spectrum IO Voetbalpassie PZC Zaterdag 20 december 2008 STANDPLAATS door Yolanda Bobeldijk ie zich in Engeland thuis wil voelen, heeft eigenlijk maar één optie. Verdiep je in voetbal. Het eerste wat mijn huisbaas vroeg toen ik drie jaar geleden naar Londen verhuis de, was voor welk Engels voetbalteam ik ben. Ik zei: Liverpool. Omdat ze in de Champions-Lea^uefinale een 3-0 achter stand ombogen in winst, nog wel tegen AC Milan. Het ijs was meteen gebroken. Hierna zou ik met nog veel Britten over de Premier League praten. Voetbal is het veiligste onderwerp om aan te snijden, want bijna alle Britten zijn in de ban van die sport. Collega's, een willekeurige taxichauffeur, zelfs je huisarts weet precies wie er boven aan staat en wie topscorer is. Met kerst wordt er in Engeland ge woon gevoetbald. De Britten laten massaal hun kalkoenen en kerst puddingen in de steek en duiken op tweede kerstdag de pub in om de wedstrijden te zien. Laatst kon ik met een groepje men sen mee naar Liverpool tegen Man chester United. Er voegde zich een echtpaar bij ons, dat eruit zag alsof ze gezellig uit eten gingen. Hij droeg een tweed colbertjasje, zij een lange jas en nette hakken. Toch zijn het echte fans, vijftigers, die trouw naar elke wedstrijd gaan. Ik ben wel eens jaloers op die passie. Ik noem mezelf Ajax-fan, maar ben in mijn leven maar één keer naar Ajax geweest. Met kaartjes die ik ook nog eens had gewon nen. De uitslagen volg ik wekelijks, maar sinds Huntelaar weg is, is de lol er voor mij een beetje af. Britten hebben dat niet, die steu nen hun team door dik en dun. Een Britse vriend zei ooit op dra matische toon: „Het is vreselijk lij den als je team slecht presteert. Je houdt je hele leven van je team, maar je krijgt er vaak niets voor te rug." Over passie gesproken. Tijdens de wedstrijd maakte ik die pas sie van wel heel dichtbij mee. Het lijf lied van Liverpool, You 11 Never Walk Al one, bezorgde me kippenvel, het stadion veranderde in een openluchtkerk. Bij een voorbeschouwing op een Cham- pions-Leagueduel snoerde het gezang voetbalcommentator Jack van Gelder wel eens de mond. Na herhaalde stem verheffingen staakte hij zijn verhaal en zei slechts: „Luister, dit is prachtig." Hij heeft gelijk, maar er zijn meer lied jes. Bijvoorbeeld over Peter Crouch, de slungelige Brit van 2 meter, die de club verruilde voor Portsmouth. Jammer is dat wel, want het rijmpje was zo leuk. 'He's big, he's red, his feet stick out of bed, Peter Crouch'. Over Dirk Kuijt bestaat nog geen lied, waarschijnlijk omdat nie mand zijn achternaam kan uitspreken. Commentatoren noemden hem eerst 'Kaijt' of'Koijt', maar nu is de meest ge hoorde vorm 'Kout'. Het is raar die jon gen uit Katwijk te zien voetballen met sterren als Steven Gerrard en Wayne Rooney. Maar tegelijkertijd was ik trots op mijn landgenoot, zeker toen de fans hem aanmoedigden. De vreugde was on beschrijflijk toen de ploeg uit Manches ter met 2-1 werd verslagen. Hoe langer ik hier woon, hoe meer ik van het Britse voetbal en vooral van Li verpool ga houden. Behalve als ze tegen Ajax moeten. Dan ben ik weer Ajacied! Niet alleen de regering van Costas Karamanlis, maar ook de monnikken van het Vatopedi-klooster ontlokken woede aan de demonstranten die de binnenstad van Athene kort en klein slaan. foto Pantelis Saitas/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36