Zeeland, dat zijn spectrum Straks zijn we het appendix van Nederland Een hoofdstad moet geestelijke voeding bieden We zullen de schouders eronder moeten zetten PZC Zaterdag 20 december 2008 Naam: Maja Lemmen Woonplaats: Retranchement en Ter- neuzen Functie: manager jazzclub Porgy Bess in Terneuzen, winnaar cultuur prijs gemeente Terneuzen in 2008 door Raymond de Frel Belachelijk. Zo, dat is duidelijk. Een centralisatie van diensten bui ten Zeeland is funest voor de pro vincie, vindt Maja Lemmen. „Als het verplaatsen van de rechtbank en het samenvoegen van de poli tie stap één is, dan is een centrali satie van culturele zaken stap twee. Daar krijg ik een onbehaag lijk gevoel bij." Bovendien is het voor een 'buiten staander' lastig om de Zeeuwse mentaliteit te doorgronden, vindt Lemmen. „Stel dat de rechtbank verdwijnt, dan worden we wel ver plicht om naar Noord-Brabant te reizen om ons voor een snelheids overtreding te verantwoorden. Dat kan toch niet? Zeeland dreigt op deze manier het appendix van Nederland te worden. Jaren gele den heeft de overheid met Flevo land een extra provincie gecreëerd en dan zouden we nu uit een an dere provincie alle faciliteiten weg halen. Denk daar maar eens over Naam: Carolijn Visser Woonplaats: Amsterdam Functie: schrijfster van reisboeken door Jan van Damme Carolijn Visser staat op het punt naar Zuid-Amerika af te reizen. De wereld wacht - zo is dat nu eenmaal voor een reisschrijfster. De Oost, de West, Carolijn Visser voelt het nog altijd als ze terug is in Middelburg, de stad waar ze op groeide. In haar jeugd, haar mid delbare schooljaren tot half de ja ren zeventig, was de stad voor haar een centrum waar je 'volle dig' kon leven. „Dat idee heb ik ge houden. Sterker nog, door de Roosevelt Academy is de samen stelling van de bevolking in posi tieve zin veranderd. Als ik er nu kom, zie ik jongeren op de terras sen." Het vertrek van overheidsdiensten kan het evenwicht verstoren. „Je verwacht dat een provinciehoofd stad voldoende te bieden heeft om je geestelijk te voeden. Nu is dat zo, met een hele mooie boek handel, een spraakmakend mu seum. Trekt een rechtbank weg, dan mis je ook de rechters en de officieren van justitie. Dat merk je. Zonde, denk ik dan. Middelburg is zo'n prachtige stad." Veerdienst Wolphaartsdijk-Kortgene, gestremd door ijsgang, 1954. De overheid trekt zich terug. Letterlijk, lijkt het, als het om de Zeeuwse justitie en politie gaat. De tijd dat we gewicht in de schaal legden, is al heel lang voorbij. Wat maakt Zeeland tot Zeeland? We vragen het zes Zeeuwen. En hebben het over het Zeeuwse gevoel, waar je in elk geval nooit een streep door kunt zetten. door Jan van Damme Naam: Cérard de Nooijer Woonplaats: Oost-Souburg Functie: mede-oprichter en trainer Jeugd Voetbal Opleiding Zeeland (JVOZ), hoofdtrainer bij voetbalver eniging Dauwendaele en speler bij zondag-eersteklasser RCS. door jan Dagevos Gérard de Nooijer was jarenlang profvoetballer. „Ik ben er altijd trots op geweest dat ik als een Zeeuwse voetballer werd omschre ven. Ik heb vijf seizoenen bij Hee renveen gevoetbald. Ik heb met heel veel plezier in Friesland ge woond, maar ik heb altijd geroe pen dat wanneer het einde con tract zou zijn, ik weer naar Zee land zou gaan. Dat is ook gebeurd. Ik ben er geboren en heb binding met de provincie gehouden." „Ik kan me voorstellen dat de be stuurders zich zorgen maken over het verdwijnen van allerlei dien sten. Ze moeten zich ook zorgen maken, want het zou te gek zijn als het allemaal verdwijnt. Het is toch werkgelegenheid! We zullen de schouders eronder moeten zet ten. Dit mag niet gebeuren. Ik vind dat de bestuurders sowieso moeten proberen om de provincie aantrekkelijk te houden." De hoge luchten. Het strand. De zeeën van klei. De wind. Oes- tefs. Het wereldwonder in de Oosterschelde. De tunnel, mis- schien. Het licht. De leegte. Zo veel. De stem, die opgaat in het geraas van de branding. Het geluid van een laars, die zich vastzuigt in de klei. Een zandkas teel, omgeven door kinderzorgen, een Zeeuws vlaggetje in top. En toch: er is meer nodig om je geworteld te voelen. Zeeland, dat zijn de Zeeuwen. De Zeeuwen van nu, en, naarmate je op jaren komt, ook die van vroeger. Zij ma ken Zeeland. Zij maken dat je weet waar je thuis is. Hij was kwaad. Ceriel werd hij ge noemd. Panen broek, morsig vest, bretellen, altijd en eeuwig een pet. 'Niet mijn fraisen'. Hij wees op het platge trapte stukje aarde naast ons tuinpad. Ce riel was daar altijd in de weer. Met petat- ten, met jenivers. En dus met fraisen. Pas veel later begreep ik dat hij het over jonge aardbeiplantjes had. Hij was druk in de weer geweest met een spa en een gieter. Het zag er veelbelovend uit. Tot er iets te fanatiek gevoetbald werd en het aardbeien veldje tot middencirkel werd gebombar deerd van een niet bestaand stadion. Er werden veel slidings op de bal gemaakt. De besten wonnen. Maar Ceriel was kwaad. Hij zwaaide met zijn vuist,.zou het thuis tegen zijn Bertha vertellen. En nooit, maar dan ook nooit nog een vinger voor het onderhoud van onze moestuin uitste ken. Nondedju. Een dag later klepperden zijn klompen weer op het tuinpad. De tuin is er misschien nog wel. Maar had iemand het nog maar eens over fraisen. Verkiezingskoorts. Mijn vader zat in de gemeenteraad van Groede. Toen een dorp van misschien wel tweeduizend inwoners. Hij kwam uit een katholiek nest, dus de Katholieke Volks Partij, een eenmansfractie in een politiek veld, waar liberalen en christenen sterke meerderheden vormden. Op het markt plein bij de muziektent was van gemeente wege een bord neergezet, waarop de par tijen zich konden aanprijzen. Er was geen katholiek partijkader. Als de KVP op het bord vertegenwoordigd wilde zijn, dan moest mijn vader zelf met emmer en kwast op pad. Hij heeft het gedaan, voor de goede zaak. Maar wel 's nachts, zodat - hoopte hij - niemand hem zag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28