Sloeweg blijft Onderwijs a la carte hoogte ingaan Colijnsplaat tast in de buidel voor steigers Lichtgewonden bij brandje in Goes 26 Zaterdag 20 december 2008 PZC B Gedeputeerde vreest vertraging bij wijziging kruising Nieuwdorp. door Harmen van der Werf NIEUWDORP - Het nieuwe knoop punt Sloeweg/Bernhardweg-West bij Nieuwdorp - richting Wester- scheldetunnel - blijft ongewijzigd, als het aan provinciaal bestuurder Toine Poppelaars (CDA, verkeer) ligt. De dorpsraden 's-Heerenhoek en Nieuwdorp willen juist wel een aanpassing. Zij zien daar extra kan sen voor, nu het bestemmingsplan voor het vlakbij geplande bedrij venterrein Sloepoort deze week is afgeschoten door de Raad van Sta te. „Daarmee komt ruimte vrij om die kruising minder hoog aan te leggen", aldus Wim Hoogesteger van de dorpsraad 's-Heerenhoek, „en dat scheelt in de geluidhinder door het autoverkeer." Gedeputeerde Poppelaars laat in een reactie weten dit geen goed idee te vinden. Volgens' hem moe ten Sloepoort en de Sloeweg los van elkaar worden gezien. „Als we Wl Dorpsraden willen verlaging van kruispunt Sloeweg, nu bedrijven terrein Sloepoort is afgeschoten door de Raad van State. Toine Poppelaars ziet dat niet zitten. die koppeling maken, moet de mi lieustudie naar de Sloeweg over en dat zorgt voor vertraging." Poppe laars wijst er ook op dat haven schap Zeeland Seaports wil door gaan met Sloepoort. Het haven schap denkt aan te kunnen tonen dat Sloepoort hard nodig is om in Vlissingen-Oost voldoende ruimte te houden voor watergebonden fir ma's. „Laten we dat eerst afwach ten", aldus Poppelaars. De Raad van State heeft de bezwa ren tegen Sloepoort overgenomen, omdat er volgens het rechtscollege tot 2020 nog genoeg bedrijfsgrond beschikbaar is op de Bevelanden. De Raad van State baseerde zich op het provinciale omgevingsplan. „We moeten eens om de tafel om de gevolgen te bespreken", volgens de Borselse wethouder Marga Ver- mue (CDA, ruimtelijke ordening), „maar ik vraag me af hoe dit te re pareren valt.' Misschien moet het provinciale omgevingsplan wel ge wijzigd worden. Dat is ingrijpend. Maar de uitspraak raakt niet alleen Borsele, ook bijvoorbeeld Schore- brug (een bij Kruiningen geplande nat bedrijventerrein)." Het idee voor aanpassing van het kruispunt wijst Vermue overigens (nog) niet af „Maar dat wordt wel kostbaar. Zeeland Seaports heeft al veel in Sloepoort geïnvesteerd." door Luc Oggel en Harmen van der Werf COLIJNSPLAAT - Colijnsplaat laat zich de oude, beeldbepalende hou ten steigers in de jachthaven niet zomaar afnemen. Zeven kapitaal krachtige bewoners hebben giste ren de koppen bij elkaar gestoken en afgesproken samen 50.000 euro op tafel te leggen om de steigers te kunnen behouden. De gemeente Noord-Beveland wil de steigers zo snel mogelijk afbre ken, omdat de onderhoudskosten te hoog zouden zijn. De dorpsraad en ondernemersvereniging Colijns plaat liepen daar deze week tever geefs tegen te hoop. Donderdag on dernamen ze nog 'een laatste po ging' de gemeenteraad van Noord- Beveland voor zich te winnen. Dat mislukte. Zwaar teleurgesteld keerden actie voerders terug naar huis, maar ze geven niet op, bleek gisteren, en ze krijgen steun. Dorpsraad en onder nemersvereniging hebben bewo ners benaderd. Of ze wilden mee helpen de steigers te redden? Ze ven inwoners zijn bereid gevon den daar hun schouders onder te zetten, met geld (50.000 euro voor onderhoud) en door een stichting op te richten tot behoud van de steigers Colijnsplaat. Hendrikjan Hoffman, dorpsraad- voorzitter, is blij met het initiatief. Hij hoopt op een positieve reactie van de gemeente. „Hier kan de ge meente niet omheen." In 1993 is in Vlissingen zo'n actie geslaagd. Een stichting wist de sloop van de loodsensteiger aan de boulevard te voorkomen. Het hing er even om, maar nu staat het licht op groen voor de Isaac Beeckman Academie in Kapelle. Welke methoden heeft deze privéschool voor voortgezet onderwijs nu voor ogen? door Lilian Dominicus Rector Jos Brand van het Ostrea Lyceum in Goes gelooft er niet in: particu lier onderwijs voor de prijs van een publieke school. „Ouders zullen nog flink in de bui del moeten tasten, heb ik begre pen. Het is maar de vraag of er in deze regio genoeg animo voor is." Maar initiatiefnemer Misha van Denderen denkt dat het wel dege lijk kan. „Alleen al door het sprei den van vakanties. Leerlingen kun nen die zelf inplannen. Als ze de kerstvakantie door willen leren omdat ze met hun ouders buiten het hoogseizoen om willen skieën, kan dat. Wij zijn ook op zaterdag open, zodat leerlingen uit een mid denstandsgezin op maandag, als hun ouders thuis zijn, vrij kunnen zijn. Reken maar uit wat dat ople vert, als je bedenkt dat een norma le middelbare school een groot deel van het jaar