Eerste prijs een rookworst Eerste lam ruim voor Kerstmis geboren Nieuwe raadkaart PZC Zaterdag 20 december 2008 I 19 O 2 o De prentbriefkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh gaat deze keer niet over een plaats, maar over een (delta)water. De vraag is: wat is de naam van de bevroren stroom? Zowel oude als nieuwe naam mag. Bij zonderheden en herinneringen zijn van harte welkom. Vanwege de kerstdagen is er maar een korte inzendtijd; snel reageren dus. Oplossingen moeten voor uiterlijk woensdag 24 december 12.00 uur worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 91, 4330 AB Middelburg, fax 0118-434019, e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden 3 waardebonnen verdeeld. door Rinus Antonisse Het viel nog niet mee om de afbeelding op de raad kaart van vorige week goed thuis te brengen. Er kwamen verschillende foute oplos singen binnen. De Zoete gracht in Zierikzee werd genoemd, evenals de Damse vaart in Sluis, het ijs baantje van Schuddebeurs en Tho- len. Ook de oost- en westvest in Goes kwamen langs. De juiste op lossing is de Seisvest in Middel burg, tussen Noordpoortbrug en Seisbrug. Herkenningspunt was vooral op de achtergrond de stads villa De Sprenck. „Het gebouw is tijdens de Tweede Wereldoorlog in gebruik geweest als distributie kantoor", schrijft J. Joziasse uit Middelburg. „Ik heb er zelf geschaatst en daar om komt het huis op de achter grond mij bekend voor", meldt Helma Wondergem-Rotte uit Goes. „Ik heb jarenlang in Middel burg gewoond en mijn ouders had den er een bakkerij. In de vroege jaren vijftig ruilden we met een vriendinnetje uit een viswinkel in de Middelburgse Segeerstraat schaatsjes (Friezen) voor een kren tenbrood." J. A. Broodman uit Mid delburg herinnen zich veel schaats plezier. „Wedstrijden hardrijden, met als eerste prijs een rook worst." Ook Adri van Roo uit Vlis- singen schaatste er. D. E. Tollenaar uit Terneuzen geeft door dat de prentbriefkaart als on derschrift 'ijsvermaak op de vest' heeft en hij dateert de kaart in 1905. Menige inzender kijkt met enige weemoed terug in de tijd. „Toen kon men nog gezellig schaat sen op natuurijs", aldus Corrie Bliek uit Vlissingen. K. F. Malcorps uit Cadzand schaatste er al voor 1940. „De foto is genomen langs de Noordsingel en het Noordbol- werk. Rechts is nog net een koek en zoopiekraam te zien, waar war me drank, zoals chocolademelk, ge kocht kon worden." pok Kees Stevense weet dankzij villa De Sprenck de juiste plek aan te duiden. Best lastig, omdat Mid delburg verschillende vesten en bolwerken heeft. Die hadden oor spronkelijk een militaire functie. Ze ontstonden in de 16e eeuw als gevolg van stadsuitbreiding. „Om streeks 1845, toen de bolwerken hun militaire functie allang had den verloren, werden ze beplant met bomen en heesters en werden de wallen ingericht als wandelpark in de Engelse landschapsstijl. Het werk werd uitgevoerd door werklo zen en gefinancierd door de com missie Loon voor Werk. Het werk werd uitgevoerd onder leiding van de tuinarchitect Karei Georg Zo- cher. Na inundatie van 1944 wer den de bolwerken opnieuw inge richt door tuinarchitect C. f. Broer- se." Volgens Stevense verwijst de naam van villa De Sprenck naar een watergeul. De villa in Art Dé- costijl, werd in 1904 ontworpen door de in Middelburg geboren ar chitect Adrianus Goethals, in op dracht van jonkheer P. J. Boogaert. Nu is het gebouw een servicecen ter van de Stichting Arduin. De waardebonnen gaan naar: A. C. van Roo, Vlissingen, T. A. Francois, Middelburg en A. van Oorschot uit Sluis. door René Hoonhorst Het eerste lam kondigde zich gisteren even na drieën aan. Vier dagen voor de vroegste datum die herder [an Klomp in gedachten had. Klomp meende de Schaapskudde Zeeuws-Vlaande- ren ruimschoots op tijd op stal te hebben. Amper twee dagen later diende het eerste nieuwe lid van de kudde zich aan: een ge zond rammetje. Klomp en zijn partner Natasja Vermeulen stonden er bijna bovenop toen de barenswee ën begonnen. De ooi had het op eigen kracht waarschijnlijk wel gered, vermoedt Natasja. „Het kopje en de voorpoten kwamen eerst. Gunstig dus, maar Ian en ik hebben toch even geholpen. Het moederdier is niet zo groot en haar jong is behoorlijk fors. Dus heeft lan even het rammetje voorzichtig naar buiten getrokken, terwijl ik de moeder vast hield en rust bood." Het is nooit precies te voorspellen wanneer het eerste lam wordt geboren. De draagtijd van een ooi is normaal gesproken 142 tot 147 dagen. Klomp rekende er daarom op dat het eerste lam hoogstens twee dagen voor eerste kerstdag ter wereld zou komen. Maar hij maakte al een voorbehoud. „Omdat je vaak niet exact weet wanneer de ram bij een ooi was. Zelfs als je dat wel weet, is nooit zeker of de dekkingspoging succesvol was. En na tuurlijk kan een geboorte altijd eerder of later dan gepland komen", legt de herder uit. Klomp maakt zich - als de schapen eenmaal op stal staan - niet zo druk om het geboorte tijdstip. „De schapen staan drie maanden op stal, tijd genoeg om alle lammeren geboren te laten worden." De kudde stond tot woens dagmorgen nog op de 'eigen grote wei' aan de Oude Zeedijk, die middag stonden alle 470 ooien in diverse hokken in de stal aan de Mosterdweg. De hokindeling is alweer veran derd. Niet alleen om het rammetje een rustig plekje te geven, maar ook om ooilammeren weer uit te zwaaien. Klomp: „Ik heb dit jaar een aantal ooilammeren laten dekken. Maar veertig jonge schapen waren daar nog niet aan toe. De ooien die niet lammeren, hoeven niet op stal te staan en brengen de winter door op een weilandje bij de Olieschans tus sen Aardenburg en Draaibrug." De ooien die op stal blijven, zijn allemaal gedekt. Wat niet betekent dat ze ook allemaal voor nageslacht zorgen. De ervaring heeft Klomp geleerd dat tachtig tot negentig procent van zijn ooien een lam krijgt. „Hoeveel het er precies wor den en waarom weet ik niet eerder dan half februari." De herder is blij dat hij een leveran cier van uitstekend voordroogvoer heeft. Want door die droge, voedzame en gezonde 'kuil' durft hij een experiment aan. Hij geeft zijn dieren tijdens de stalperiode geen brok ken, maar voedselblokken met melasse (sui ker voor energie), mineralen en vitaminen. Omdat Vlaamse kuddeschapen meestal niet meer dan één lam krijgen, moeten ook de goedkopere blokken voor genoeg, gezonde voedingsstoffen zorgen. Ervaringen van een collega op de Veluwe trokken Klomp over de streep. Ook al omdat de voedselblokken niet alleen goedkoper zijn, maar voor meer rust in de stal zorgen. De schapen vinden de blok ken namelijk niet zo lekker als de droge brok ken waar ze en masse op afstuiven als de her der ze in de troggen stort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19