Polderman houdt van het terloopse Extra geld provincie in zicht voor cultuursector Alsnog toestemming kunstmuur IK-eiland PZC Vrijdag 19 december 2008 3 1 Katinka Polderman: „Theater is geen therapie. Je kunt alles wel erg vinden, maar je moet ook zelfspot hebben." foto Willem de Roon Tweede programma Zeeuwse cabaretière morgen in première. door Rolf Bosboom DEN BOSCH - „Het is tijd voor de nieuwe Polderman", zegt ze aart het begin van haar nieuwe pro gramma. Cabaretière Katinka Pol derman (27), oorspronkelijk afkom stig uit 's-Heer Abtskerke, heeft schoon schip gemaakt: relatie ver broken, dertig kilo afgevallen, huis op orde gebracht. In Polderman ka- chelt door, dat morgen in première gaat, schetst ze vooral het liederlij ke leven van een vrijgezel, een pe riode die ze achter zich probeert te laten. „Ik ben nu zelfstandig, onaf hankelijk en met een prioriteiten lijst", zegt ze op het podium. De ironie is voelbaar, maar tegelij kertijd heeft ze het wel degelijk over zichzelf „In zekere zin is Pol derman een personage, want niet alles wat ik zeg is waar. Toch blijf ik het liefst zo dicht mogelijk bij mezelf Er zit altijd een kern van waarheid in. Ik kan wel heel dra matische dingen vertellen en veel medelijden met mezelf hebben, maar het is allemaal al wel ander half jaar geleden gebeurd. Theater is ook geen therapie. Je kunt alles wel erg vinden, maar je moet ook zelfspot hebben." In 2005 werd ze landelijk bekend door het winnen van het Leids Ca baretfestival. Sindsdien is ze in stappen verder gegroeid. Polder man kachelt door is haar tweede avondvullende programma, gere gisseerd door Kees Prins. Ze ziet duidelijke verschillen ten opzichte van haar vorige programma. „Dat zit in het verhalende, met persona ges die ik steeds iets laat vertellen. Er is een duidelijke verhaallijn, die in mijn vorige programma nog niet zat. Toch ben ik er zelf nog niet helemaal uit waar het nu pre cies over gaat. Het is zo gelaagd." Diverse moties voor meer subsidie vandaag in Provinciale Staten. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het ziet ernaar uit dat de provincie extra geld voor cultuur uittrekt. Bij de bespreking van de subsidies voor de komende vier jaar, vandaag in Provinciale Staten, komen de fracties met di verse kansrijke voorstellen. Het grootste bedrag heeft te ma ken met Theaterproductiehuis Zee- landia, organisator van onder meer het Zeeland Nazomerfesti val. Dat heeft, bovenop de voorge stelde subsidie van bijna 300.000 euro per jaar, aangedrongen op twee ton extra. Dat geld is volgens Zeelandia noodzakelijk om zich te kunnen blijven ontwikkelen. De WD en PvdA willen daar ge heel, of in elk geval grotendeels, ge hoor aan geven. De verwachting is dat het CDA, de grootste partij in de Staten, het voorstel zal steunen. Ook voor CBK Zeeland, het cen trum voor beeldende kunst, komt De première is morgenavond in het Koningstheater in Den Bosch - de stad waar ze ook woont - maar al sinds september is ze bezig met try-outs. Het is geen overbodige luxe. Haar eerste avondvullende programma (Polderman) kende een lange aanloop en was boven dien gebaseerd op de 25 minuten cabaret waarmee ze 'Leiden' had gewonnen. „Ik had toen veel meer tijd om dingen bij te schaven. Nu een motie op tafel. Door verander de geldstromen dreigde het jaar budget van het CBK te dalen van 315.000 naar 250.000 euro. Gedepu teerde Staten hebben inmiddels be sloten daar nog 20.000 euro boven op te doen. GroenLinks komt, ge steund door in elk geval CDA en WD, met een motie om de subsi die te handhaven op 315.000 euro. Met name het CDA zal zich sterk maken voor de klassieke muziek en alles wijst erop dat de meerder heid dat zal steunen. Het gaat daar bij om het Zeeuws kamerorkest TY en om Het Zeeuws Orkest. Aanvankelijk kwam TY niet in aan merking voor meerjarige subsidie, omdat het kamerorkest nog niet zo lang bestaat. GS hebben inmid dels besloten toch een meerjarige subsidie van 15.000 euro toe te kennen. Dat is de helft van wat TY had gevraagd. Het CDA vindt dat te weinig en stelt voor het bedrag op te trekken tot 30.000 euro. Voor Het Zeeuws Orkest is een voorstel in de maak om, bovenop de voorziene 216.000 euro, 20.000 euro extra uit te trekken, nodig is het wel een ander maakproces geweest, grilliger. Waar het vorige programma een blauwdruk was - dit is Polderman zo ongeveer, dit kunnen jullie verwachten - heeft het tweede programma duidelijk ere thema's." Haar stijl is inmiddels zeer herken baar: geen stemverheffingen, veel liedjes, uiterst taalvaardig en bijna anti-theatraal. „Ik hou erg van dat terloopse. Theater