'Agenten kijken toe als In Arnemuiden en Nieuw- en Sint Joosland krijgen bewo ners al jaren een brief van de burgemeester, met elk jaar dezelf de boodschap: een feestje is leuk, zolang het niet uit de hand loopt. Zeeuwse zonnebootrace trekt de grens over Een feestje Oliebollen mm i i I De krant 5 weken voor 15 euro! PZC HpHI MEÊM iJisfcA |gg Incidenten in de laatste zes jaarwisselingen. Vreugdevuren Nieuwjaarsonrust en vernield straatmeubilair buiten beschouwing gelaten. 2 Vrijdag 19 december 2008 pzc ONDINE VAN DER VLEUTEN Oliebollen moeten vers zijn, niet van die kleffe, koude meelballen die je armoeiig moet opwarmen. Vandaar dat ik me deze week gezet heb aan een even afschuwe lijk als onvermijdelijk werkje: Het Reinigen Van De Fritespan, opdat ik met Oud en Nieuw eigengebakken, warme oliebollen kan presenteren. De fritespan was wel aan een beurt toe. Elke keer als ik hem in de kast zag staan, hoorde ik de berispende stem van Rob 'Smaakpolitie' Geus in mijn hoofd. 'Nou, nou, daar word ik niet vrolijk van!' Aanpakken was de enige remedie. Slikken en aan de slag. Ranzige frituurolie terugschenken in de plastic fles. Smerige drab wegvegen met pa pier. Fritespan uit elkaar halen (vier plakkerige onderdelen). In de week zetten (Biotex Groen). Daarna in water met ammonia. En dan schrobben. Met schuur sponsjes en een oude tandenbor stel. Vooral het mandje was een uitdaging. „Waarom zet je de hogedrukspuit er niet op? Of de gasbran der?", vroeg mijn man. Inderdaad, had ook gekund. Volledig getraumatiseerd heb ik de afgelopen dagen eens rondgevraagd hoe mensen dat nou doen, een vieze fritespan schoonmaken. Heel eenvoudig. A: Ze hebben er geen. B: Ze frituren er nooit in, dan wordt hij ook niet vuil. C: Ze mikken hem gewoon de vuilnisbak in. Nieuwe kopen, klaar. De frituurpan staat nu klaar. Gevuld met Extra Virgin Cocos Olie Aman Prana (Serene Levenskracht), van de natuurvoe dingswinkel. Bijna veertig euro voor anderhalve liter, maar de oliebollen zullen fenomenaal zijn. „En u hoeft de olie pas na een jaar te verversen", zei de verkoopster wervend. Daarna zetten we er fijn de gasbrander op, heb ik mezelf be loofd. Hoe dat afloopt, vertel ik volgend jaar. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns En dan schrobben. Met schuursponsjes en een tandenborstel. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveiand@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@brsdestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800-0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen "tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-maH'adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (Ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegeven! In het colofon treft u nadere informatie 2003 I Brandstichting in scholen- en wijkgebouw- complex De Spinne in Goes (foto). Rookbom in jongerencentrum Bruinisse, drie bezoekers krijgen ademhalingsproblemen. Vechtpartij in Nieuwvliet met gewonde na opmerking over wegnemen fles champagne. 2004 Vrouw in Middelburg overlijdt nadat brand uitbreekt in haar kamer door een vuurpijl. Brand in ondergrondse vuilstortkoker Oost- Souburg Rioolputdeksel door keukenraam van woning Yerseke. Serre in Middelburg in brand door vuurpijl. Vrouw in Middelburg gewond aan been door vuurwerk dat door brievenbus gegooid is. Vandalen houden huis in gymzaal Vlissingen. Burgemeester Huisman van Reimerswaal roept ouders op om jongeren tijdens de jaarwisseling in het gareel te houden. Of het helpt? 