Zwijgplicht beschermt Radiotherapie mogelijk in slechts twee minuten Rechter Revolutie De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 J Zaterdag 20 december 2008 PZC MAIKEL HARTE Misschien dat Sandra nog wat tweedehands tanks kan regelen De gemeente Middelburg neemt het initiatief om met al le Zeeuwse gemeenten en de provincie een breed front te vormen tegen het opheffen van het Zeeuwse politiekorps en verdwijnen van de rechtbank en mogelijk an dere overheidsdiensten uit Zeeland. Er heerst alom bezorgd heid over de plannen die hierover in Den Haag gesmeed wor den. Ik las dat WD'er Chris Simons zelfs gekscherend gezegd heeft dat het misschien tijd wordt om de vrije staat Zeeland op te richten. Gekscherend? 'Misschien?' Niets daarvan, se rieus aan de bak en wel nu! Het lijkt erop dat Den Haag zich er totaal niet om bekommert dat Zeeland een dode hoek van Nederland dreigt te worden. In tegendeel, met het weghalen van overheidsdiensten bevor dert ze het juist. Waarom moet alles verdwijnen en krijgen we er niets voor terug? Waarom zou een overheidsdienst niet juist in Zeeland gevestigd kun nen worden in plaats van daarbuiten? Waarom zouden Zeeuw en naar elders moeten en niet anderen naar Zeeland? Voorde len te over. Geen files, relatief goedkope grond, zowel voor wo ningen als bedrijven, een hogeschool en een universiteit om de hoek, wat wil je nog meer? Het is aan Den Haag blijkbaar niet besteed. En dus zit er maar één ding op: onafhankelijk heid. We moeten maar eens informeren in de voormalige Sov jet-Unie hoe landen als Litouwen, Letland en Oekraïne dat hebben gedaan. Trouwens Georgië heeft in de persoon van Sandra Roelofs een Terneuzense presidentsvrouw die ons wel kan helpen. Misschien dat ze nog wat tweedehands tanks en afweergeschut kan regelen. Ik zie de krantenkoppen in de Volkskrant en het NRC al voor me. Hier geen anjer- öf tulpen revolutie, nee de afscheiding van Zeeland zal de geschiedenis ingaan als: de mosselrevolutie. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.ni/lezersservice of bel: 0800 -0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van •de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de P2C en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling pêr accept van 69,25 per kwartaal O ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar. PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zoigvuldig om mef persoonsgegevens. In het colofon tied u nadere informatie Nog steeds is de benoeming van burgemeesters met veel geheimzinnigheid omgeven. Wie uit de school klapt over de besprekingen, krijgt straf. Is dat terecht? door Nadia Berkelder Marco Pastors van Leef baar Rotterdam kwam er onlangs nog mee weg: geheime in formatie over de benoeming van de nieuwe burgemeester Abouta- leb openbaar maken. Pastors vertel de in het NRC hoe-de stemming in de vertrouwenscommissie was verlopen. En hij is niet het enige raadslid dat - al dan niet openlijk - informatie prijs heeft gegeven over de gang van zaken bij het benoe men van een burgemeester. Ariekees Oudshoorn uit Noord-Be veland is gisteren veroordeeld om dat hij er tijdens een gezellig uitje van mede-raadsleden op had ge zinspeeld dat de Borselse wethou der Marga Vermue-Vermue gesolli citeerd had naar de burgemeesters post in Noord-Beveland. Het raads lid dat die informatie vervolgens weer doorlekte, is niet vervólgd. Ook het Reimerswaalse raadslid Marien Weststrate kreeg straf toen hij onthulde dat twee andere raadsleden tijdens de benoemings procedure voor een nieuwe burge meester voor Reimerswaal roddels zouden hebben verspreid over het drankgebruik van kandidaat Cees van Liere, die toen nog burgemees ter van Noord-Beveland was. Het is volkomen terecht dat raads leden die lekken over de sollicita tieprocedure van burgemeesters worden vervolgd, vindt Douwe El- zinga, hoogleraar staatsrecht aan de Rijksuniversiteit Groningen. „Als je de geheimhoudingsplicht serieus neemt, dan moet je ook de mogelijkheid hebben om een sanc tie op te leggen." Maar waarom is die geheimzinnig heid nodig? „De privacy van de kandidaten moet worden be schermd", zegt Elzinga. „Als be kend is dat een zittend bestuurder van een andere gemeente aan het solliciteren is, heeft die in zijn ei gen gemeente een probleem. Dat geldt voor wethouders nog meer dan voor burgemeesters; als be kend