ZNF krijgt elk jaar grote productie Kring uit zich via blokken Drinkwatertarieven Evides blijven gelijk. Exposities over Hans Warren in najaar 2009 Jt/i Kijkwijzer voor theater' WANNEER? MORGEN! KOOPZONDAG IN GOES 13.00 -17.00 UUR M ides PZC Zaterdag 20 december 2008 39 Provinciale Staten verhogen subsidie van drie naar vijf ton. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Op de publieke tri bune klonk een vreugdekreet na dat Provinciale Staten gistermid dag hadden gestemd over extra subsidie voor Theaterproductie huis Zeelandia, organisator van on der meer het Zeeland Nazomerfes tival. Samen met voorzitter Cisca van Dijk zag scheidend directeur Ruud van Meijel op zijn laatste werkdag bij Zeelandia hoe het pro vinciebestuur het jaarbudget op schroefde van drie naar vijf ton. Dankzij dat geld kan jaarlijks tij dens het festival een grootschalige productie worden gemaakt. De Sta ten waren niet onverdeeld: Groen links, Christenunie, SP en SGP stemden tegen. De intensieve lobby van de afgelo pen tijd werd beloond. Het Rijk besloot eerder al 6,5 ton toe te ken- middelburg - Theatervoorstellin gen zouden moeten worden voor zien van een Kijkwijzer. Het pu bliek weet dan aan de hand van pictogrammen vooraf of er in de voorstelling bijvoorbeeld grof taal gebruik, naakt of geweld voor komt. Arjan Beekman van de Christen- Unie stelde dat gisteren voor in Provinciale Staten. Directe aanlei ding zijn enkele negatieve ervarin gen die de partij heeft met voor stellingen tijdens het Zeeland Na zomerfestival. Gedeputeerde Harry van Waveren zegde toe de suggestie nader te be kijken en daarbij ook na te gaan hoe er elders in het land over wordt gedacht. Het Nazomerfesti val zegt bereid te zijn de aard van de voorstellingen aan te geven. nen. De provincie wilde zelf aan vankelijk niet verder gaan dan drie ton per jaar. Volgens het theater productiehuis was dat bedrag al leen voldoende om de organisatie op orde te brengen. Om de artistie ke ambities waar te maken, is ech ter minstens twee ton meer nodig. Zeelandia wil elk jaar een groot schalige productie maken, zoals Der jliegende Hollander in 2006. Op die manier wordt een groter en breder publiek bereikt en kan het festival loskomen van zijn enigszins elitaire imago. Ook diverse andere organisaties krijgen, zoals verwacht, meer geld. Provinciale Staten maakten una niem de (landelijke) bezuiniging op CBK Zeeland, het centrum voor beeldende kunst, ongedaan. Dat krijgt van de provincie 315.000 euro per jaar, in plaats van de voor gestelde 270.000 euro. Er was ook brede steun voor meer subsidie voor het Zeeuws kamer orkest TY (van 15.000 naar 30.000 euro) en Het Zeeuws Orkest (van 216.000 naar 236.000 euro). Gedeputeerde Harry van Waveren zei gemengde gevoelens te hebben bij de extra cultuuruitgaven. Op zich deed het hem genoegen ('mijn hart juicht'), maar hij vond ook dat het evenwicht in de cul tuurnota wat verstoord raakt. Als voorbeeld noemde hij het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. „Daar had ik met liefde ook wel 10.000 of 15.000 euro bij willen leggen." Het CDA vroeg verder aandacht voor de eenzijdige samenstellin gen van de raden van toezicht van diverse cultuurorganisaties. Een onderzoekje leerde dat die voor ruim de helft uit mensen van Wal cheren bestaat. Van Waveren vond dat niet erg schokkend, maar be loofde wel aandacht te vragen voor de regionale spreiding. Theaterproductiehuis Zeelandia krijgt twee ton per jaar extra van de provincie. Ook CBK Zeeland, kamerorkest TY en Zeeuws Or kest ontvangen meer geld. middelburg - Het Zeeuws Mu seum en de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg wijden in het na jaar van 2009 exposities aan Hans Warren. Directe aanleiding is het laatste deel van Warrens Geheim Dagboek, dat dan verschijnt. Het Zeeuws Museum belicht de collectie etnografische kunst van Per 1 januari 2009 zullen onze drinkwatertarieven niet stijgen, maar gelijk blijven aan die van 2008. Voor het drinkwater blijft u het volgende betalen: een vastrecht van 59,76 per jaar en een