Voertuigdiefstal stijgt explosief Lekker bakje Sneller afrijden Onderwijsraad laakt rapport Bewolkt DONDERDAG 18 december 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 301 - los nummer 1,45, zaterdag 2,10 WALCHEREN Kentekenregistratie helpt niet tegen diefstal brommers en scooters. door Marcel Modde MIDDELBURG - De diefstal van au to's, motoren, brommers en scoo ters in Zeeland is dit jaar met bijna vijftig procent gestegen. Werner Postma van de stichting Aanpak Voertuigcriminaliteit noemt dat 'bizar'. De stijging betekent een trend breuk met voorgaande jaren. Sinds 1995 Het de lijn een constante da ling zien.. Een belangrijk deel van de stijging betreft de brommers en scooters. Sinds de verplichte kente kenregistratie in 2007 worden ook die gegevens bijgehouden. Tot dusver dit jaar zagen in Zee land 171 eigenaren hun brommer verdwijnen, tegen 157 in 2007. Lan delijk steeg de diefstal in deze cate gorie met bijna een kwart. Ook werden meer motoren (tot novem ber 17,3 procent) gestolen. Auto's en bedrijfswagens daarentegen wa ren dit jaar minder in trek. Het tegengaan van bromfietsdief stal gold als belangrijkste argu ment voor.de invoering van het brommerkenteken. Volgens Post ma gaat het te ver om in dat ver band te spreken van een misluk king. Het is veel moeilijker gewor den een gestolen brommer door te verkopen, omdat het kenteken op naam staat, zegt hij. „Maar wat je nu op grote schaal ziet, is dat de brommer uit elkaar wordt gehaald |"W| In Zeeland zijn dit jaar 47,8 pro- cent meer auto's, motoren, brom mers en scooters gestolen. Daar mee is bruusk een eind gekomen aan de jaarlijkse daling. en in onderdelen op internet wordt aangeboden." De stichting heeft een tijdelijke werkgroep geformeerd, die op zoek gaat naar een mogelijke ver klaring voor de gestegen brommer diefstallen. Uit die analyse moet ook blijken of bepaalde plaatsen en wijken er op dat punt uitsprin gen en welke maatregelen gemeen ten zouden kunnen nemen. Post ma verwacht rond maart met aan bevelingen te komen. Een duidelijke reden voor de grote stijging van het totale aantal voer tuigdiefstallen heeft Postma niet. Deze doet zich niet alleen in Zee land voor, maar ook in verstedelijk te politieregio's als Haaglanden en Amstelland. Postma constateert ook steeds meer een verschuiving van deze criminaliteit uit de Randstad naar het platteland. Het kan volgens hem te maken hebben met de aan dacht die de politie in verstedelijk te regio's sinds jaren besteedt aan voertuigdiefstal. De politie Zeeland had gisteren evenmin een verklaring paraat voor de opvallende stijging van het aantal voertuigdiefstallen. BREDA - Koningin Beatrix heeft in Breda de ver bouwde Hoge Hotelschool geopend. De afgelo pen twee jaar is de school vertimmerd tot een echt hotel. De vorstin genoot gisteren in de kof- fïecorner van een cappuccino. foto Robin Utrecht/ANP 3-daagse autovakantie Disney's Hotel Cheyenne® Kinderen t/m 11 jaar GRATIS! Boek vóór 20 dec.! www.kras.nl/50415 HR++ Isolatieglas energie besparend 3 CO r. a Glashandel s MELIESTE DEN HAAG - De lange wachttijden voor het rijexamen zijn komend voorjaar voorbij. Dat lieten de rij scholen en het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen gisteren weten. Voor het eerste examen wordt de wachttijd hooguit zeven weken. Herexamenkandidaten moeten binnen vijf weken terechtkunnen. Eerder liepen de wachttijden op tot wel vier maanden. EN -Hl Zeeland: 2, 3, 25 t/m 31; Binnen land: 4 t/m 7; Buitenland: 8, 9 en 11; Meningen: 15; Beurs: 16; Eco nomie: 17; Weer: 22; Strips: 23; Agenda: 33; Weekagenda: 34 en 35; Cultuur: 36 en 37; Sport: 39 t/m 45; Televisie: 46 en 47. Internet is onmisbaar zie pagina 2 en 3 reageer op www.pzc.nl uw -i Zomervakantie voortgezet onderwijs kan best week korter ■■■■■■MB 75% Hl 25% aantal reacties: 644 DEN HAAG - De overheid moet scholen niet meer opzadelen met maatschappelijke taken. De kwali teit van het taal- en rekenonder wijs komt hierdoor in het geding. Dat stelt de Onderwijsraad in een rapport dat gisteren is gepresen teerd in opdracht van de staatsecre tarissen van onderwijs Marja van Bijsterveldt en Sharon Dijksma. Deskundigen zijn het met de raad eens. pagina 4 en 5: taalles moet wij- ken voor van alles Nu verkrijgbaar: PZC Jaarboek 2008 Verkoopadressen vindt u op www.pzc.nl/lezersextra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1