BOLDERMAN m reizen@wegener.nl reizen 024-3650360 pzc Zaterdag 20 december 2008 ten vlam en haar kunstharen ver- knetterenrdirect rond haar houten kop. Dan volgen manshoge pop pen en allerlei kunstig gemaakte objecten, die een bepaalde rol spe len en waar weken, soms maanden lang aan is gewerkt. Ze verdwijnen in de alles verterende muil van het vuur. Zonde, denken wij westerlin gen, onwetend van de betekenis van wat we hier zien. Als werkelijk alles is verbrand, blus sen mannen de rokende brandsta pels met water uit heilige bronnen. Daarna gaat er kokosmelk over. Zo wordt het verschil zichtbaar tussen de resten van botten en verkoold hout. De as van de botten gaat in een uitgeholde kokosnoot en deze wordt nog één nacht thuis be waard. Dan, in de vroege ochtend, trekt een processie met de kokos noot naar het strand. Daar wordt de as uitgestrooid in zee. Dat is het laatste afscheid, met eten, bloemen en cadeaus voor de goden. Straks, als iedereen vertrokken is, zullen de dorpelingen alle offerge rechten oppeuzelen. Het is immers toch al geofferd? En dan zal het angstig piepende kippetje niet lan ger een godenoffer zijn, maar ge woon weer een rondtokkend kip petje. De prachtig geklede gasten in de autobussen zullen hun gewo ne leven weer opnemen, de bevrij de ziel vervolgt zijn tocht naar de volgende levenscyclus. We kijken om ons heen. Zo ziet op Bali dus het einde eruit van het aardse bestaan: een lege kokosnoot op een verlaten strand. Er zijn veel reisorganisaties en vliegmaatschappijen die reizen aanbieden naar Bali. Ook op in ternet is veel informatie te vin den. Goede websites om mee te beginnen zijn bijvoorbeeld www.indonesie.nl en http://bali.startpagina.nl/ Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Onze nieuwe brochure 2009 is er weerl Voor brochure en boekingen: (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl Industrielaan 8 3903 AB VEENENDAAL Telefoon 0318-580958 chen naar ons. Het paars van hun sarong, het wit van hun tanden, hun ontwapenende lach... Waar moet je hier het eerst naar kijken. In een klein dorp staan op het plein in het centrum wel vijftig sar cofagen klaar, in de vorm van stie ren. Vrijwillig begint een man ons rond te leiden. Het dorp is trots op z'n veestapel van felle kleuren en blinkend bladgoud. Onze gids Ketut vertelt: „De stier en de koe zijn heilig voor ons, omdat het die ren zijn die ons alles geven: trek kracht, huid, vlees en melk. Zon der er iets voor terug te vragen en zonder ooit te klagen." „Daarom", vervolgt Ketut, „schui ven wij de botten in de buik van een stier. Als de rook van dit heili ge dier opstijgt, zullen de goden hem zeker verwelkomen." En daar mee dus ook de ziel van de ver brande overledene. De stier, of diens beeltenis, garandeert de ziel dus een goede reis en een goede aankomst. Met hun vrolijke kleuren en goud papier staan de sarcofagen te schit teren in de" zon. De klep onder aan hun buik hangt open, aan hun kostbare vracht wordt nog ge werkt. Pakketten met botten en de offergaven die al klaar zijn, worden verzameld in een grote rieten ruim te. Met enige schroom gaan we er binnen. Mogen we dit allemaal wel zien? Ja, dat mag. Weken is er ge werkt aan alle kleurige offergaven, die op hoge tafels staan opgetast. Kunstige bloemstukken, cadeau tjes, schalen vol eten. Schitterende voorwerpen, bedekt met geweven doeken en versierd met kwastjes, bladgoud, verguld papier en spie gels. Alles wordt maar één keer ge bruikt, bij de tocht naar het crema- tieveld. Onder sommige tafels liggen men sen te slapen, in hun mooie kleren. Ja, het is behalve een van de plech- tigste perioden in het leven van een hindoe, ook een uitputtende. En een van de duurste. Voordeliger wordt het als velen tegelijk worden gecremeerd. Zoals kennelijk in dit dorp gaat gebeuren. De grote rie ten schuur is speciaal voor deze ge legenheid gebouwd en wordt ge sponsord, zo staat te lezen op grote baniers bij de ingang - door het plaatselijke telecombedrijf Als we doorfietsen, zien we een paar dorpen verder grote rookplui men boven de bomen uit stijgen. Onze fietsen parkeren we tegen een muurtje. We wikkelen onze sa rong weer om, want ja, om nou in een korte broek op een crematie te verschijnen. Hier is het crematie proces alweer een fase verder: een rij rood met gouden stieren staat op brandstapels te vlammen. Vuur lekt uit hun bekken, hun buiklui ken hangen open: hun vracht ligt al te smeulen op de brandstapel. Mannen met lange stokken porren het vuur op. Echt nodig is dat niet, want er staat een grillige bries, die de vonken steeds een andere kant opjaagt. Mag ik een foto van jullie maken, wil ik vragen met mijn ogen. Maar het lukt me niet oogcontact te krij gen met een groepje jongens, zo ge concentreerd zitten ze naar het vuur te kijken. Bij een ander groep je lukt het me evenmin, omdat ze alleen maar oog hebben voor mijn Nike-schoenen. Dan zwiepen vier mannen een draagbaar het vuur in met daarop een vrouwenfiguur. Eén, twee, drie, in godsnaam. Haar kleren vat- 12 DAGEN RONDREIS HET BAROKKE APULIA ITALIË slechts v.a. Diverse vertrekdata. Diverse vertrekdata. Diverse vertrekdata. Diverse vertrekdata. BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 x overnachting Zuid Duitsland 2 x overnachting omgeving Faenza 2 x overnachting Manfredonia 5 x overnachting Monopoll Dagelijks goed verzorgd ontbijt en diner Comfort-class touringcar met chauffeur/ reisleider Goed verzorgd afscheid buffet Toeristenbelasting BIJ DE PAUS INBEGREPEN 2 nachten in de omgeving van Zuid-Diritsland op basis van halfpension •7 nachten in het 3*holel Zora in het mooie plaatsje Pnmosten, gelegen op een landtong voorzien van alle aciliteiten, uw kamer heeft sat-tv, telefoon, airco, minibar, badkamer met bad, douche, toilet en balkon Dagelijks ontbijtbuffet en een dinerbuffet Comfortclass touringcar met chauffeur reisleider Excursies (excl. entreegelden en opt. excursie's) Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 nachten in de omgeving van Nürnberg op basis van halfpension 7 nachten in hotel Imperial te Opatija in een com fortabele kamer met bad/douche en toilet Dagelijks goed verzorgd ontbijt en 3-gangendiner Excursies met de bus (excl. entreegelden) Comfortclass touringcar chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet Toeristenbelasting BIJ OE PRIJS INBEGREPEN 2 nachten in Duitsland op basis van halfpension 7 nachten in het 3' Sporthotel Bohemia te Rokytnice in het centrum van het Reuzengebergte. Alle kamers zijn v.v. badkamer met douche of bad, toilet, sat.TV en telefoon. Fitnesscentrum (gratis) Dagelijks ontbijtbuffet en 3-gangen diner Excursies met touringcar (excl. entreegelden) Comfortclass touringcar chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland Toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 47