wordt dat een wethouder weg wil uit zijn gemeente, wordt zijn politiek gezag uitgehold." „Leuk is het nooit als je naam op straat ligt", zegt de Middelburgse burgemeester Koos Schouwenaar. Drie weken voordat de Middel burgse raad over zijn benoeming vergaderde, was al bekend dat hij had gesolliciteerd. „Waarom dat niet leuk is? Omdat dan duidelijk wordt dat je belangstelling hebt. Als je het uiteindelijk ook wordt, dan is dat niet erg, maar als je het niet wordt natuurlijk wel." Ook daar heeft Schouwenaar ervaring mee: hij is een keer genoemd als nieuwe burgemeester van Den Hel der. „Omdat iedereen aannam dat ik daar naartoe zou willen, gezien mijn marineverleden." Marien Weststrate (rechts) voerde in februari 2007 zijn werkstraf uit in ver zorgingshuis Ter Weel in Krabbendijke. archieffoto Willem Mieras Privacy is niet het enige argument om de procedure geheim te hou den, zegt Elzinga. „Een heleboel mensen zullen niet solliciteren als ze weten dat hun naam op straat komt te liggen. Als je solliciteert, wil je dat niet meteen aan je werk gever vertellen, dat beperkt je car rièremogelijkheden. In sollicitatie- land is het bovendien gebruikelijk dat namen van kandidaten geheim blijven en dat geldt voor burge meesters eigenlijk ook." Gemeenteraadsleden hebben nu geen mogelijkheid om uit te leg gen waarom ze voor een bepaalde kandidaat hebben gekozen, zegt D66-kamerlid Boris van der Ham. „Deze procedure verdient daarom niet de schoonheidsprijs." Van der Ham veroordeelt niet dat raadsle den strafrechtelijk worden ver volgd als ze geheimpjes verklap pen. „Als je moeite hebt met de ge heimhouding, moet je niet in zo'n vertrouwenscommissie plaatsne men. Als je erin gaat zitten, houd je je mond. Dat is de deal. Ik vind dat de rechter daar best een oor deel over mag hebben." „Aan de andere kant is de benoe ming van een burgemeester wel heel schimmig, ik zou liever zien dat het in de openbaarheid gebeur de. Raadsleden willen verklaren waarom ze voor een bepaalde kan didaat hebben gekozen, ze willen zich verantwoorden. Bovendien moete?/ raadsleden nu wel 75 jaar hun mond houden over de bespre kingen. Het rapport over de Greet Hofmans affaire was eerder open baar! Maar om dat te veranderen, moet de wet worden veranderd." door Emile Calon Politierechter J. Hopmans vond de boete van vijfhon derd euro die officier van jus titie T. d'Anjou tegen het Noord-Bevelandse raadslid Arie kees Oudshoorn eiste wel erg laag. Hij vergeleek diens misdrijf, lek ken uit een vertrouwenscommis sie, met dat van een agent die zon digt tegen de ambtseed. „Zo'n poli tieman krijgt een forse taakstraf en wordt ook nog eens ontslagen." Oudshoorn moest gisteren voor de politierechter verschijnen om dat hij 21 december vorig jaar tot tweemaal toe de naam van een ZRTI in Vlissingen koopt snelste bestralingsapparatuur. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Vijf tot tien minuten moeten stilliggen, maakt radiothe rapie voor kankerpatiënten met pijn tot een marteling. Eén kleine beweging en de stralen die de tu morcellen moeten vernietigen ver schuiven naar gezond weefsel. Het Zeeuws radiotherapeutisch cen trum ZRTI koopt daarom Ameri kaanse apparatuur die in twee mi nuten de behandeling voltooit en ondertussen de positie van de pa tiënt controleert en - indien nodig - het bestralingspunt aanpast. De aanschaf komt op 3,2 miljoen euro, zegt directeur Tineke Snij ders. Enkel het VU medisch cen trum in Amsterdam en het Gentse Universiteitsziekenhuis hebben de techniek ook in huis. Eén heel nieuw apparaat, dat het oudste van de vier Vlissingse bestralers vervangt, wordt in maart door een Amerikaans team specialisten het gebouw naast Ziekenhuis Walche ren ingereden. Dat is tegen die tijd voor 400.000 euro verbouwd om dat de apparatuur veel meer koe ling nodig heeft. In april en mei volgt de opbouw en wordt een tweede, bestaand bestralingstoe stel uitgerust met de nieuwe tech niek. Klinisch fysici, artsen en as sistenten volgen een speciale oplei ding in Zwitserland. Na de zomer kunnen patiënten in het toestel, dat roteert rond het lichaam, plaatsnemen. Het ZRTI houdt za terdag 31 januari een open dag. NW Na de ziekenhuizen in Amster- dam en Gent, beschikt nu ook het Zeeuws radiotherapeutisch centrum in Vlissingen over snelle bestralingsapparatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2