke bakker vol overgave zijn etenswaar aan prijst. Het zijn vaak eenvoudige dingen, maar dat zijn voor mij de hoogtepunten van de reis. Dat soort dingen vertel ik dan ook vaak aan vrienden-en kennissen, al geldt natuurlijk wel; je had er bij moeten zijn", laat lezeres K. Sa- turano weten. „Ik heb jarenlang een reisboekje bijgehouden, maar betrap mezelf er op dat ik het nooit meer lees. Nu maak ik meer foto's, die ik wel geregeld bekijk. Ik heb een deel ervan ook op internet ge plaatst. Af en toe krijg ik er reac ties op. Van mensen die ook op die plek zijn geweest of er juist naar toe willen. Ik kijk er altijd naar uit om foto's te maken, het zijn toch bijna levende herinnerin gen", legt lezer T. Haarms uit. Sommige lezers houden een web- log bij tijdens hun vakantie of de den een poging daartoe. „Het is best leuk via het net je reiservarin gen op te pennen. Zeker ter plek ke, zodat de thuisblijvers weten wat je allemaal meemaakt. En het fungeert achteraf als een soort dag boek. Het nadeel is wel dat het tijd van je vakantie kost, dus ik doe het alleen bij langere reizen", geeft lezer B. van den Boogaard aan. Lezeres W. Houters: „Ik gebruik weblogs van anderen om mijn reis goed voor te bereiden. Het geeft een realistisch beeld van wat je kunt verwachten en hoe ande ren de reis beleven. Wat wel op valt, is dat iedereen de vakantie heel anders beleeft dan ik. Maar dat maakt het juist wel weer heel bijzonder. Daarnaast is een beleve nis alleen van jou en die zit voorgoed in je herinne ring." krijgen hier de gelegenheid een aantal dagen blij en ongeremd door te brengen. Het complex is in' de loop van de tijd steeds verder uitgebreid en is een soort dorp in het dorp geworden, met een eigen restaurant, bakkerij, smederij, hoefsmid, zagerij, dorsvloer en winkel met lokale produkten. Daar naast is het ook gedeeltelijk boerde rij met koeien, moestuin en paar den die de huifkar moeten trek ken, een watermolen en een brou werij waar het zeldzame boekweit- bier wordt gebrouwen. Ook op vakantie moet je eten. Wat dat betreft, proberen Nederlanders op hun bestemming graag van alles uit. De redactie van ReisRadar is benieuwd naar uw antwoord op de vraag: Wilt u ook uw mening geven, of heeft u nog tips voor ons? Ga naar www.reisradar.nl en doe mee met de Graadmeter! Of stuur direct uw reactie naar redactie@reisradar.nl De meeste reizigers hangen hun vakantiebelevenissen niet aan de grote klok. Dat blijkt uit de uitslag van de poll op de website van ReisRadar. Daarin vroegen wij u: Wat doet u met uw vakantie-ervaringen? Niets, ik sla het op in mijn geheugen 47% Ik vertel het iedereen die het wil horen 31% Ik maak een weblog of fotoalbum online 14% Ik schrijf een dagboek 8% V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53