Kunst van het kwetsen overal anders GRATIS GiftFor2 het leukste cadeau voor twee! 2e KLM-ticket Europa* Disneyland® Resort Paris Zonvakanties 2009 X 220 winkels 0900-8482 www.middernachtsale.nl gaat nét even verder Het beledigen van iemand kent vele vormen. Wat de een beschouwt als een grove aanslag op zijn trots en waardigheid, zal een ander schouderophalend afdoen. door Joost Bosman Dat hij in Irak schoe nen naar zijn hoofd kreeg geslingerd, heeft Bush zelf waar schijnlijk niet eens als bovenmatig kwetsend ervaren. Terwijl het gebaar in de Arabische wereld als de grootst mogelijke krenking wordt beschouwd. Beledigingen zijn cultuur-, land-, persoons- en tijdgebonden. Waar een Aziaat wellicht de schouders zal ophalen als hem een opgesto ken middelvinger wordt voorge houden, zal een Amerikaan zich amper geschoffeerd voelen als ie mand zijn maaltijd met servet en al verorbert. Wat wél een affront zou zijn voor een Chinees, in wiens cultuur alles opeten kan be tekenen dat er niet genoeg is ge kookt. Schoenen en voeten zijn niet al leen in de Arabisch/islamitische wereld een manier om iemand te treffen. In India is het volstrekt on gepast je ^blote) voeten naar ie mand te 'richten'. Dat geldt als on rein. Schoenen en voeten worden, zeker in armere landen, met 'vuil' en 'vertrapping' geassocieerd. Sad dam Hussein had naar verluidt een vlag met het hoofd van Bush sr. erop als deurmat. Zo kon hij bij binnenkomst zijn voeten aan zijn Amerikaanse rivaal afvegen. Tussen culturen bestaan ook over eenkomsten in de wijze van kwet sen. Zo hebben de Chinezen met de Turken gemeen dat ze niet di rect een cadeautje uitpakken, om dat dat hebberig over komt. Turken kun je echter niet harder op hun tenen trappen dan door hun nationaliteit of vlag door de modder te halen. Iemand grof beledigen in West-Eu ropa lijkt steeds moeilijker te luk ken. En wie zich toch gekrenkt voelt, regelt dit nogal eens via de rechter. Beledigingen in Angelsaksische lan den zijn vaak seksueel getint ('fuck you'), terwijl scheldende Ne derlanders ziekten noemen ('krijg de tyfus'). In Zuid-Europa zijn mensen het hardst te raken als het om hun moeder gaat ('zoon van een hoer!'). Curieus is hoe gewoontes tegenge stelde betekenissen kunnen heb ben. In Turkije is het anders dan in China een belediging als je eten op je bord overlaat. En geldt het la ten van boeren in sommige Chine se en Indiase kringen als strelend voor de gastheer- of vrouw, vrij wel overal elders wordt het als bui tengewoon ongemanierd be schouwd. Het opsteken van de duim: in het Westen geldt dat als compliment, terwijl je er in Afrika iemand mee beledigt. En waar wij in Nederland gerust een Belgen- of Duitsermop kunnen vertellen, zal een nationaal of etnisch getint geintje in Afrika al snel op een handgemeen uitdraaien. Veel voert terug op bijgeloof Stop in China nooit je eetstokjes recht naar beneden in de rijst, want dat lijkt te veel op de wierookstookjes in de urn. Een slecht voorteken. En Russen zullen je geheid terug door de deur duwen, als je het in je hoofd haalt een hand te geven over de drempel heen. Dat brengt ongeluk, evenals het meebrengen van een even aantal bloemen. Verschillen in culturen leiden tot verschillen in beledigen. Een be rucht misverstand veroorzaakte voormalig sovjetleider Chroesj- tsjov in 1956 toen hij in een toe spraak het Westen toevoegde: 'We zullen jullie begraven.' Dat lijkt ui termate onvriendelijk, maar was nooit zo kwaad bedoeld. Chroesj- tsjov wilde slechts zeggen dat de geschiedenis aan de kant van de sovjets stond en dat zij het Westen wel zouden overleven. Vier jaar la ter zou de sovjetleider zich alsnog tamelijk onbeschoft laten gelden: door tijdens een VN-vergadering luidruchtig op zijn tafeltje te mep pen. Met een schoen. PZC Woensdag 1 7 december 2008 9 Beledigingen per cultuur Afrika Expliciet vragen aan een gast of hij/zij iets wil eten of drin ken (je biedt het ongevraagd, altijd aan). Mannen vergelijken met vrou wen. Direct vragen naar persoonlijke omstandigheden als je kinder tal, je vee of je 'gevoelens'. Niet met links eten of iets aan reiken. China Iemand een brief in rode inkt schrijven (doe je alleen met protestbrieven). Een klok cadeau geven (in Man darijn-Chinees klinkt 'een klok geven' al te zeer als 'een begra fenis bijwonen'). India Je mond rechtstreeks aan een fles zetten. Te veel complimenten geven over eten en kinderen (die ook niet over de bol aaien, want dat roept het boze oog op). Meehelpen de tafel afruimen als je te gast bent. Een vrouw helpen een tas te dragen of een arm geven om uit de bus te stappen. Vrij algemeen zijn: Publiekelijk al te opzichtig je partner zoenen of omhelzen. Te bloot rondlopen, met name bij religieuze heiligdommen. Bukken maar. Globe trakteert: Te boeken van 21.00-22.00 uur OP=OP -'vraag naar de voorwaarden 1 nacht Tulip Inn Bussy, incl. 2 dgn.entree v 2 dgn. p.p. TE Kidsprijs p.p. - 1 week p.p. vanaf Praag Boek tijdens de 4 dgn. eigen vervoer Midwinternacht Sale en Ti M'liliP «J p.p. vanaf 25 maak ieder uur kans op een Kijk voor deelnemende winkels op www.middernachtsale.nl - Druk- en zetfouten onder voorbehoud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9