Di 5 spectrum Eigenaardige kerstkaart! RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE o dennenboom Marjan Berk PZC Zaterdag 20 december 2008 e jaaroverzichten denderen weer over I ons heen. |e kunt geen krant of week- blad opslaan of de rijtjes van me dit en me dat staren je aan. Ook televisie en de radio wedijveren om ons geheugen op te fris sen. Ik laat dit jaar gewoon achter me. Veel leuker om naar het kakelverse nieuwe jaar te kijken. Want wat is het nut om te worden herinnerd aan het zoet, dat onze minister-president ons vorig jaar voortdurend beloofde. Het zoet, dat na het zuur van de matiging ons goed zou smaken. Ik heb nog nooit zo heftig het zuur gehad als de laat ste maanden van dit jaar door de onthullingen van de op wereldwijde schaal gepleegde frauduleu ze handelingen, te veel bonussen opstrijkende bankmannen en andere ranzige manieren tot zelf verrijking. Daarom kijken wij liever vooruit. Eerst maar eens een beetje eenvoudig Kerstmis vieren. Bij mijn één na jongste zoon zit de hele familie aan tafel. Ieder heeft zijn aandeel aan het kerstmaal, dat wij dit jaar met tweeëntwintig man vieren. Mijn jong ste kleinzoon laat horen hoe ver de pianoles hem dit jaar heeft gebracht, mijn schoondochter heeft haar unieke geheime soep klaargemaakt, oom Frank en oom Mathieu brengen hun kippen- sla-vootgerecht mee, ook gemaakt volgens een ge heim familierecept, en ik mag het vlees verzorgen. Deze taak valt mij al jaren toe en heeft er zelfs een maal toe geleid, dat de hele straat mocht meegenie ten van de enorme hoeveelheid kalkoendijen, die ik had meegebracht. Na het recital van mijn klein zoon zet ik mij achter het klavier en begeleid alou de kerstliederen, die ik beurtelings in de toonsoor ten C en G in ruime afwisseling ten gehore breng! Mijn zoon nodigt ieder jaar ook altijd iemand aan tafel, die uit zijn familie- of relatieboot is gevallen. Dat is een oud principe van hem, door mij inder tijd ingebracht. Wij zijn een familie, die behoorlijk onconventioneel door het leven gaat, maar wel dol is op tradities. Traditie zit in onze familie ver ankerd als een stevig fundament, dat door geen grondwater of ander ondergronds ongerief ver zakt. En er is niets wat in deze rommelige tijden meer geruststelt dan die vaste traditiepunten, waaraan wij hechten. Natuurlijk ontkomen wij niet aan het versturen van de immense stapel kerstkaarten. Gelukkig heb ben wij ook daarvoor een beproefd recept. Op Sin terklaasavond, ook al zo'n rots in de branding van het leven waarop de hele familie zich terugtrekt, wordt de kerstkaart gemaakt. Opoe (dat ben ik) neemt plaats in het midden van de bank en mijn nageslacht, de kleinkinderen, groeperen zich lichte lijk tegen heug en meug om mij heen. Ondanks dat ik ieder jaar weer roep: 'Jongens, laten we nu eerst de kerstfoto maken voordat wij er allemaal zo uitgeput uitzien na ons uitzinnige sinterklaas feest!' Maar naar mij wordt al heel lang niet meer geluisterd, zodat wij er ieder jaar op de kerstfoto weer uitzien of wij zwaar aan de geestverruimen de en alcoholische middelen zijn! Mijn jongste kleindochter kijkt ons onder haar Zwarte pieten muts lodderig aan vanonder haar door de water pokken licht dichtzittende oogjes en de andere zes kleinkinderen zijn allemaal heel melig en recalci trant. De ontvanger wordt zo een vrolijk kerstfeest gewenst door mijn nageslacht. Ik zit daar een beet je hulpeloos kijkend tussen. En vanaf deze onorthodoxe kerstkiek roepen wij U allen een vredig kerstfeest en een meer dan ge lukkig nieuwjaar toe!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31