Mensen hebben Kamer wil boeren helpen aan internet via satelliet Sommetjes De krant 5 weken voor 15 euro! PZC Als hij weg is, staat de laptop altijd aan huis hebt Een uitkomst, als je 2 Donderdag 18 december 2008 PZC WILLEM VAN DAM In rekenen ben ik geen held. Nooit geweest. In klasse vijf van de lagere school slaagde ik er met moeite in de tafel van to op te dreunen, en zodra er redactiesommen ge maakt moesten worden, raakte ik echt geheel van slag. Jan en Pietfietsen in drie dagen van Appelscha naar Zuidzande. Jan berijdt een gloednieuwe Fongers, Piet heeft het rijwiel van zijn oma geleend. Jan krijgt één keer een lekke band, Piet heeft heim wee naar huis. Hoeveel peertjes schillen zij onderweg? Dat soort sommetjes; gek werd ik ervan. Vandaar, dat meester De Snayer mij huiswaarts zond met een schoolrapportje waar op voor rekenen een dunne 2 prijkte. In de Goese wethouder Sophia van 't Westeinde herken ik een lotgenoot. In het gemeen telijke voorlichtingsblad Samen spel wordt de wethouder, die verantwoordelijk is voor het be heer van de gemeentelijke kas, geïnterviewd over de gevolgen van het miljoenenverlies dat Goes leed door het Landsban- ki-debacle. Gaan de inwoners van Goes daar iets van merken in hun portemonnee, of niet?, luidde de hamvraag. Ben je mal, sprak de wethouder van financiën luchtigjes, daar mer ken de Goesenaren helemaal niets van; de belastingen gaan niet extra omhoog en alle projecten die de gemeente op stapel heeft staan worden gewoon uitgevoerd - geen vuiltje aan de lucht derhalve. Cijferen is nooit mijn sterkste kant geweest, maar mijn boerenverstand zegt dat hier iets niet klopt. Redactiesommetje: Een wethouder reist vanuit Goes met twaalf miljoen euro in haar beursje af naar IJsland en komt bij terugkomst tot de ontdekking dat zij al haar spaarcenten kwijt is. Hoe groot is de schade? Nihil, vult mevrouw Sophia als antwoord in. Had ze maar bij meester De Snayer in de klas gezeten. Die had haar beslist met een dikke nul op het kerstrapport naar huis gestuurd. Voor meer columnswww.pzc.nl/columns Mijn boerenverstand zegt dat hier iets niet klopt COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Woonplaats Emailadres Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800 - 0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de. uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend- een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per 3ccept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis)" Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaattoigvuidig om mei persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadere informatie Slechts één op de acht Nederlanders heeft geen internetaansluiting thuis. Doe je dan nog wel mee in deze maatschappij? Rianne de Waal (53) uit Zonnemaire gebruikt internet om contact te hou den met haar man Peter, die veel in het buitenland werkt. „Hij is meer dan de helft van het jaar van huis. Nu zit hij in India, op een booreiland. Als hij weg is, staat de laptop altijd op tafel en hij is altijd aan. Ik heb Skype geïn stalleerd, zodat we via internet kunnen bellen! Dat doen we soms wel drie keer per dag. Het is hartstikke goedkoop. Cisteren is er een neefje geboren: vandaag heb ik al foto's gemaild. Heerlijk dat dat kan! Internet is heel be langrijk voor me. Dat zou ik niet meer willen missen." foto Dirk-Jan Cjeltema door René Schrier Nederland heeft het hoogste percentage huishoudens met inter nettoegang in de Euro pese Unie, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Toch heeft één op de acht Ne derlanders geen internet. Dat wil zeggen dat 1,2 miljoen van de Ne derlanders geen internet thuis heeft. En daarnaast maakt een half miljoen er geen gebruik van. Kan dat nog wel in een wereld waarin in bijna elk reclamespotje verwezen wordt naar een internet adres en veel overheidsdiensten al leen nog maar digitaal bereikbaar zijn? Socioloog en dean van de Middel burgse Roosevelt Academy, Hans Adriaansens, ziet in Nederland geen groep mensen die door al dit digitale geweld buiten de maat- CBS en internetgebruik Gekeken is naar personen tus sen de 12 en 75 jaar. Van hen heeft 87 procent internettoe gang thuis; 9 procent niet en 4 procent heeft wel toegang, maar die wordt niet gebruikt. - Redenen om niet te internet ten: geen interesse of niet zin vol (58 procent); financiële re denen (11 procent); onvoldoen de kennis of vaardigheden (17 procent) en gevaar voor priva cy (3 procent). De personen tussen de 12 en 59 jaar zonder toegang tot in ternet zijn bijna 60 procent mannen en ruim 40 procent vrouwen. De niet-internetters hebben vaker een lagere oplei ding dan degenen die wel inter netten. Veel agrariërs komen in problemen door te trage verbindingen. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Boeren op het platte land moeten snel de beschikking krijgen over breedbandinternet via de satelliet. Daarover is een meer derheid van de Tweede Kamer het wel eens. Want veel agrariërs komen in de problemen omdat ze snel internet nodig hebben voor hun admini stratie of communicatie met veilin gen en het ministerie van Land bouw. Inbelverbindingen zijn te traag. Maar hoe boeren kunnen worden geholpen, is vers twee. Het aanvankelijke voorstel van het CDA om een subsidie te geven op de aanschaf van een schotel en mo dem kan niet rekenen op brede steun. Want waarom zouden al leen boeren een subsidie krijgen, vraagt PvdA-Kamerlid Lutz Jacobi zich af „Waarom zou die steun De Tweede Kamer wil dat boeren snel de beschikking krijgen over internet via de satelliet. Over hoe ze financieel kunnen worden geholpen, is de Kamer verdeeld. niet gelden voor alle bewoners van dunbevolkte gebieden zoals Zeeuws-Vlaanderen? GDA-Kamerlid Joop Atsma heeft daarom zijn voorstel aangepast. Hij vraagt de regering te onderzoe ken of er een regeling voor boeren kan worden opgezet. In dat voor stel kan een meerderheid van de Kamer zich wel vinden. Satellietaanbieder Astra en LTO presenteerden onlangs Astra2Con- nect. Minder snel dan adsl of ka bel, maar snel genoeg. Schotel en modem kosten 500 euro. Een maandabonnement kost maxi maal 50 euro. Marcel zit gemiddeld drie keer per week te internetten in de Vlissingse bi bliotheek. Ten eerste is het vlakbij zijn werk, ten tweede heeft hij momen teel geen eigen huis. Hij speurt het internet af op zoek naar woonruimte en mailt met vrienden. Mobiel internetten is waardeloos, vindt Marcel. „Dan moet je een goede laptop hebben en een provider die zijn beloftes waar maakt." Marcel houdt het bij de bieb. Internet is een anker, nu zijn leven ingewikkeld is. Vrienden en familie ontmoet Marcel op sites als Hyves. „Een uitkomst voor iemand in mijn omstandigden, internet." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2