wordt al zo be om volwaardige concertseries te kunnen blijven geven. Het ziet er naar, uit dat in elk geval Groen Links,. de WD en Christenunie de CDA-moties steunen. De subsidie voor Film by the Sea, 120.000 euro per jaar, willen GS vooralsnog 'reserveren', omdat het filmfestival dit jaar zal afsluiten met een financieel tekort. Over de hoogte daarvan is nog geen duide lijkheid. Daarover is binnenkort overleg tussen provincie en festi val. Volgens Kees Izeboud, voorzit ter van de raad van toezicht van het festival, is er 'geen sprake van een uitzonderlijke situatie'. „Het festival heeft al jaren een negatief eigen vermogen. ]e moet nu een maal eerst kosten maken voordat je weet wat je inkomsten zijn. Dat probleem moet een keer worden opgelost, maar het is niet zo dat het festival daaronder zal lijden." Zeelandia, CBK Zeeland, kamer- orkest TY en Zeeuws Orkest mo gen hopen op een hogere subsi die. Voorstellen daarvoor komen vandaag in Provinciale Staten. langrijk gemaakt doordat iedereen in zo'n zaal zit en naar je komt luisteren. Ik vind het leuk om daar misbruik van te maken, in plaats van een show weg te geven." Haar liedjes klinken eveneens ter loops, maar zitten altijd vernuftig in elkaar, vertellen minstens zo veel als een conference en zetten de luisteraar vaak op het verkeerde been. Een mooi voorbeeld uit haar vorige programma is het scabreuze - Gewoon gezellig - Duinweg Oostkapelle OOST-SOUBURG - De kunstmuur van Stichting IK bij de watertoren in Oost-Souburg, langs de A58, gaat door. De gemeente Vlissingen heeft positief beslist over de nieu we aanvraag voor een bouwver gunning. Een eerdere aanvraag van de stichting werd afgewezen omdat de gemeente de muur als een reclame-uiting beschouwde. Hierop had de stichting een be roepschrift tegen dit besluit inge diend bij de rechtbank in Middel burg. De kunstmuur is ontworpen door Jan van Munster en bestaat uit IK-vormen op een raster van staal draad. Aan de vormen zijn namen van personen, instellingen en be drijven gekoppeld. Van Munster wil op deze manier vorm geven aan 'de energie van Zeeland'. nummer met de plastische titel Pi-pa-pijpen - een regelrechte hit op YouTube (meer dan 400.000 keer bekeken) - dat begint als een liefdesnummer. „Ik heb vrienden die al voor de derde keer in de zaal zaten en dan toch weer tegen el kaar aan kropen, totdat ze zich her innerden waar het echt over gaat. Zoiets vind ik leuk om te doen. Zonder dat romantische stukje zou het óók wel leuk zijn, maar op deze manier heeft het nummer veel meer impact." Tot en met mei is ze nog in het he le land te zien, maar ook in België. „Dat is ontzettend leuk. In België zijn ze liedjesfans, meer dan in Ne derland. Daar hebben ze ook niet zo iemand als ik op cabaretgebied. Alleen Els de Schepper en dan houdt het wel op." Tekenend is ook dat de tv-registra- tie van haar vorige programma niet in Nederland wordt uitgezon den, maar op de Vlaamse zender Canvas (op 20 februari). „De Vara wilde niet, omdat er veel liedjes in zitten en liedjes worden gezien als zapmomenten. Dan snap ik niet waarom ik wel vijf soorten MTV op mijn tv heb. Het is grote flauwe kul. Mensen krijgen daardoor al leen maar bepaalde soorten caba- 'Ik blijf het liefst zo dicht mogelijk bij mezelf. Er is altijd een kern van waarheid' ret te zien." De komende maan den staan er geen optredens in Zeeland meer geboekt, tot haar te leurstelling. „Het is elke keer het zelfde gedonder. Ik doe veel try-outs in Zeeland, maar na de première is het altijd ineens afgelo pen. Maar ik hoop nu in het repri seseizoen eindelijk eens in De My the in Goes of in de Stadsschouw burg in Middelburg te mogen spe len." Rondleiding museum MIDDELBURG - In het Zeeuws Mu seum is vanavond (19.30 uur) een rondleiding in de schilderijenzaal, met extra aandacht voor Gebed voor de maaltijd van Jan Toorop. De kunstmuur dient tevens als 'wegwijzer' naar het achter aarden wallen verborgen IK-eiland bij de watertoren. Daar bevindt zich on der meer de IK-sculptuur, het ten toonstellingsgebouw waarvoor de stichting geld bij elkaar probeert* te krijgen om het af te bouwen. Zo lang dat niet is gebeurd, dient het hoekpaviljoen op het terrein - de eigenlijke woon- en werkruimte voor gastkunstenaars - als exposi tieruimte. De eerste tentoonstelling, Neuge- bciu (Theatrum Mundi III) van de Belgische kunstenaar Peter Depel- chin, is op zaterdagen en zonda gen te bezichtigen tussen 12.00 en 17.00 uur. Het project wordt zon dag 11 januari om 12.00 uur afgeslo ten met een performance van de kunstenaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33