reizen 8 51 Vrolijk kerstfeest 25,- p.p. éxtra decemberkorting I ■t Indianen liggen te slapen op de plek waar het coma- zuipen hen gebracht heeft Wie op het Indonesische eiland Bali is, vindt waarschijnlijk een of meerdere crematies op zijn pad. Een trieste aangelegenheid is zo'n crematie niet. Het is een plechtig feest, want met de rook gaat ook de ziel omhoog en dat moet gevierd worden. Willemijn Bos mocht er bij zijn. PZC Zaterdag 20 december 2008 reizen@wegener.nl 024-3650360 Al reizend is men wel eens genoodzaakt de kerst in den vreemde door te brengen. Met een beetje geluk een witte kerst, ergens ver op het noordelijk half rond. Pech betekent kerst in de koude motregen. Daar tus senin zit de viering van het lichtfeest in de tropen. Manaus ligt midden in het Amazonegebied. In de smerige haven is het dag en nacht en bedrijvigheid van jewelste. Gro te ondernemingslust is er ook in de vele cafeetjes van de stad. Dranklust dan wel te verstaan. Veel bezoekers vertonen rond het middaguur reeds de verschijnselen van vallende ziekte. Het is vochtig heet, de thermometer staat vastgeroest op 40 graden. En het is bijna Kerstmis. Overal verschijnt de kerstboom in het straatbeeld. Dat is toch wel bizar. 'Oh Den nenboom' betekent voor mij koude, schaatsen, warme cho co, amandelspijs en al het andere goede dat Nederland ook te bieden heeft. Die associatie is hier in de tropen moeilijk te leggen. Door de drukste winkelstraat van Manaus lopen twee kerstmannen heen, en weer. Gutsend van het zweet kreunen ze lusteloos 'Ho, ho, ho'. In de kerstboomwinkel is het druk. Echte dennenproducten zijn niet te koop, maar de plastic look-alikes mogen er zijn. Kunstsneeuw en dennen geur kan men er in spuitbussen bij kopen. Ook hier, diep in de jungle, wordt het feest van de geboorte van het kindeke gekenmerkt door een heftige koopwoede. De bezittende klasse rijdt af en aan met volgeladen pick-ups. De meerder heid, die nog geen nagel heeft om zijn kont te krabben, kijkt zwijgend toe. Als je al geen zakkenroller van geboorte bent, dan word je het zo wel. Ook in het Italiaanse restaurant te genover het beroemde Teatro del Liceu' staat sinds vandaag een nepboom vol goudkleurige ballen. De tafeltjes worden opgevrolijkt door boompjes van karton met kleine gekleurde balletjes. Op elk miniballetje staat de kerstwens van een legendarische wereldleider. De bedenker heeft een eigenaardige visie op de ge schiedenis. In onze boom hangen de zalige kerst wensen van Churchill en Hitier broederlijk naast el kaar. Vanaf de veranda zie ik hoe de plezierige meis jes zich opmaken om kapitaalkrachtige toeristen mee te lokken. Allen dragen een feestelijk rode kerst- mannenmuts op het hoofd. Later op de avond begint het te regenen. Eerst nog wat aarzelend. Op de terugweg naar ho tel Rio Branco de gebruikelijke taferelen. Indianen en geluk zoekers uit de omgeving liggen te slapen op de plek waar het comazuipen hen gebracht heeft. Een slimmerd heeft een zachte kerstboom bemachtigd waarmee hij nu in innige om strengeling onder een afdakje ligt. Het is allemaal weinig ver heffend. In de lobby van het hotel blijkt dat de stroom is uit gevallen en de airco dus niet werkt. Zweet begint te parelen, buiten stortregent het. Een vervelende bijkomstigheid van zware neerslag is de verschijning van grote contingenten kak kerlakken. Blijkbaar brengt de stijging van het rioolwater een onstuitbare volksverhuizing op gang van deze gore krab belaars. Ik ontdek de onsmakelijke ontwikkeling wanneer er een stevig exemplaar over de tv kruipt. Ik ga op jacht. In de badkamer wordt duidelijk dat ik de strijd niet ga winnen. Achter elkaar kruipen ze het doucheputje uit. Drie grote exemplaren mep ik aan gort en schuif ze in het verste hoek je van de kamer. Lakens over het hoofd, bidden dat de airco het snel weer doet en slapen maar. De volgende ochtend schijnt de zon al vroeg mijn bloedhete kamer in. Waar giste ren dode kakkerlakken lagen, heerst nu grote bedrijvigheid. Levende soortgenoten verdringen zich rond de platgetrapte lijken en smullen van hun kerstmaal. Gatverdamme. Bij de receptie haal ik een spuitbus. Insecticide in plaats van den nengeur. Vrolijk kerstfeest, zullen we maar zeggen. Boek nu zomer 2009! Exclusief bij uw ANVR Reisbureau. "rttïrnational De ziel vertrekt KALIMANTAN INDONESIË O Jakarta BALI I SUMBAWA SUMBA Het is vroeg in de och tend op Bali, maar toch zijn we te laat voor de strandceremo- nie, waarbij de as van de gecremeerden wordt uitge strooid in zee. Er liggen nog wat le ge kokosnoten in het zand, waarin de uitgestrooide as heeft gezeten. De offers van bloemen en eten staan nog op de offertafels. Uit een paar mandjes komt erbarmelijk ge piep van jonge kippetjes. Deze go denoffers willen bevrijd worden. Het wordt heet op het strand. Mijn Vraag naar de Wij begrijpen waar u heen wilt handen jeuken. Een paar gasten praten nog wat na, maar de meesten staan al bij de bushalte en gaan terug naar de dór pen waar ze vandaan zijn geko men. En daarmee-is een eind geko men aan een periode die weken heeft geduurd. Weken waarin fami lie, vrienden en buren hebben sa mengewerkt, want een Balinese crematie is het belangrijkste over gangsritueel in het leven van de ge lovige Balinees. Als eenmaal het goede moment van crematie is bepaald - daarbij speelt onder andere de maanstand een belangrijke rol - kunnen de botten van de overledene weer worden opgegraven uit zijn graf, waarin hij vaak al jaren lag. Had hij daar dan niet kunnen blijven? Nee, op het hindoeïstische eiland Bali kan de ziel pas verder reizen als het lichaam is verbrand. Pas dan kan de vrijgemaakte ziel via reïn carnatie weer terugkeren in het le ven, in een nieuwe vorm. Tussen het moment van sterven en creme ren kunnen wel dertig jaar zitten, maar in het licht van de eeuwig heid is dat natuurlijk een gering oponthoud. De botten worden 's nachts opge graven en schoongemaakt met wa ter uit een heilige brgn. Dan wor den ze in een sarong gewikkeld en samen met andere giften (zoals si garetten) voor het volgende leven tot een pakketje gebonden. Dit is het pakketje dat verbrand gaat wor den, maar zo ver is het nog lang niet. De familie is al weken bijeen, waakt gezamenlijk, maakt de prachtigste offergiften. Er wordt sa men gekookt, gegeten, beraad slaagd en gewerkt. We zien het in de dorpen waar we doorheen fiet sen. In een dorp waar een crematie wordt voorbereid, zijn overal men sen in traditionele kleding, maar is het moeilijk te zeggen wat ze nou precies doen. Ze zitten in groepjes bijeen, wachten. Kijken. De sfeer is plechtig. Geconcentreerd. Er wordt gewerkt aan de bouwsels en figuren die meegedragen zullen worden in de processie naar het crematieveld even buiten het dorp. Een paar jongens zitten te roken, la-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46