prijs per verbruikte kubieke meter van 0,951, exclusief 6% BTW en water belasting. Een kubieke meter is 1000 liter. Voor overige diensten, zoals het plaatsen en beheren van brandkranen en het tot stand brengen van aansluitingen, gelden per 1 januari 2009 nieuwe, geïndexeerde tarieven. Onze 'Tarievenregeling voor de regeling van drinkwater' is hierop aangepast. Deze nieuwe tarievenregeling is vanaf 1 januari 2009 te downloaden vanaf onze website www.evides.nl. De Regeling is gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel in Rotterdam en Middelburg. Evides zorgt ervoor dat er in zuidwest Nederland betrouwbaar water uit de kraan komt. 24 uur per dag; 365 dagen per jaar. Dit kwalitatief hoogwaardige drink water produceert Evides tegen zo laag mogelijke kosten. Èvides, vertrouwd met water Evides Waterbedrijf Telefoon 0900 9787 www.evides.nl waterbedrijf Warren, die een verwoed verzame laar was. De expositie probeert een beeld te schetsen van diens 'fascinatie met het vreemde'. In de tentoonstelling wordt ook een ver binding gemaakt met de collectie etnografica van het Zeeuws Ge nootschap, die nog niet eerder was te zien. Wintertentoonstelling Zeeuwse Kunstkring in Vleeshal Middelburg. door AM Pankow middelburg - Honderd kunstwer ken van ruim twintig leden van de Zeeuwse Kunstkring boden de jon ge gastconservator Maite van Dijk een boeiende uitdaging daar een evenwichtige presentatie van te maken in De Vleeshal in Middel burg. Die monumentale ambiance biedt bovendien een geheel ande re dimensie dan haar dagelijkse werkomgeving in het Van Goghmuseum in Amsterdam. „Die grote, witte blokken gaven me de mogelijkheid de collectie in te delen, maar tevens allerlei door kijkjes te maken", zegt Van Dijk. Zij is erin geslaagd een speelse in deling te maken, waardoor de be zoeker voortdurend wordt verrast en letterlijk in blokjes kennis kan maken met het gevarieerde aan bod. „Sommige kunstenaars leverden zowel twee- als driedimensionaal werk in. Aanvankelijk wilde ik dat bij elkaar houden, maar dat kwam de presentatie niet ten goede. Nu maak ik juist de cirkel rond", zegt de gastcurator. Als voorbeeld daar van verwijst ze naar beelden van |an Kettelerij. Bij de entree prijkt zijn Windkracht 1 o, een sculptuur geïnspireerd op waterbouwkundi ge installaties, terwijl achterin de Vleeshal onder meer Kettelerij's uit steen gehakte Flood Warning te zien is. De monumentale beelden Ancient Image van Rijnhard Schregardus doen het goed in de buurt van de reguliere beelden in de Vleeshal. Ben Game onthaalt het publiek met Numbers, een abstract schilde rij waarin rangorde en chaos in botsing lijken. Christel Wijland toont met haar Si- bilius Symtomen een geslaagde po ging muziekfragmenten in beeld te vangen. Saskia Eggink laat een nieuwe kant van haar talent zien 'Met grote, witte blokken kon ik de collectie indelen, maar ook doorkijkjes maken' met kleurrijk grafisch werk als Tan go en Tweeling op reis. Mieke Op stelten vestigt de aandacht op zich zelf met een beeld met meerdere gezichten onder de titel Paalhoofd. Keurig binnen de breedte van één blok bleef Jorien Brugmans met een mooi drieluik van linosnedes met bijpassende gedichten. Het werk van Hajo Hoffmann spettert van het blok. Hij geeft met oude foto's tegen een fel rode achter grond nostalgie een modern jasje. Johan Klein vangt de aandacht met het drieluik Caravaggio Re- mix, dat associaties oproept met een verminkte clown. Gastexpo- sant Jan de Heer krijgt de ruimte zijn subtiele tekeningen te presen teren. Verder exposeren: Els van Baarle, Cobi Boone, Anneke Coppoolse, Leen van Duivendijk, André Kap- pert, Marja de Lange, Renée Mink, Elsje van Ree, Robert Schilder, Fransje van der Swan, Bea Verheul en Goos Verwoest. Expositie, t/m zon. 4 jan, Middelburg, De Vleeshal, dagelijks 11.00-17.00 uur (ook do. 25 dec. en 1 jan.). Het kleurrijke werk van Hajo Hoffmann spettert van het witte blok in de winterexpositie in de Middelburgse De Vleeshal. foto Hajo Hoffmann

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 105