Beveiliging webshops lek als mandje Werf in je regio Goes - Rotterdam Nepal schreeuwt om elektriciteit weGeNe VOORKOM FILELEED 1 6 Zaterdag 20 december 2008 PZC Datadieven kunnen persoonlijke klantgegevens aftappen. DEN HAAG - Datadieven kunnen bij negen van de tien webwinkels sim pel persoonlijke klantgegevens af tappen. Wie bestelt of een sollicita tieformulier op internet invult, gooit zijn gegevens zo goed als op straat. Webbedrijven maken am per gebruik van beveiligd berich tenverkeer, hoewel het wettelijk verplicht is persoonsgegevens van klanten te beschermen. Volgens Paul van Brouwershaven van Networking4all heeft 91 pro cent van de 10.000 Nederlandse webwinkels de bescherming niet geregeld. Dat geldt ook de bezorg dienst AH.nl. Van Brouwershaven: „Kun je nagaan hoe het elders is." Albert Heijn reageerde snel op de vaststelling. „We kennen het pro bleem, onze systemen worden bin nen enkele dagen aangepast", zei een woordvoerder gisteren. „Om de gegevens te stelen, moet je trou wens een ervaren hacker zijn." Networking4all is de grootste Ne derlandse verkoper van beveili gingsprotocollen. Het controleert maandelijks de sites van duizen den Europese bedrijven. De sites van de duizend aangeslo ten webshops Branchevereniging Thuiswinkel.org worden vanaf ja nuari getoetst. Wie niet voldoet aan de eisen mag het keurmerk van Thuiswinkel.org niet voeren. Directeur Wijnand Jongen: „Zover wij weten is er nooit misbruik ge- maakt van het lek in de systemen. Maar als de deur open staat, loopt vroeg of laat een dief binnen." Het internet is simpel af te tappen. Het enige wapen daartegen is het coderen van de berichten, zodat criminelen ze niet kunnen lezen. Volgens beveiligingsleverancier Van Brouwershaven is het een zaak van onwetendheid. „De web winkeliers denken dat ze goed zit ten omdat ze hun betalingen via iDeal doen, dat wel beveiligd is. Maar het andere berichtenverkeer via hun site ligt open en bloot. Het is een kwestie van tijd dat het geweldig mis gaat. In Groot-Brit- tannië worden al vaker identiteits gegevens gestolen." iDeal wordt door de banken gebruikt zodat hun klanten internetbetalingen kunnen doen. Van Brouwershaven vindt dat iDeal moet eisen dat webwinkels piet alleen gebruik ma ken van beveiligde betalingen, maar ook al het berichtenverkeer rond de transactie beveiligen. Cur- rence, de maker van iDeal, vindt dat niet zijn taak. Webwinkels zijn daar zelf verantwoordelijk voor, zegt de woordvoerder. Veilige webadressen beginnen niet met http maar met https. Ook ver schijnt er in het bestelscherm een slotje rechtsboven of -onder. „Zo niet, dan raad ik aan om niet te be stellen", adviseert Brouwershaven. I^j De beveiliging van zeker negen op de tien Nederlandse webwin kels schiet ernstig tekort. Daar door liggen persoonlijke klantge gevens voor het grijpen. KATHMANDU - Personeel van een kledingfabriek in de Nepalese hoofdstad Kathmandu houdt noodgedwongen pauze omdat de stroom is uitgevallen. De maoïstisch ge oriënteerde regering van het land heeft besloten dat de toevoer per dag tien uur wordt onderbroken. Eerder was dat vijf uur per dag. Nepal kampt met een groeiend tekort aan elektriciteit. Daarom heeft de regering beslo ten meer fabrieken uit te rusten met dieselaangedreven machines. Het stroomtekort is toegenomen door de groeiende vraag naar elektriciteit en de lage waterstand in rivieren die waterkrachtcentrales moeten voeden. foto Narendra Shrestha/EPA uw werk ons regionale bereik Marieke rijdt nu dagelijks van Goes naar Rotterdam. Net als 63% van de werkenden geeft ze de voorkeur aan een reistijd van maximaal 30 minuten. Marieke is op zoek naar een baan in de buurt. Marieke leest PZC, net als 51.000 andere werkzoekenden. Het Nationaal Onderzoek Arbeidsmarkt 2008 levert opnieuw het bewijs. Regionale dagbladen zijn hét medium voor het werven van nieuwe medewerkers. Binnen hetzaterdagbereikvan PZC oriënteert ruim 70% van de werkzame personen zich op de arbeidsmarkt. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.wegenernieuwsmedia.nl of neem contact op-met een van onze arbeidsmarktadviseurs. Wegener NieuwsMedia Arbeidsmarkt: T (055) 538 80 00.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16