kpn De winnaars tot nu toe zijn: 'Het is een illusie te denken dat door het afschaffen van de Ster, de dagbladen er weer bovenop komen.' Arian Buurman, directeur Ster PZC Donderdag 18 december 2008 1 3 voor dagbladen dere stroming in de samenleving heeft inmiddels zijn eigen omroep. Die verzuiling begon al in de jaren twintig bij de radio. Ook de over heidsbemoeienis stamt uit die tijd. „Er was een schaarste aan etherfre quenties. In zo'n situatie is over heidsingrijpen noodzakelijk", schetst Scholten. Aan verschillende stromingen (katholieken, protestan ten, socialisten) werd zendtijd ge gund. Die overheidsbemoeienis is nooit verdwenen. Toen eind jaren zestig tv-reclame werd ingevoerd, speelde de discus sie over oneerlijke concurrentie ook al. Dagbladen kregen een doekje voor het bloeden: er kwam een sti muleringsfonds voor de geschreven pers. Minister Ronald Plasterk heeft deze week toegezegd dat hij de dag bladen wil tegemoet komen met een bijdrage van 8 miljoen uit de Sterreclame, oftewel 4 procent van de totaalopbrengst. Dat geld moet ingezet worden voor innovatie van de gedrukte media. De minister voelt er niets voor de omroepen af te knijpen of de Stergelden anders te verdelen. Wel wil Plasterk in Brussel proberen het btw-tarief op websites van kranten te verlagen van 19 naar 6 procent. Vandaag gaat hij daarover in debat met de Twee de Kamer. Topman Ad Swartjes van Telegraaf Media Groep (TMG) wil zelfs dat de reclame op de publieke netten hele maal verdwijnt. Maar Arian Buur man, directeur van de Ster, vindt dit onzin. „Het is een illusie te den ken dat door het afschaffen van de Ster de dagbladen er weer bovenop komen. Je hebt te maken met ontle- zing, terwijl de televisie onvermin derd populair blijft met gemiddeld drie uur kijktijd per dag." Het afschaffen van de Sterreclame zal inderdaad nooit in het voordeel van dagbladen uitpakken, verwacht ook reclameman Paul Blok. Hij is di recteur van reclamebureau DDB, maker van tv-commercials voor on der meer Centraal Beheer en Volks wagen. „Je hebt het over twee heel verschillende zaken. Tv-spotjes zijn niet te vergelijken met dagbladadver tenties. Ik denk niet dat de kranten ervan zouden profiteren als de Ster reclame wordt afgeschaft. Dat zul len vooral de commerciële zenders doen." „Wat het adverteren in dagbladen lastig maakt, is dat dé krant niet be staat. Het zijn er heel veel. Dat maakt het ook wel duur", zegt Blok. Een klant met een beperkt budget, maar net genoeg voor een tv-spotje, zal hij adviseren op televisie te ad verteren. Die impact is vele malen groter dan in dagbladen. „Maar een adverteerder die veel informatie kwijt wil, kan weer beter in kran ten gaan staan. Een klant met een ruim budget adviseren we te sprei den: tv, radio en gedrukte media." In vergelijking met het buitenland is adverteren op televisie in Neder land goedkoop. Hoe goedkoop, dat is lastig te meten, zegt Scholten. Er staan wel wat tarieven op de websi te van de Ster, bijvoorbeeld 8.500 euro voor 30 seconden na het Acht Uur Journaal. „Maar daar zijn veel variaties op mogelijk. En de tarie ven zijn onderhandelbaar. Ie krijgt er nooit een vinger achter." De com merciële zenders klagen dat de Ster tarieven te laag zijn. Maar de Ster beweert dat ze 'marktconform' zijn. De hoofdredacteuren van de diver se bladen hebben het niet alleen over verdeling van de Stergelden. Ook het feit dat omroepen tijdschif- ten uitgeven (Maria, Kassa, Eva, Vier!) is een vorm van oneerlijke concurrentie. „Daar hebben ze wel een punt", vindt Scholten. Ook op internetgebied is sprake van oneer lijke mededinging. De omroepen kunnen 30 miljoen overheidsgeld besteden aan internet, terwijl kran ten en tijdschriften het uit hun ei gen budget moeten betalen. En dan speelt nog het afschermen van pro grammagegevens. Al jaren een doorn in het oog van de kranten. Zij zouden graag een bijlage maken met een weekoverzicht. Omroepen houden dat tegen, want dat zou hun eigen gidsen overbodig maken. Scholten ziet het nog niet zo snel veranderen allemaal. „De geschiede nis heeft geleerd dat in omroepland het alleen met hele kleine stapjes gaat." Centraal Beheer Achmea - (Burgemeester bereidt Koninginnedag voor met parachutist) Mora - Irene Moors de nieuwe Cora (Irene Moors afgeserveerd in vrieswagen) Ohra - Bassie (kinderen kijken op vakantiereis tot vervelens toe naar Bassie en Adriaan) Bavaria - Life is life (Oostenrijkse band Opus worstelt op de juiste tekst voor een hit) Eneco - Klotezon (jongeman moet excuses