f j Fonografisch geheugen 'Door naar muziek te luisteren, leren we met onze gevoelens óm te gaan.' Muziekwetenschapper Henkjan Honing PZC Zaterdag 20 december 2008 I 1 3 emotie. Vrouwen huilen het he vigst bij Marco Borsato (vooral bij Afscheid nemen bestaat niet), man nen raken eerder geëmotioneerd door Pink Floyd en Dire Straits. Muziek wordt ook wel de taal van de emotie genoemd. Maar pas sinds de jaren negentig zijn psy chologen en neurologen bezig om antwoorden te vinden op de vra gen over de impact van muziek. Ook de bekende neuroloog Oliver Sacks kwam vorig jaar in zijn boek Musicofilia tot de conclusie dat we veel verbanden nog niet hebben blootgelegd. Sacks beschrijft men sen die aan zo'n ernstig geheugen verlies lijden dat ze niets meer van hun persoonlijke leven weten - be halve de muziek die er een rol in speelde. De precieze achtergron den hiervan zijn nog niet bekend. Muziek kan diepgelegen emoties oproepen. Want muziek is een sooFt geheugen dat het langst ac tief blijft, weet Sacks. Niet voor niets boeken muziektherapeuten zulke grote successen bij mensen met dementie. Oliver Sacks: „Ver trouwde muziek fungeert als een soort Proustiaans geheugenmiddel dat emoties en associaties oproept die al lang vergeten waren, en de patiënt weer toegang geeft tot stemmingen en herinneringen, ge dachten en werelden die ogen schijnlijk volkomen verloren wa ren gegaan. Gezichten krijgen uit drukking wanneer de oude mu ziek wordt herkend en de emotio nele kracht ervan wordt gevoeld." Een Australische muziektherapeu- te zei hierover: „In het begin dacht ik dat ik amusement verschafte, maar nu weet ik dat ik als blikope ner voor het geheugen van men sen fungeer." Er zijn ook nummers die, tegen je wil, dagenlang in je hoofd blijven spoken. Honing deed onderzoek naar deze zogeheten oorwurmen. Bekende voorbeelden zijn Heb je even voor mij? van Frans Bauer en De Vogeltjesdans. Oorwurmen zijn liedjes met een simpele muzikale structuur, veel herhalingen en een onverwachte wending. Juist op het moment dat het liedje afwijkt van het verwachtingspatroon blijft het in ons hoofd haken. „Je hersenen krijgen iets dat ze niet verwachten en gaan het daarom eindeloos her halen." De oplossing? „Uitzingen tot het eind. Als je de muzikale structuur helemaal afluistert, lost de harmo nische spanning in je hersenen op. Of je luistert naar iets ingewikkel dere muziek, daar raak je het van zelf kwijt." Dat een liedje een oor wurm wordt, ligt vooral aan het ritme en de melodie. Hoewel som mige reclame-jingles erin slagen bij grote groepen mensen in het hoofd te blijven plakken, is er geen gouden formule voor een nummer dat altijd bij iedereen blijft hangen. „En dat is maar goed ook", zegt Honing. „Dan was er al lang een bedrijf geweest dat een machientje maakt dat continu oor wurmen produceert. Hadden zij een kas-kraker, dan zaten wij met z'n allen continu met hetzelfde deuntje in ons hoofd." Ranglijsten van kersthits, popmuziek en klassiek Top2000 Ook dit jaar staat Bohemian Rhapsody van Queen weer op nummer 1. De Top 2000 op Radio 2 is te be luisteren van vrijdag 26 tot en met woensdag 31 de cember. Op tv (Nederland 3) is hiervoor in diezelfde periode aandacht in 'Top 2000 a gogo' met Matthijs van Nieuwkerk en Leo Blokhuis. Dit jaar verschijnt ook het Jubileumboek Top 2000. 10 jaar liedjes, lijstjes en ver halen. Uitgeverij Veen, €19,90. www.radio2.nl Radio4daagse Dit is geen ranglijst maar een vier dagen durend ver- zoekplatenprogramma met verhalen van luisteraars waarin ze hun keuze motiveren. Populair zijn J.S. Bach (Matthaus Passion, Hohe Messe) en Vier letzte Lieder van Richard Strauss. 28-31 december, Radio 4. www.radio4.nl/radio4daagse. Bij Classic FM worden de favoriete klassieke nummers wél gesorteerd om te komen tot de Klassieke Top 1000 Aller Tijden. 26 dec-1 jan. Radio 10 Gold is al sinds 8 december bezig met de Top 4000. Radio 6 zendt een eindejaarslijst uit. In de Album Top 60 staan de favoriete werken op het gebied van 'world, jazz beypnd'. 22- 26, 29-31 dec. Sinds enkele jaren heeft Radio 227 haar Top 227. De ranglijst bestaat uit ea dis! ing en midd- le-of-the-road-muziek. 27-28 dec. Liefhebbers van Nederlandstalige muziek kunnen hun hart ophalen bij Radio NL. Voor de vierde keer zendt dit radiostation de loüand uit. 30 dec. Een lijst met alleen kersthits is de Christmas Top 50. Deze is voor het vierde jaar te horen op Sky Radio. 19-25 dec. JËy Een hoogleraar neurobiologie had een bijzonder studente J., wier antwoorden bij een examen hem verdacht bekend voorkwamen. Even later dacht hij: 'Geen wonder dat haar U antwoorden me bevallen, ze was mijn colleges woordelijk 1 V aan het citeren.' Om haar te vertellen wat ik dacht van F bedrog en plagiaat riep ik haar de volgende dag bij me. Maar ergens klopte er iets niet. J. had niets van een 1 bedriegster. Dus toen J. mijn kamer binnenkwam, vroeg ik: 'Heb je soms een fotografisch geheugen?.' Ze antwoordde heel opgewonden: 'Ja zoiets. Ik kan alles onthouden zolang ik het op muziek zet.' „Toen zong ze uit haar hoofd hele stukken uit mijn colleges terug (en nog erg charmant ook). Ik was met stomheid geslagen." Studente J. had geen fotografisch maar een fonografisch geheugen. Uit: Musicofilia - Oliver Sacks

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13