Windmolens voor Walcheren xÊ Pi SC Prins Friso doneerde aan Clinton 32 en 33 35 Positie premier België wankelt Eind aan overlast kolenoverslag Ovet VRIJDAG 19 december 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 302 - los nummer 1,45, zaterdag 2,10 Holyfield is niet te oud voor titelgevecht WALCHEREN Honderden turbines moeten zorgen voor meer groene stroom. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Voor de kust van Wal cheren en IJmuiden moeten twee grootschalige windmolenparken verrijzen. Per park gaat het om honderden turbines. Dat blijkt uit het Nationaal Water plan dat het kabinet gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Daarnaast zal in nog twee gebie den (voor de kust van Hoek van Holland en Texel) naar locaties worden gezocht voor kleine wind molenparken. Het besluit past in het streven van het kabinet om in 2020 op de Noordzee 6000 megawatt aan win denergie te realiseren. Bij een ver mogen van 3 megawatt per turbi ne (nu de standaard) gaat het om zo'n tweeduizend turbines. Het ge bied voor de kust van IJmuiden omvat 1170 vierkante kilometer; bij Walcheren 344 vierkante kilome ter. De turbines komen binnen dat gebied te staan. Op basis van on derzoek naar de effecten op de na tuur op de Zeeuwse Banken en de Bruine Bank stelt het kabinet nade re voorwaarden of beperkingen aan de bouw van windparken in de twee gebieden. Het kabinet ver wacht dat de druk op de ruimte op de Noordzee verder toeneemt. Daarom werkt het aan een soort bestemmingsplan. Bij de inrich ting wordt rekening gehouden Voor de kust van Walcheren en IJmuiden moeten grote wind molenparken komen. Tweedui zend turbines moeten in 2020 zorgen voor duurzame energie. met tal van belangen, zoals zand winning, visserij en scheepvaart. Desondanks beschouwt visserij- voorman Blaas Marijs uit Arnemui- den de komst van een windpark in zee als verloren terrein voor de vissers. „Het is weer een groot ge bied waar je niet mag vissen. We mogen ook al niet meer komen in gebieden waar booreilanden staan, waar leidingen lopen en die aange wezen zijn als natuur." Spot SP wint Loeki HILVERSUM - De reclame over de thuiszorg van de SP heeft de Gou den Loeki 2008 gewonnen. De spot van reclamebureau Studio Thonik werd gisteren na een pu- blieksstemming verkozen tot leuk ste en beste reclame van het jaar. Zeeuwse kust is de ideale plek voor windmolens reageer op www.pzc.nl Internet is onmisbaar WÈÊÊÊÊKÊÊÊMÊ&WÈ 72% HHH 28% aantal reacties: 536 EN Zeeland: 2, 3, 21 t/m 29; Binnen land: 4 t/m 7; Buitenland: 8 en 9; Meningen: 13; Auto: 15 en 17; Weer: 18; Strips: 19; Agenda: 30; Cultuur: 31; Economie: 32 en 33; Beurs: 34; Sport: 35 t/m 41; Televi sie: 42 en 43. www.intratuinvuurwerk.nl Nu verkrijgbaar: PZC Jaarboek 2008 Verkoopadressen vindt u op www.pzc.nl/lezersextra 8 711688 555530 E door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - De Belgische premier Yves Leterme staat onder zware druk om zijn ontslag in te dienen. Een brief van de voorzitter van het Hof van Cassatie waaruit blijkt dat Letermes adviseurs 'alles in het werk hebben gesteld' om de rechts zaak over de verkoop van de Fortis- bank te manipuleren, dreigt hem fataal te worden. Aanvankelijk was er sprake van dat Leterme niet in z'n eentje de verantwoordelijkheid voor de affai re op zich wilde nemen en ook de ministers van Justitie en Financi ën, Vandeurzen en Reynders, mee zou slepen in zijn val. De chaos was compleet toen gister avond laat een rapport op tafel kwam van het Hof van Beroep, dat de beweringen van de voorzit ter van het Hof van Cassatie tegen sprak. Niet de politiek zou druk op justitie hebben uitgeoefend; het waren veeleer de magistraten die op eigen houtje regeringsmede werkers benaderden. pagina 8: redding wordt onder gang WASHINGTON - De liefdadigheidsin stelling van de Amerikaanse ex- president Bill Clinton heeft volop geld ontvangen uit Nederland. Tot de donateurs behoorden onder an deren prins Friso (tussen de 100.000 en 250.000 dollar) en pre sentator Pieter Storms (tussen de 10.000 en 25.000 dollar). De Natio nale Postcode Loterij behoort met een bedrag tussen de 5 en 10 mil joen dollar tot de achttien belang rijkste geldschieters van de Willi am J. Clinton Foundation. Clinton maakte de lijst met dona teurs openbaar op aandringen van de aanstaande president Barack Obama. De ex-president incasseer de de afgelopen jaren veel geld van buitenlandse mogendheden als In dia en Saudi-Arabië. Nu zijn vrouw Hillary minister van Buiten landse Zaken wordt, zou dat specu laties kunnen opleveren over haar onpartijdigheid. Door de open baarmaking hoopt Obama die zor gen weg te nemen. Prins Friso bevestigde gisteren de donatie. Hij steunt de inspannin gen van de stichting voor schonere energie en betere gezondheids zorg. Het precieze bedrag is niet be kendgemaakt. MIDDELBURG - De landelijke afsluiting van het Jaar van lasershow op het Abdijplein was er niet minder om. het Religieus Erfgoed 2008 in Middelburg stond giste- foto Ruben Oreel ren in het teken van het licht. Minister Ronald Plasterk liet weliswaar verstek gaan, de pagina 4: geef religieus erfgoed toekomst Vertrek vanaf Brussel, 225 p.p. voordeel t.o.v. vertrek Amsterdam! www.kras.nl/31087

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1