zonder internet ander netwerk 'Tour geen recreatief toeristisch evenement' 6?9 Snel netwerk 4 EURO KORTING! Als internet eruit ligt, is het paniek Horecazaken op de bon GALL B GALL Je staat buiten de maatschappij PZC Donderdag 18 december 2008 3 schappij komen te staan, orpdat ze geen internet thuis hebben. „Die mensen redden zich op dezelfde manier als vroeger, toen er nog geen internet en e-mail waren." Volgens Adriaansens is het aantal contacten via e-mail wel toegeno men, maar vaak gaat het om mede delingen tussen mensen die elkaar regelmatig zien en niet ver uit eik aars omgeving vertoeven. „Bood schappen die je in het tegenko men op de gang bij de koffieauto- maat ook wel had kunnen uitwis selen." Hij heeft niet de indruk dat er bij voorbeeld minder brieven geschre ven worden: „Een brief schrijf je als je elkaar wat beter kent of als je iets officieels wilt meedelen. Daarin is niet veel verandering ge komen. Aan de andere kant schrijf je volgens hem eerder een e-mail dan een brief. Dat leidt er ook weer toe dat je makkelijker je net werk uitbreidt. Adriaansens krijgt wel eens stu denten aan zijn bureau die in bij voorbeeld Amsterdam verder wil len studeren. Daar kent hij wel mensen. Als hij een e-mailtje naar Amsterdam stuurt, komt daar vrij snel antwoord op: „Wil je zo ie mand in Amsterdam per telefoon bereiken, dan krijg je die niet aan de lijn. En voor zoiets stuur je dan Socioloog aan de Roosevelt Aca demy, Hans Adriaansens. weer niet zo snel een geschreven brief" Een maand geleden is hij er zelf toe overgegaan om niet meer dan 30 e-mails per dag te beantwoor den. Dat heeft hem al reacties uit Amerika opgeleverd, met de vraag of hij de e-mail soms niet ontvan gen had. Het moet via internet en e-mail allemaal wel veel sneller gaan. En daar is niet iedereen van gediend. Adriaansens staat niet zo te kijken van de resultaten van onderzoe ken zoals die het CBS over het in ternetgebruik heeft gepubliceerd. „Het zegt wat mij betreft meer over hoe snel de ontwikkelingen gaan, dan over het percentage mensen dat niet internet. Je kunt op allerlei manieren communice ren of op publieke plaatsen inter netten. Er is namelijk een grote dichtheid ontstaan in een korte tijd." Hij ziet ook geen groepen mensen geïsoleerd raken omdat ze niet in ternetten. „Mensen die niet inter netten hebben van oudsher op an dere manieren hun netwerken op gebouwd. Er zijn ook mensen die geen auto hebben of geen telefoon en die functioneren ook gewoon in deze maatschappij." Hij erkent wel dat leeftijd een rol kan spelen. Uit eigen ervaring weet hij dat hij vroeger nieuwe ap paratuur zonder het lezen van de handleiding wel aan de praat kreeg. Dat lukt hem tegenwoordig niet meer, maar zijn kleinkinde ren bijvoorbeeld weer wel. Op die manier kan op een zekere leeftijd ook een drempel ontstaan voor het gebruik van nieuwe communi catieapparatuur. Daar zegt het CBS onderzoek ook iets over: Personen die thuis geen internet hebben, maken ook minder gebruik van andere moder ne media zoals de mobiele tele foon. Uit de informatie van het CBS blijkt dat bijna zes op de tien per sonen zonder internettoegang niet geïnteresseerd zijn in inter- net.Twaalf procent van de niet-in- ternetters vindt het te duur. Priva- cy-overwegingen of een fysieke be perking zijn voor weinigen reden om thuis niet te internetten. Mevrouw H.P. Bil uit Vlissingen is 89 jaar oud. Internet, zegt mevrouw Bil, kan een zegen zijn voor ouderen. Je vindt er informatie, je kunt er prakti sche zaken regelen. Helaas zijn haar ogen er te slecht voor geworden. Won derlijk, onbegrijpelijk bijna wat je allemaal met internet kunt doen. „Ik mis het. Als ik bij mijn zoon kom en de jongelui erover hoor praten, vind ik het jammer dat ik niet mee kan praten. Gelukkig heb ik een vriendin die me helpt als ik op internet iets moet opzoeken. Weet