'Als iets niet mag, gaan ze het juist expres doen.' door Nadia Berkelder en Joeri Wisse Zware zelfgemaakte vuur- werkbommen laten ex ploderen, rondscheuren op knetterende brom mers, de politie intimideren, jonge kinderen die 'laveloos' over straat gaan en voor duizenden euro scha de. Burgemeester Jan Huisman van de gemeente Reimerswaal is het zat. Deze week stuurde hij een brief naar alle ouders van jongeren in zijn gemeente. Hij roept ze op om het 'ouderlijk gezag' te laten gelden tijdens de komende jaarwis seling. „Heel verstandig", oordeelt een zestigjarige inwoonster van Krabbendijke. „Het loopt altijd wel uit de hand en de schade is voor rekening van de gemeen schap." Op oudejaarsdag zijn de jongeren in Krabbendijke volgens haar 'hlad van slag'. „Maar dat was veertig jaar geleden ook al zo, hoor. Tegenwoordig concentreert het zich allemaal op, zoals wij dat noemen 'het hoekje'. Vroeger liep de jeugd in een optocht door het dorp. Ook toen werd er wel eens een buitenlamp kapot gegooid en een tuinhekje omver getrapt." Onrust zal er volgens haar altijd blijven rond de jaarwisseling. „Dat is hier de traditie, je kunt dat niet tegenhouden." De laatste jaren deed de gemeente Reimerswaal al pogingen om de feestuitingen binnen de perken te houden. Zo levert de gemeente een container vol met brandmate riaal voor het vreugdevuur. Dat is dan meteen de limiet. Toch gooien jongeren andere spullen zoals lege bierkratjes op het vuur, weet Janti- ne Wuyts (20) die steevast de 'ge zellige' jaarwisseling in het cen trum van haar woonplaats bij woont. De brief van Huisman heeft ze toevallig net gelezen. „Daar bereik je echt niet veel mee", voorspelt ze. „Als je vanalles verbiedt, hebben ze hier zoiets van: dan zullen we eens wat laten zien. Je mag bijvoorbeeld niet met carbid schieten en burn-outs ma ken met je brommer. Nou, dat doen ze dan juist." Anita, de moe der van lantine, denkt dat de waar schuwing van de burgemeester wel effect heeft. „Persoonlijk spreek ik mijn zoon van veertien er wel extra op aan. Hij is hele maal gek van dat vuurwerk." Zowel moeder als dochter denken dat alcoholgebruik er voor zorgt dat jongeren over de schreef gaan. Jantine: „ledereen neemt 's nachts drank mee. En 's middags worden de kratjes bier al opgestapeld." De 15-jarige Chris van Burg woont in Oostdijk, maar is op 31 decem ber in Krabbendijke te vinden. „Hier is het leuk, maar wel een bende hoor." Dat jongeren vanal les uithalen wat het daglicht niet kan verdragen, weet hij ook wel. „Maar de agenten durven niets te doen. Die stonden er gewoon op te kijken toen iemand met het ach terwiel van z'n brommer in een plantsoentje aan het burnen was. En ook toen lawinepijlen als voet zoekers werden gebruikt. Dat was supergevaarlijk, die dingen vlogen langs je hoofd." Vreemd vindt hij het niet dat de politie niet ingrijpt. „Ze zijn hier met z'n tweeën of met z'n drieën, terwijl wij met zeker zestig jonge ren waren." Chris vindt dat hij, op het afsteken van wat illegaal vuur werk na, zich redelijk braaf houdt. „Ik kijk liever toe, want ik wordt toch liever niet aangehouden." Oud en nieuw vorig jaar: een vreugdevuu Sinds 2001 geldt in Arnemuiden rond de jaarwisseling een verbod Dutch Open Solarboat Challenge wordt etappewedstrijd. door Rinus Antonisse middelburg - De Zeeuwse zonne bootrace gaat volgend jaar de grens over, richting Vlaanderen. Het wordt bovendien een vijfdaag se etappewedstrijd onder de naam Dutch Open Solarboat Challenge, te houden van 15 tot en met 20 juni. De race voor bemande vaartuigen die via zonne-energie voortge stuwd worden, bestaat uit verschil lende proeven en etappes op het Veerse Meer, het Kanaal Terneu- zen-Gent, het Kanaal Goes-Ooster- schelde en het Kanaal door Wal cheren. De stichting Zeeuwse Zon- neboot Race verwacht veertig tot vijftig deelnemende teams. Rond de wedstrijd worden diverse andere activiteiten georganiseerd. Voor basisscholen is er een mi- ni-zonnebootrace en voor het De stichting Zeeuwse Zonne- bootrace breidt de wedstrijd uit richting Vlaanderen en organi seert nieuwe activiteiten voor ba- sis.- en voortgezet onderwijs. voortgezet onderwijs een gadget wedstrijd op zonne-energie (de So lar Olympics genaamd). De etap pes worden opgeluisterd met de monstraties op het water of aan de walkant. Toepassing van duurza me energie, technologie en leven met water staan hierbij centraal. De Zeeuwse zonnebootrace is in" 2005 voor het eerst gehouden. Met het overschrijden van de grens wordt een nieuwe stap gezet. In steek blijft: mensen, vooral jonge ren, op een uitdagende manier be trekken bij de omslag naar een duurzame energievoorziening, in het bijzonder zonne-energie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2