Tegenslag ergens anders neerleggen spectrum 4 PZC Zaterdag 20 december 2008 Verlangen, dankbaarheid, angst en nood: door omstandigheden gaan mensen in gebed. Zoals Lieuwe Elzinga, die in de zesde en laatste aflevering van de serie Het Gebed vertelt hoe hij bad om steun toen zijn vrouw voor de tweede keer aan borstkanker moest worden behandeld. „Het geeft zo veel rust." door Jan Vriend foto Marcel Rob Uit machteloosheid legde de oncoloog zijn hoofd op zijn bureau. Na fouten van het - ziekenhuis moest Anna Ma rie Elzinga voor de tweede keer aan borstkanker worden behandeld. Thuis kwam ze later bij van de chemo- kuur. Kale kop. bolle toet. Beneden vouw de haar man de handen. „Het helpt om te genslag ergens anders neer te leggen." Lieuwe Elzinga is 52, Anna Marie Elzinga 3 jaar jonger. Ze hebben twee zonen, van 18 en 22 jaar. Hij is financieel adviseur, zij werkt bij de gemeente Heerhugowaard. Ze zijn actief binnen de Nederlands hervorm de kerken doen vrijwilligerswerk in het dorp. In de zomer van 2000 voelde ze een knob beltje in haar linkerborst. Bij onderzoek in het ziekenhuis bleek er met die borst niets aan de hand, het kwaad zat in haar rechter borst. Een tumor, diep op het bot. De on coloog wond 'er geen doekjes om: hij zei meteen dat het kwaadaardig was. „Het gek ke was dat ze zich helemaal niet ziek voel- •de. We maakten ons wel zorgen. Toen mijn vrouw 17 was, is mijn schoonmoeder aan borstkanker overleden. Dat schiet dan toch meteen door je hoofd als je zoiets hoort. In je somberste gedachten zie je je zelf toch alleen achterblijven, met je jon gens." De oncoloog koos voor een borstbesparen- de operatie. Daarmee dacht hij de tumor te kunnen verwijderen, maar na de ingreep bleek dat hij het kwaad niet helemaal had weggesneden. Binnen drie weken moest ze opnieuw onder het mes. Ze werd 33 keer bestraald om de tumor geen kans meer te geven. Alles leek in orde, maar voor contra les moest ze toch om de drie maanden naar het ziekenhuis. Tijdens die controleperiode kreeg ze een nieuwe oncoloog. De arts die haar eerst be handelde, was door het ziekenhuis ontsla gen. Er diende een rechtszaak en de patiën tendossiers werden verdeeld. „Uit het dos sier van Anna Marie bleek dat hij fouten had gemaakt", vertelt Lieuwe Elzinga. „Zo ging hij ervan uit dat haar lymfen schoon waren, maar dat was helemaal niet zo. Het duurde maanden voor die fout naar boven kwam. Intus sen woekerde de kanker maar door, dus ze moest snel opnieuw de medische mo len in. „De specialist die het haar vertelde, lag met zijn hoofd op zijn bureau van machte loosheid en ver driet. In feite moest hij de schade van het ziekenhuis herstellen. Maar of dat nog kon, was onduidelijk. Die perio de van onderzoeken was het zwaarste. Iede re keef weer onzekerheid. Niet alleen de pa tiënt, ook de familie, die maar zit te wach- ten..Iedere keer voelt het als een vonnis." Bij operaties verwijderden de artsen klie ren in haar sleutelbeen en haar oksel. Een reeks van nieuwe bestralingen en chemo- kuren volgden. Ze werd kaal en krijtwit. Haar wenkbrauwen en wimpers verdwe nen. Door de behandelingen voelde ze zich verschrikkelijk beroerd. Bij familie en vrienden zonk de moed in de schoenen toen een bevriende buurman overleed, die in dezelfde tijd chemobehandelingen kreeg. Het gebeurde nog voor zijn kuur voorbij was. Kort daarna moesten ze af scheid nemen van de vader van Lieuwe El zinga. „Het leek wel oorlog. Het ene ver trouwde gezicht na het andere viel weg. Hoe het met Anna Marie zou aflopen, was op dat moment nog erg twijfelachtig. „Thuis lag ze op een gegeven moment uit gemergeld in bed. Ze was doodop door al die chemische troep en die bestralingen. Bij mij sloeg de onzekerheid toe. Ik werd paniekerig en was bang dat we haar kwijt zouden raken. Toen heb ik thuis aan de eettafel het heftigste gebed van mijn leven gebeden. Ik vroeg Onze Lieve Heer of ze voor ons gezin behouden mocht blijven." Bidden helpt, vindt hij. „Het geeft je het gevoel dat je er niet alleen voor staat. Door te bidden, kun je je twijfels loslaten. Het is geen garantie dat je gebed wordt ver hoord, maar het geeft rust." Vraag hem niet naar de grilligheid van de lijn tussen leven en dood. „Waarom de één het wel en de ander het niet redt, moet je je niet afvragen. Daar is toch geen antwoord op." Anna Marie redde het. „Ook zij heeft gebeden. Ze is ervan over tuigd dat ze steun van boven kreeg. Op momenten dat ze het moeilijk had, gaf ze zich over aan krachten die sterker waren dan zij. Dan kun je veel meer aan. Ook voelde ze zich gesteund door vrienden uit het dorp en bekenden die we kennen van de kerk. Kwamen er verpleegsters in het ziekenhuis met de post bij haar bed, had den ze altijd een handvol kaarten mee. Dan zeiden ze: 'U komt zeker uit de Lange- dijk? Daar leven ze altijd zo mee'. Zoiets voelt als een extra warme deken om je heen." Inmiddels is er vijfjaar voorbij. Zijn vrouw is helemaal van de medicijnen af Bij de laatste ziekenhuiscontrole was alles in or de. Ze zien het als een nieuw leven samen, met gekregen tijd. Die tijd delen ze anders in dan voorheen. „Het oppervlakkige is weg, we zoeken de verdieping. Een ge sprek moet ergens over gaan. Vriendschap pen binnen de kring die overbleef, kregen daarmee een extra laag." Ze durven zelfs weer plannen te maken. „Omdat we reke ning hielden met het ergste, schrapten we iedere gedachte over de lange termijn. Nu durven we weer aan later te denken." Reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 30