WELVAART IS LABIEL i3 spectrum PZC Zaterdag 20 december 2008 ben, kwam die voor u als een verrassing? „Dit heeft niemand kunnen voorzien. Nie mand kon voorspellen dat de crisis zo alge meen om zich heen zou slaan. En vooral de snelheid waarmee het is gegaan, heeft iedereen met stomheid geslagen. Het is al lemaal nog zo vers, dat je niet weet hoe het precies zal lopen. Al is het niet zo moei lijk te voorspellen dat de economische te rugslag dramatischer zal zijn dan aanvanke lijk voorzien. Iedere dag zijn er weer nieu we, onprettige verrassingen. Deze week weer Madoff, met zijn zwendel van 50 mil jard dollar. „Veel mensen zijn nu heel bezorgd en te recht Weliswaar zijn wij welvarend, maar beslist niet rijk. De afgelopen jaren zijn de verplichtingen ook een steeds groter deel van het inkomen geworden. Het gevolg daarvan is dat mensen niet zo gek veel spe ling in hun uitgaven hebben. De belang rijkste bezuiniging is voor veel mensen het al of niet blijven doorrijden in de auto of ervan af te zien de keuken of de badkamer te vervangen. Misschien gaan ze ook min der makkelijk uit eten. Maar op de sport club van de kinderen of op kleren voor de kinderen, zal niet gauw bezuinigd worden. Zodat ze niet buiten de groep vallen. „Over een serie als Geen cent te makken van de Frogers wordt lacherig gedaan, maar die geeft juist een heel goed beeld van hoe gewone mensen moeite hebben van hun beperkte budget rond te komen. Het was bij hen zelfs minder dan het minimum, maar zo leeft meer dan 5 procent van de Nederlanders, soms jaren lang. Je ziet dan wat een ramp het is als de wasmachine het begeeft. Dat onderschatten we écht. „We hebben het met z'n allen weliswaar enorm veel beter gekregen, maar het is een labiel soort welvaart. Omdat die van maand tot maand moet worden gereali seerd, ook door mensen die ver boven het minimum zitten. Mensen hebben al lang het gevoel dat ze minder te winnen dan te verliezen hebben. In inkomen en in identi teit. Dat verklaart voor een deel de popula riteit van partijen op de flanken, zoals de PW en de SP. Al zie je nu wel dat als het er echt op aankomt, de meeste burgers toch het liefst partijen hebben die hun be stuurskunde en bestuurskracht hebben be wezen. Wouter Bos is daar als politicus van het jaar het toonbeeld van." Verbaast het u ook dat wetenschappers de PW van Geert Wilders als extreem rechts kwalificeren? „Eerlijk gezegd wel, ja. Deze partij ziet zich als de bewaker van wat juist niet typisch is voor extreem rechts: de emancipatie van vrouwen en homoseksuelen. De PW ziet deze verworvenheden in gevaar komen door de komst van de islam. Dat mag je ex treem rechts noemen, maar absoluut niet in de oude betekenis. Als je de PW nu ex treem rechts noemt, dan is de SP volgens dezelfde maatstaven extreem links. Ik noem de PW en de SP liever modern-con servatief: de behoeders van wat we uit de twintigste eeuw mee willen nemen. „Dat zal maar gedeeltelijk lukken, maar ze zetten wel de toon van de oppositie. Zelfs de Partij voor de Dieren lukt dat. Ie kijkt er met verbazing naar, maar het opkomen voor het dierenwelzijn en ook het toedich ten van menselijke waarden aan dieren, is zo oud als de mensheid. De Egyptenaren balsemden hun dieren, in India is de koe heilig. Bij ons zijn huisdieren lid van het gezin geworden. Ze staan op het naam bordje bij de voordeur, terwijl echt nie mand zal aanbellen met de vraag of de poes komt buitenspelen. Op zeventien- de-eeuwse schilderijen zie je al de waarde ring voor honden en paarden. Deftige da mes lieten zich portretteren met een schoothondje, de mannen met paarden en jachthonden." Zijn we toch weer bij de kunst. „Ik vind niet alles de moeite waard. Veel dingen vind ik zelfs onzin. Ik stond eens in een museum naast wat bij elkaar gehark te hoopjes bladeren. Dat was dan het kunstwerk, van de grote Josef Beuys. Daar heb ik dus niets mee. Momenteel is Da- mien Hirst het helemaal, maar ik vind het een hype. Een schedel met honderden dia manten beplakt... Alsjeblieft zeg, dat is toch vulgair, bling bling. Daar ging ik dus niet naar toe, ook al hingen er zeventien- de-eeuwse schilderijen van schedels om heen. „Wat echt boeit aan schilderijen uit die tijd, is dat ze een doorkijkje naar het verle den bieden, naar een wereld die niet meer bestaat. Een van mijn lievelingsschilders is Caesar van Everdingen. Daar heeft nie mand van gehoord, maar hij heeft schitte rende dingen gemaakt. Bij sommige van zijn schilderijen denk je eerder aan de Itali aanse barok of het werk van Dali of Wil link, maar het is wel driehonderd jaar eer der gemaakt. Elk schilderij van hem is voor mij een feestje." Reageren? spectrum@wegener.nl Paul Schnabel Geboren op 17 juli 1948 in Bergen op Zoom, groeide op in Breda. Studeerde sociologie in Utrecht en Bielefeld. 1973-1977: Onderzoekscoör dinator Stimezo Nederland. 1977-1991: Hoofd onder zoek Nederlands Centrum Geestelijke Volksgezondheid (nu Trimbos-instituut). 1986-heden: Hoogleraar Uni versiteit Utrecht, eerst in de klinische psychologie en sinds 2002 als een van de ne gen universiteitshoogleraren. 1998-heden: Directeur So ciaal en Cultureel Planbu reau. Bestuursfuncties bij o.a.: Oranjefonds, Rijksinstituut voor Kunsthistorische Docu mentatie, Van Gogh Mu seum, Museum Bredius, Prae- mium Erasmianum, Duitsland Instituut, De Baak, commissa ris Shell Nederland, colum nist NRC Handelsblad en Het Financieele Dagblad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39