Proefproject binnendijkse mosselkweek Akkoord over korter werken DAF Hoge rente en altijd uw spaargeld beschikbaar? Rabo InternetLoyaalSparen A PIANO'S www.hz.nl Sparen doe je bij de Rabobank ACUSTICA PZC Zaterdag 20 december 2008 1 5 Twee grote Yersekse schelpdierondernemers bundelen krachten. door Harmen van der Werf YERSEKE - De twee grote Yersekse schelpdierbedrijven Prins 8c Dinge- manse en Roem van Yerseke bun delen de krachten om van de bin nendijkse kweek van mosselen en kokkels een succes te maken. Stich ting Zeeuwse Tong die zich inzet voor vernieuwingen in de visserij sector, is ook direct bij het project betrokken. De proefnemingen vinden plaats in de Olzendepolder bij Yerseke, op een terrein van bijna twee hec tare dat nu nog als landbouw grond in gebruik is. Prins 8c Dinge- manse richt zich op de kweek van mosselen en Roem van Yerseke op kokkels. Het is de bedoeling dat de bedrij ven de kennis met elkaar delen. Dat is in Yerseke bijzonder. Pieter Geijsen van Roem van Yerseke er kent dat. „Wij blijven collega-con currenten in de markt", stelt hij, „maar als het gaat om innovaties en kennisvermeerdering, is het pri ma dat wij samenwerken. Dat zie je in de landbouw toch ook met proefboerderijen." Het project krijgt een looptijd van voorlopig vijf jaar. Prins 8c Dinge- manse zal werken met mosseltjes die zijn ingevangen met drijvende installaties bij Den Helder. Roem van Yerseke gaat aan de slag met kokkels die onder kunstmatige om standigheden zijn geboren in het broedhuis, de hatchery, van het be drijf in Yerseke. Veel vragen over de binnendijkse kweek van schelpdieren staan nog open. Zoals: in welke dichtheden voelen mosselen en kokkels zich het beste en groeien ze snel; welk voedsel (algen) geeft een goed re sultaat; en wat is de invloed van licht, temperatuur en regenval op schelpdieren in open bassins op het land. Er wordt gebruikgemaakt van Oosterscheldewater dat wordt aangevoerd via een bestaande, bijna onbenutte zoutwaterpijplei- ding. Ronald de Vos van Prins 8c Dinge- manse en zijn collega Pieter Geij sen hebben vertrouwen in het pro ject. Zij zien er een kans in om als schelpdiersector minder afhanke lijk te worden van de grillen van de natuur én natuurorganisaties. „Het moet wel commercieel haal baar worden." I^j Prins Dingemanse en Roem van Yerseke slaan handen ineen om binnendijkse schelpdier- kweek te beproeven, geholpen door stichting Zeeuwse Tong. Truckfabrikant trekt voorgenomen ontslag kantoorpersoneel in. door Joep Crolla EINDHOVEN - DAF Trucks zal het komend half jaar geen personeel ontslaan. De truckfabrikant heeft gisteren alsnog werktijdverkorting kunnen aanvragen voor ongeveer drieduizend werknemers. FNV, CNV en vakbond de Unie zijn daar uiteindelijk mee akkoord ge gaan, nadat DAF zijij ontslagplan voor 170 kantoormedewerkers als nog introk. Eerder deze week lie pen de onderhandelingen over werktijdverkorting tot twee keer toe vast op die voorgenomen ont slagen. De vakorganisaties zijn nog steeds woedend op DAF-topman Aad Goudriaan. De bonden hadden eerder met de onderhandelaars van DAF vastgelegd dat gedurende de werktijdverkorting geen ontsla gen zouden worden aangevraagd, maar volgens de bonden heeft de directievoorzitter van DAF zich op het allerlaatste moment tegen die clausule verzet. „Goudriaan heeft de verhoudin- gen met de vakbonden bewust op scherp gezet. Hij heeft in zijn een tje de aanvraag voor werktijdver korting willen blokkeren. Hij heeft hoog spel gespeeld. Als vakbonden moeten we ons goed afvragen hoe we hier verder mee omgaan", al dus FNV-bestuurder Felix Ale jandro. Het is tijd voor de Rabobank. Kijk op rabobank.nl Vraag naar de voorwaarden Rabobank Banen weg bij Trouw, NRC en Volkskrant AMSTERDAM - Uitgever PCM, eige naar van onder meer de Volks krant, NRC Handelsblad en Trouw, schrapt circa 5 procent van de voltijdbanen, heeft het concern gisteren laten weten. Per werk maatschappij wordt bekeken hoe veel banen verdwijnen. De adver tentie-inkomsten nemen af en het bedrijf kampt met hogere loon-, papier en bezorgingskosten. Producentenprijzen Duitsland kelderen WIESBADEN - De producentenprij zen in Duitsland zijn in november het sterkst gedaald sinds 1949. De prijzen die fabrikanten en boeren vragen voor producten daalden met 1,5 procent, vergeleken met ok tober. Dat meldde gisteren het fe derale bureau voor de statistiek. De gedaalde producentenprijzen zijn vooral te danken aan de lagere brandstofprijzen. Natixis schrapt banen PARIJS - De Franse bank Natixis schrapt tot en met eind volgend jaar 840 banen bij zijn zakenbank activiteiten. Dat komt neer op cir ca 15 procent van het totaal aantal banen bij de divisie. Natixis verliest door de beleggings fraude rond de Amerikaanse han delaar Bernard Madoff mogelijk 350 miljoen euro. Zeeland trekt geld uit voor promotie duiken MIDDELBURG - De provincie steekt ruim dertigduizend euro in de pro motie van de duiksport in Zee land. Voor dat bedrag wordt een stand gekocht waar de Oosterschel- de, Grevelingen en het Veerse Meer op duikbeurzen als bestem ming kunnen worden aangepre zen. De eerste beurs waar de Zee landstand is te zien, is de DuikVa- ker op 7 en 8 februari in Utrecht. Recessie biedt kans op meer zakelijk toerisme GOES - In tijden van economische recessie liggen er voor Zeeland kan sen om het zakelijk toerisme meer aan zich te binden. Tot die conclu sie komt het Zeeuwse congresbu reau Zee You. Het bedrijf baseert deze uitspraak op basis van een vergelijkingsonderzoek van verga derarrangementen. Met 180 euro liggen de prijzen hier 38 procent la ger dan in de grote steden. Pianospelen "Daar geniet ik iedere dag van" Een advies op maat Acustica Piano's Vleugels Korte Huifakkerstraat 2 Breda Tel.: 076-5602423 www.acustica.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15