de Zeeuwen spectrum m Onder elkaar koesteren we onze verscheidenheid Met Zeeuws meisje heb ik helemaal niets Mooie natuur en hartelijke mensen PZC Zaterdag 20 december 2008 foto archief PZC/beeldbank Zeeuwse Bibliotheek Naam: Wim Kolïjn Woonplaats: Terneuzen Functie: partijvoorzitter SCP door Ondine van der Vleuten Zeeland is de provincie waar Wim Kolijn geboren en getogen is en die hij nooit zou willen verlaten. Kolijn is een Zeeuws-Vlaming, specfieker: een man uit het Land van Axel. „Die zijn vrij honkvast, meer nog dan andere Zeeuwen misschien. Als ik, noodgedwon gen, zou moeten verhuizen, zou dat een hard gelag zijn." „In heel Zeeuws-Vlaanderen zie je een Vlaamse mentaliteit. Elders in Zeeland is in mijn waarneming de bevolking per dorp toch redelijk verschillend van inslag en soms ook wel erg chauvinistisch. Onder elkaar koesteren we onze verschei denheid van dorpen en eilanden, terwijl wij ons naar buiten als Zeeuwen presenteren. Ik merk dat zelf binnen SGP-verband. Als le den van de Staatkundig Gerefor meerde Partij heb je dezelfde grondslag, maar toch blijkt het fu seren van kiesverenigingen heel gevoelig te liggen op bijvoorbeeld Tholen. Het ene dorp kijkt argwa nend tegen het andere aan." Toen Groede als zelfstandige gemeente werd opgeheven, in 1970, kreeg de voltalli ge raad op het gemeentehuis een koninklij ke onderscheiding opgespeld. Door burge meester J.C. Everaars, wiens naam aan de Uitvalsweg en het inmiddels alweer ge dempte instructiezwembadje werd gekop peld. Trots als een aap met zeven staarten, zou mijn vader jaren later zeggen. De bur gemeester, maar hij zelf ook. In het gemeentehuis is al jaren een drukke rij gevestigd. Onder de naam Groede, op het bord bij binnenkomst van het dorp, kwam eerst Gemeente Oostburg te staan. Nu Gemeen te Sluis. Dezelfde gemeente, die afgelopen week on der curatele werd gesteld. De boot. Ach, de boot. Toen er nog geen dubbeldekkers waren, nog geen walradarketen, geen GPS-sys- teem. De mist was zo dik, dat je bij aan komst op het veerplein in Breskens niet eens de fuik kon zien. In die kleine wereld ging je zonder het minste voorbehoud aan boord. Het was knus. Grote verhalen van de medepassagiers, over die keer dat ze bijna op een Rus hadden gezeten. Terug slaande motoren, een in alle naden sidde rend schip, het ontstelde gezicht van de Russische matroos die ze bijna de hand konden schudden. En je kwam altijd weer aan de overkant. Om op de tast in Middel burg te belanden. De afgedankte veerboten varen nu in de Middellandse Zee. En we hebben al vijf jaar een tunnel. Daar is het nooit mistig. Laat uit Nijmegen in de trein naar Zeeland. Druk druk, zelfs na de avondspits. Pas bij Bergen op Zoom is het of de hele trein leegstroomt. En ratel je in een coupé die je bijna helemaal voor jezelf hebt over het Schelde-Rijnkanaal. Vier banken verder zit een leeftijdgenoot zich ook te verliezen in de leegte waar we doorheen snellen. 'Biena tuus hé'. Een Be velander, met eindbestemming Goes. Het grootste deel van het traject pinkelt er hier en daar een eenzaam lichtje in de zwarte polders. Richting Sloedam probe ren een paar nachtbrakers op de A58 de trein in te halen. De conducteur komt langs, op weg naar de voorste wagon, zo dat hij in Vlissingen niet zo ver hoeft te lo pen. Zijn groet - 'Bina tus hé' - verraadt de overkant. Breskens, een gokje. Boven het Sloegebied staat de hemel in brand. Ant werpen, maar dan in het klein. Middel burg heeft de allure van een eindstation. Trein, machinist, ze weten het: hier hoefje niet meer op volle snelheid te komen. Wat maakt Zeeland tot Zeeland? Afgelopen dagen was het op eens een item. Nee, niet de rechtbank, niet dat kantoor van de politie. Ook zonder die instellingen waait de wind, daarover zijn we het gauw eens. Iedereen heeft wel een idee, een gevoel bij wat Zeeland wel of niet is. Bestaan er ei genlijk wel Zeeuwen, zijn het niet allemaal eilanders? Zo spreken ingewijden. Buiten staanders hebben het vooral over het ein de van de wereld, waar bijna niemand woont. We laten hen maar in de waan. Af hankelijk van welke kant je opkijkt, is Zee land ook het begin. De lucht proeft zilt in de luwte van de dijk. Bestand tegen een superstorm, uit welke hoek die ook waait. Hopen we. Zo lang er Zeeuwen zijn, die met de hand op hun pet naar elkaar roepen dat het hard waait vandaag, houden we het wel droog. Toch, hé? Naam: Cees van Belzen Woonplaats: Sint Laurens Functie: directeur Flillebrand struktiebedrijf in Middelburg Kon door Nadia Berkelder Het is een voordeel om je bedrijf als Zeeuws te kunnen profileren, vindt Cees van Belzen. „In het be gin vinden mensen het een beetje gek. Zeeland? Komen daar brug genbouwers vandaan? Je moet eerst naam maken, maar Zeeuwen staan goed bekend: Ja is ja, nee is nee, we staan te boek als harde werkers en dat is een voordeel." „Het is een kwalijke zaak dat aller lei instanties uit Zeeland dreigen te verdwijnen. Het vertrek van de politie of de rechtbank raakt ons bedrijf natuurlijk niet direct, maar ik vind het vreemd dat ze alles gaan centraliseren. Dat is in het on derwijs de laatste jaren ook ge beurd en daar komt iedereen nu ook van terug." Of Van Belzen een Zeelandgevoel heeft? „Van nostalgie houd ik niet, met Zeeuws meisje heb ik hele maal niets, maar een modern Zee land, dat wil ik best uitdragen.We kunnen wel inzetten op mst, maar er moet o.ok bedrijvigheid blijven, en het liefst schone bedrijr vigheid." Naam: Aly Wisse Woonplaats: Colijnsplaat Functie: Werkt als subsidieadviseur en heeft samen met haar man een akkerbouwbedrijf. door Rob Paardekam „Wat Zeeland zo mooi maakt? Het fraaie weidse landschap en de dijken." Aly Wisse uit Colijnsplaat zegt nog iedere keer te genieten als ze Zeeland komt binnenrijden. Wisse komt oorspronkelijk uit het hoge noorden. Ze is geboren in het pittoreske Giethoorn. Inmiddels voelt Wisse zich een echte Zeeuwse. Zij en haar man wonen hier ook al weer 27 jaar. „Ik heb nooit een dag heimwee "naar het noorden gehad", stelt ze. „Ik ben hier heel gelukkig." Begin tegen Wisse niet over stugge Zeeuwen, want zo heeft: zij het nooit ervaren. „Integendeel, we zijn hier vanaf dag één hartelijk ontvangen. We hadden echt het gevoel welkom te zijn. Ik was een jaar of 25 toen we hier kwamen en weet nog dat de buren direct met een'bloemetje aan kwamen zet ten." Het mooiste plekje in de pro vincie is volgens Wisse het haven tje van Geersdijk aan haar geliefde Veerse Meer. „Daar zou ik ooit nog wel eens aan willen wonen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29