van zijn rij-instructeur excuses aanbieden aan de zon) Peijnenburg - Hapklaar (vader traint zijn zoontje in het wielrennen met een stuk koek) Unox - Humberto Tan (kale presentator komt thuis en blijkt gezegend met een grote bos kroeshaar) Pearle - Veilig op weg (BOB rijdt met vrienden naar huis en ragt spiegels van geparkeerde auto's) Andrélon - Andrélon Stralend! Voor het eerst breekt de fabrikant met de vaak irritatie opwekkende shampooreclames van vlotte, overdreven goed geklede vrouwen en mannen die roepen dat 'ze het waard zijn'. Eindelijk wat humor, kijken of andere shampooreclames volgen. Bol.com - Rokkie (verkopers komen voortdurend met de verkeerde producten aanzetten) Toyota - Sheep (jongeman in auto houdt scheerapparaat uit raam om schapen op de weg aan de kant te krijgen) Unox - Piet Paulusma (bekende weerman kijkt uit het raam en zegt niet te kunnen voorspellen wat voor weer het wordt) Holland Casino - Hotel (jongeman krijgt sms-je van vriend die 'bluft' dat hij aan het dansen is met soapsterretjes) Ohra - Baby Bassie. De verzekeraar kwam onder zwaar mortiervuur te liggen van 'de bladen', nadat bleek dat de door het bedrijf zelf verspreide roddel dat clown Bassie na een slippertje weer vader was geworden, niet waar was. Het bleek allemaal de inleiding tot de reclame, waarin de buurvrouw van Bassie een baby krijgt die verdacht veel op hem lijkt. Privé beschuldigt Ohra van het verspreiden van leugens. O ironie. AIUPA Xïftm KPN - Dongel. De winnaar van vorig jaar borduurt voort op het eerder^ succes De kantoorafdeling van mensen die elkaar aanspreken in een taaltje van fout gespelde sms-en en e-mails, veroverde in korte tijd heel Nederland. Overal Hoor je inmiddels 'goeiemoggel' in straten, cafés en winkels. In deze nominatie probeert een leraar techniek de zaken weer recht te trekken, maar de dominante medewerker van het kantoor rijdt hem in de spaken door gewoon verder te gaan met zijn 'scheefspraak'. (Alstublaft!) Bol.com - Battle Game (jong meisje wil karaoke-spelletje doen op gamebox, maar komt in een scène met schietende monsters terecht) Toyota - Suzannetje (jonge medewerker baalt ervan gekleineerd te worden door haar mannelijke collega's en smeert haar auto in met modder) Volkswagen - Innovatie (man doet sceptisch over de kracht van een auto en de dealer laat hem de andere kant van de auto zien) Reclame op tv Ster is de afkorting van Stichting Etherreclame. Daarvoor was het de SUR, Stichting tot Uitzending van Reclame, maar die naam liep niet lekker. Daarom werd in 1966 de naam veranderd in Ster. De eerste Ster-reclame op te levisie was op 2 januari 1967. Opmerkelijk genoeg was die eerste spot een man met een krant. De voi- ce-over zegt: „Leg uw krant even opzij en kijk naar de re clame op uw beeldbuis. U kunt straks rustig verder le zen. Want uw krant kun u niet missen. Geen dag." Van humor en vertedering, tegenwoordig een steevast onderdeel van tv-reclame, was in die eerste jaren nog geen sprake. De commer cials waren traag en amateu ristisch. Televisie is in veertig jaar uit gegroeid tot het grootste re clamemedium. Van alle re clamebestedingen gaat bijna de helft naar televisie. Niet alleen naar de Ster, ook naar de commerciële zenders van RTL en SBS. De Ster maakt zelf geen commercials. Ze verkoopt al leen zendtijd. De tarieven zijn afhankelijk van de kijk dichtheid van een program ma, van het seizoen en de zender. Bovenop het bedrag voor de zendtijd komen nog de kosten voor het laten ma ken van een commercial door een reclamebureau, va riërend van low budget tot exclusief en vernuftig. De Ster krijgt 10 procent van de uitzendtijd op de pu blieke zenders. Bij de com- merciëlen mag 15 procent van de zendtijd besteed wor den aan reclame. Loeki de Leeuw werd in 1972 geïntroduceerd om de acceptatie van de recla meblokken te vergroten. De korte filmpjes van het onhan dige dier dienden ter afwisse ling van de diverse reclames. In 2004 hield de Ster op met Loeki. Het maken van de filmpjes was te kostbaar en dat gold ook voor de zendtijd die er mee verloren ging- 1995 KLM 'Zwaan' 1996 Rolo 'Olifant' 1997 Melkunie 'Bommetje' 1998 Calvé Pindakaas 'Goal!' 1999 Gouden Gids 'Haai' 2000 Dommelsch 'Archeoloog' 20Ó1 Centraal Beheer Achmea 'Rio' 2002 Calvé Pindakaas 'Voetballertje' 2003 Amstel 'Klussen' 2004 Centraal Beheer Achmea 'Leeuw' 2005 Planet Internet 'Nieuwe technieken' 2006 Centraal Beheer Achmea 'Acupunctuur' 2007 KPN 'Goeiemoggel'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13