u wat het is? Je komt zo buiten de maatschappij te staan. Dat vind ik het ergste." foto Lex de Meester ■sssrw "au—liuna i*"v "-3 In de wereld van boer Alex van Hootegem uit Kruiningen is internet onmis baar. „We hebben een paar keer meegemaakt dat internet eruit lag. Dan is het paniek. De bestellingen komen niet meer binnen, we kunnen geen or ders meer uitzetten." Van Hootegem boert biologisch en was er snel bij met internet. Het begon met informatieuitwisseling met andere telers en sinds drie jaar is er de webwinkel De Grote Verleiding. „Internet verbreedt je horizon en is een handig hulpmiddel om je klanten beter van dienst te zijn, een etalage voor je producten." foto Willem Mieras COMMENTAAR Wat te zeggen? Wat te vragen? Op zoek? Hulp nodig? Internet maakt het makkelijk. Deze manier van communiceren is inmiddels zó gewoon, dat je je afvraagt waarom een half miljoen Nederlanders er geen gebruik van maakt. En of het zo langzamerhand niet vreemd is dat 1,2 miljoen nog geen internet in huis heeft. Met de telefoon kun je weliswaar ook goed informatie uitwisselen, maar zonder internet raak je tegenwoordig toch echt op achterstand. Als je daar geen moeite mee hebt, prima. Maar het blijft wel een achterstand. Want alleen met internet heb je die sociale contacten, kun je aan de hele wereld alles kwijt, heb je dat smeermiddel voor economisch verkeer, heb je een schat aan informatie. En snél, dat is tegenwoordig de norm. Het is dus goed dat de Tweede Kamer opkomt voor boeren die kampen met trage verbindingen. Maar de regeling die de regering nu op verzoek van het CDA-Kamerlid Joop Atsma onderzoekt, moet wel meteen verbreed worden naar iederéén die in het buitengebied tobt met een ondermaats netwerk. DEN HAAG - De Voedsel- en Waren autoriteit (VWA) heeft het afgelo pen halfjaar 18 Zeeuwse bedrijven boetes opgelegd. Ze lapten bewust het rookverbod aan hun laars. Dat blijkt uit een rapport van de VWA dat minister Ab Klink (CDA, Volksgezondheid) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. In vergelijking met andere provincies zijn in Zeeland de minste boetes uitgedeeld. Klink stelt niets te doen voor bedrijven die het zwaar hebben sinds de invoering van het rookverbod. Koninklijke Horeca Nederland is teleurgesteld. Stich ting Red de kleine horecaonderne mer stapt naar de rechter. Louis Bernard Crozes- Hermitage 75cl OP=OP www.gall.nl Volgens SGP in schriftelijke vragen aan Gedeputeerde Staten. door René Schrier MIDDELBURG - Volgens de SGP-frac- tie in Provinciale Staten valt de komst van de Tour de France in 2010 naar Zeeland niet onder de noemer recreatief-toeristisch eve nement. In schriftelijke vragen aan Gedepu teerde Staten geeft de Zeeuwse SGP aan dat topsporters te veel op een voetstuk geplaatst worden. De fractie heeft moeite met het feit dat de Tour op een zondag door de provincie trekt. Ze wil dan ook weten of ambtenaren ver plicht worden op die dag te wer ken. Ook wil de SGP weten of er vergunningen of ontheffingen wor den verleend door de provincie en of de provincie betrokken is bij de organisatie van het evenement dan wel de eventuele komst van de Ronde van Italië. Verder wil de fractie weten hoe het zit met de openbare orde en veiligheid in Zee land als veel politie die zondag bij de Tour worden ingeschakeld. Te vens informeert de SGP naar de kosten en wie eraan meebetaalt. Verder vraagt de SGP of GS zich er voor in willen zetten dat de Giro d' Italia niet op zondag in Zeeland wordt verreden. Ontdek de vele vroegboekvoordelen van de verschillende reisorganisaties zoals honderden euro's vroegboekkorting, gratis vakantieweken, gratis halfpension, i-oudervoordeel, extra kinderkortingen of autohuurvoordeel. Ca naar één van de 220 Globe Reisburo's of www.globereisburo.nl. Gaat nèt even verder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3