leegstaat." De school in oprichting haalt zijn inspiratie onder meer uit de onder wijsmethode van de Wereldschool in Lelystad en de Kunskapsskolan ('Kennisschool') uit Zweden. Lera- Tijd die jongeren gemiddeld per week aan school besteden 6,4 uur aan reistijd (dit is 47% meer dan de gemiddelde forens volgens CBS) 1,7 uur verplaatsen van ene naar andere leslokaal 2,1 uur aan tussenuren en lesuitval 3,9 uur aan pauze 0,8 uur aan onbegeleide zelfstudie 23,3 uur aan les 8,9 uur aan huiswerk bron Qrius ren van de Wereldschool geven al jaren lange afstandsonderwijs voor Nederlandstalige kinderen in het buitenland. Noodgedwongen studeren die kinderen zelfstandig en krijgen ze individuele begelei ding op afstand. Wereldschool-di- recteur Emil Roelofs: „Onze erva ring is dat ze bij terugkomst voor lopen op leeftijdgenoten die klassi kaal onderwijs in Nederland heb ben gevolgd. Kinderen met advies vmbo doen bij ons havo. De Kunskapsskolan gaat ervan uit dat elke leerling op een andere ma nier en snelheid leert en dat de school daar op zou moeten in springen. De negen jaar oude on derwijsinstelling heeft inmiddels 22 basisscholen en 10 middelbare scholen, met bijna 10.000 leerlin gen. De naam Kennisschool duidt op een grote nadruk op kennisver werving. Van Denderen: „Wij gaan niet mee in het Nieuwe Le ren, waar competentie centraal staat. Natuurlijk kun je alles van het internet halen, maar om de juistheid van de informatie te checken is een basis nodig. Er is wel een belangrijk verschil met ons concept: de Kennisscholen ge ven leerlingen direct de vrijheid Scholieren over het tempo in de lessen bij klassikaal onderwijs 52,4% 11,3% 17,3% O 00 jz om eigen doelen te stellen. Wij be ginnen met een strak geleid leer plan. Alleen leerlingen met vol doende verantwoordelijkheid groeien naar die vrijheid toe." Overal in het onderwijsconcept komt het streven terug om meer tijd voor de leerling vrij te maken. Geen gymlessen, maar lidmaat schap van sportverenigingen. „We zijn geneigd te denken dat scholie ren stoppen met sporten 'omdat ze pubers zijn'. Maar uit onder zoek is gebleken dat ze het er te druk voor hebben." Vakken waar de leerling goed in is, krijgen min der aandacht zodat er meer tijd is voor de vakken waar nog iets aan schort. „Slechts elf procent van de scholieren uit het klassikale onder wijs zegt dat het tempo in de klas aansluit bij zijn eigen tempo." De drie locaties die de Academie op het oog heeft, zijn relatief klein. Dat is volgens Van Denderen geen probleem. „Ik schat in dat we met circa tweehonderd leerlingen be ginnen, die op meerdere locaties op Zuid-Beveland les krijgen. Zo zijn leerlingen minder tijd kwijt aan reizen.We willen uiteindelijk over heel Nederland een netwerk van scholen oprichten." PZC Felix Binicewicz bron Qrius Eelco Mosselman, leraar aan het Ostrea Lyceum in Goes, volgt het nieuws over de Kapelse school met belangstelling. „Werken in kleine groepen is een luxe. Een normale klas heeft 25 a 30 leerlingen. Met 100 minuten les per week, blijft er maar weinig tijd over per individu." GOES - Bij een brand in een wo ning aan de Westsingel in Goes zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee personen lichtge wond geraakt. Een man had rond 02.10 uur brand veroorzaakt door met een sigaret op bed te gaan lig gen. Zijn vrouw stond op dat mo ment te douchen. De twee kon den snel de woning verlaten. Wel ademden ze veel rook in. Ze zijn met een ambulance meegenomen naar het ziekenhuis voor controle. De brandweer alarmeerde aanvan kelijk twee bluswagens en twee ladderwagens. Uiteindelijk bleek het te gaan om een kleine brand en hoefden niet alle voertuigen ter plekke te komen. In de woning is schade ontstaan. Een schadebe drag is niet bekend. I Bierkade 7 Goes tel. (0113) 22 80 09 De beeldbepalende houten steigers in de jachthaven van Colijnsplaat die de gemeente wil slopen vanwege de onderhoudskosten. foto Annet Versluys Bio Dröme Natuurvoeding Kom eens langs en laat u verrassen! Ruim 150 m2 biologische voeding zoals dagelijks vers brood, groenten, zuivel, broodbeleg, dieetvoeding, lichaamsverzorging, etc. Openingstijden Een droomkeuken is een compositie van een groot aantal maandag componenten. Mooi, aansprekend, degelijk en praktisch. t/m vrijdag Bij Raab Karcher hebben we drie topmerken onder één dak. 09.00-17.30 uur, Wordt het een prachtige designkeuken of een fraaie klassieke zaterdag keuken. Onze medewerkers geven u graag advies bij het 09.00-16.00 uur. ontwerpen van uw droomkeuken. Laat u inspireren en bezoek onze showroom aan de Waldammeweg 2, Middelburg. Een afspraak maken met één van onze medewerkers kan natuurlijk ook, telefoon 0118 625 055. raab karcher www.raabkarcher.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 144