Bouwen in Statie Hulst moet lager Dow-personeel 2 halen 1 betalen. Vergaderen in belfort Sluis kost voortaan geld PvdA Sluis op zoek naar jong talent Tarieven voor reiniging in Hulst gaan niet omlaag Sinaasappels persen voor Marrakech Druk STEÜTEL 26 Zaterdag 20 december 2008 PZC Z Gemeenteraad keurt verlaging goed ondanks waarschuwing Mulder. door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeenteraad van Hulst heeft de maximale hoogte van de gebouwen in het nieuwe bestemmingsplan De Statie nog verder verlaagd. Met die aanpassing is het ontwerp- bestemmingsplan door de raad vastgesteld. Het gedeelte van het nog te bouwen appartementen complex op de hoek van de Sta tionsweg en het Stationsplein mag maximaal achttien meter hoog worden en geen twintig meter, zo als het college van burgemeester en wethouders met de projectont wikkelaar van het gebouw was overeengekomen. Burgemeester )an-Frans Mulder nam het nog op voor de ontwikke laar, maar de raad liet zich na een schorsing uiteindelijk niet vermur wen. Mulder wees er op, dat door andere verlagingen al drie apparte menten gesneuveld waren. „Het kan een risico zijn om nu nog eens van twintig naar acht tien meter te gaan. Misschien dat we daarmee het plan weer onder uit halen", speculeerde de burge meester op het afhaken van de pro jectontwikkelaar. Diverse raadsleden wezen hem er echter op, dat de raad bezig was met de vaststelling van een be stemmingsplan en niet van een bouwplan. Een bestemmingsplan stelt alleen de kaders voor toekom stige bouwactiviteiten. Progressief Hulst en, de WD ble ken bij de stemming de enige frac ties die de zijde van Mulder kozen. WD'er Luciën Reijns had er in het debat voorafgaand aan de stem ming wel op aangedrongen heel goed te kijken naar de architectuur van de gebouwen in de omgeving van de Statie. „Zorg ervoor dat ze passen in de omgeving", zei Re ijns. Denis Steijaert sloot zich daar namens het CDA bij aan, evenals Alex de Rechter (Progressief Hulst). CDA, PvdA, Groot Hontenisse, Al gemeen Belang Groot Hulst en de SP stemden uiteindelijk wel voor de verdere verlaging van het appar tementengebouw. De burgemeester nam goede nota van de oproep om aandacht te be steden aan de architectuur. „Na tuurlijk moeten we letten op de kwaliteit. Maar gebouwen met klei ne, pittoreske geveltjes terugzetten kan niet. We weten dat dat niet ex ploitabel is", aldus Mulder. Die be nadrukte verder dat de gemeente het 'belangrijk vindt om bij elke stap die in het traject verder wordt gezet de omwonenden te betrek ken.' Tegen het advies van burgemees- ter Mulder in heeft de gemeente raad van Hulst toch besloten tot verdere verlaging van de maxima le bouwhoogte in plan De Statie. SLUIS - Met het oog op de gemeen teraadsverkiezingen in 2010 is de PvdA in de gemeente Sluis op zoek naar jong talent. „De partij moet vernieuwen en verjongen", zegt voorzitter Adri Oosterling. Hij roept geïnteresseer den op zich bij hem te melden. „En op die manier iets voor de maatschappij en vooral voor de ge meente Sluis te kunnen beteke nen." Voorzitter Jan Mesuere van de WD zei eerder dat zeker de helft van de gemeenteraad vervangen moet worden. HULST - Een motie van CDA en Pv dA in Hulst om een deel van de re serve reinigingsrechten aan te wen den om eenmalig de tarieven met 12 of 24 euro te verlagen, heeft het niet gered. Beide partijen menen dat de ge meente nu zo'n goede reserve heeft opgebouwd (in totaal ruim een miljoen euro) dat Hulst het geld best eenmalig terug naar bur gers en bedrijven kan laten vloeien. De motie was voor de wet houder Clen de Kraker een gru wel. „Ik heb reserves nodig om problemen op te lossen." OOSTBURC - Leerlingen van het Zwin College in Oost burg voeren actie voor een nieuwe waterpomp voor de middelbare school Lycee Mohamed V in de Marokkaan se stad Marrakech. De huidige pomp, waarmee sinaasap pelbomen van water worden voorzien, is kapot. Oost- versturen van de pomp. burgse leerlingen persten gisteren sinaasappels en ver kochten het sap. Een lezing bij de Rotary in Oostburg heeft ook geld opgeleverd. Hydrauvision levert een pomp tegen inkoopsprijs. De ambassade helpt met het foto Peter Nicolai Die vrouw uit Breskens heeft een prachtcarrière achter zich, maar is nog altijd ontzettend druk. Ze schrijft stukjes voor het dorpsblad, wordt ingezet als bezorger van het florerende cateringbedrijf van haar zoon en neemt ook heel regelmatig haar kleinkinderen op sleeptouw. Laatst had ze weer zo'n dag. 's Avonds kwam ze doodmoe thuis. Ze nam een douche en kroop ach ter haar computer. Tot een uur of twaalf. Ze viel bijna om van de slaap, kleedde zich uit, maar... kon haar pyjama nergens vinden. Ze keek onder het bed, in de douche, in de wasmand, nergens... Tot ze een nieuwe wilde pakken. Toeval lig keek ze even naar beneden. Ze had hem al aan. Fanfare Aardenburg tip? redactie@pzc.ni Spee|t jjjj kerstdiensten AAROENBURG - De Koninklijke Mu- zieksociëteit Aardenburgsche Fan faren luistert de kerkdiensten tij dens de kerstavond op. De muzi kanten staan zowel bij de uitgang van de rooms-katholieke kerk als bij de Sint Baafs. Op eerste kerst dag speelt de fanfare na diensten in de katholieke en de doopsgezin de kerk. Zaterdag de 27e vrolijkt het muziekgezelschap ook de licht- wandeling door de kikkerstad op. Or verwacht pas half januari duidelijkheid over werkgelegenheid. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - „Dow is overal. Ook tijdens de feestdagen." De slogan valt te lezen op de website van de Terneuzense vestiging van de che- miegigant. Het is een zinnetje met een wat bittere nasmaak. Dow is zeker dit jaar tijdens de feestdagen in heel wat Zeeuws-Vlaamse en Vlaamse gezinnen nadrukkelijk aanwezig. In Terneuzen worden drie van de 26 fabrieken gesloten. Personeelsle den zijn verplicht om de komende weken, minstens tien dagen vakan tie op te nemen (in de wandelgan gen bij het Amerikaanse bedrijf al 'Holickidays' genoemd) en verder is er de knagende onzekerheid over de werkgelegenheid. Dat er banen geschrapt worden is zeker, alleen hoeveel, dat is tot be gin 2009 volstrekt onduidelijk. In de grauwe dagen voor kerst is de ondernemingsraad van Dow in de slag met het management om het banenverlies zo beperkt mogelijk te houden of - als er toch ge schrapt moet worden - ervoor te zorgen dat Dow-medewerkers kun nen rekenen op een goede af vloeiingsregeling. De or stelt na drukkelijk niet voor half januari mededelingen te kunnen doen over de wijze waarop de perso neelsreductie wordt doorgevoerd. Terwijl de Terneuzense Dow'ers in onzekerheid verkeren, blijken in het Texaanse Freeport de klap pen voor het Dow-personeel en de voor Dow werkende onderaan nemers wat mee te vallen. In eer ste instantie werd daar een banen verlies aangekondigd van duizen den arbeidsplaatsen. Vooralsnog zijn het er maar elfhonderd, na de jaarwisseling. En in Midland zegt Dow-topman Andrew Li veris, kort nadat hij de mondiale reorga nisatie van Dow Chemical heeft aangekondigd die elfduizend ba nen gaat kosten, dat er begin janua ri gewoon dividend uitgekeerd wordt aan de aandeelhouders. Om die aandeelhouder^' verder gunstig te stemmen meldt Liveris ook dat de expansie van Dow in landen rond de Perzische Golf, Li bië, Saoedi Arabië en Brazilië - goed voor tienduizend nieuwe ba nen - gewoon wordt voortgezet. De vakbonden in Nederland den ken dat het chemieconcern de hui dige financiële crisis gebruikt om de eigen positie op de wereld markt te verbeteren. Dat is ook zo. Dow maakt daar ook geen geheim van. Dow is een concern in transi tie. De chemiegigant wil minder cyclisch-gevoelig zijn en verandert - mede door de joint-ventures met Koeweit Oil (PIC) en de aankoop van Rohm 8c Haas, begin 2009 - van een pure bulkchemieprodu- cent in een (chemie)specialiteiten- concern. Dat bij die overgang de hardste klappen vallen bij de grote bulk- productie-eenheden zoals Free port en Terneuzen is dan ook niet zo vreemd. Toch houden de Zeeuwse Dow-topmannen Gerard van -Harten en Peter Holicki vol dat de vestiging Terneuzen goede papieren heeft om ook in die tran sitiefase een rol van betekenis te kunnen blijven spelen. Terneuzen mag dan weliswaar basisgrondstof- Terneuzen is volgens de lokale Dow-top nog steeds een competitieve site fen produceren; er is ruimte, maar vooral ook kennis, aanwezig om de overschakeling op specialiteiten te kunnen maken. De reorganisatie die Dow Terneu zen nu treft, is niet de eerste in de geschiedenis van de vestiging. In 1993 beleefde het Amerikaanse be drijf een crisis, hikte zelfs tegen een faillissement aan. De finan ciële perikelen toen waren aanlei ding om het concern wereldwijd te reorganiseren. Mondiaal werden er tussen 1993 en 1998 twintigdui zend banen geschrapt. Terneuzen zag het aantal vaste medewerkers kelderen van bijna 2900 tot amper tweeduizend tegen de eeuwwisse ling. De zogenaamde Blueprint-opera tie was nog maar amper uitge voerd of Dow besloot in 2004 om de wereldwijde organisatie nog eens op de schop te nemen. Ook deze ingreep, die in Terneuzen het verlies van negentig banen in hield, werd uitgevoerd om de con currentiepositie van het concern te versterken. Terneuzen is volgens Van Harten en Holicki nog steeds - binnen Dow - een competitieve site. Dat door Frank van Cooten SLUIS - Sportclubs en verenigingen die vergaderen in de raadzaal van het belfort betalen voortaan een huurprijs van zestig euro per uur. Ze moeten ook betalen voor koffie of thee. De fractie van Gemeentebelangen maakt zich zorgen over het voort bestaan van de verenigingen on der deze voorwaarden. Fractievoor zitter William Gijsel vraagt zich af of de organisatie van de Zwinste- denloop onder deze omstandighe den nog mogelijk is omdat over de ze loop veel wordt vergaderd in het belfort. Volgens wethouder Henk Luijen- dijk is de invoering van de in zijn ogen reële tarieven noodzakelijk. „Veel kosten rezen de pan uit. Met een paar verenigingen, die het niet kunnen betalen, wordt gespro ken." •jacks «jassen truien shirts broeken kolberts kostuums niet voor bestellingen en de nl« I t/m 24 dec ve collectie niet in combinatie mei andere acties goedkoopste artikel gratis i/4 Aks GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 134