'Wedergeboorte' maffia voorkomen Dynamiet in warenhuis Parijs Johan Heesters verliest Dachau-zaak 8 Woensdag 17 december 2008 pzc Italiaanse politie pakt tijdens grote actie op Sicilië 94 maffiosi op. door onze"correspondent Eelco van der Linden rome - Tijdens een mega-operatie arresteerde de Italiaanse politie gis teren op het eiland Sicilië 94 maffi osi. Onder de kopstukken van Co- sa Nostra een groot aantal hoogbe jaarden, aan wie de taak was de be ruchte Commissie, een soort maffi ose regering, in ere te herstellen. „Vandaag hebben we voorkomen dat Cosa Nostra zich na de tegen slagen van de afgelopen vijftien jaar weer zou oprichten", zei de na tionale antimaffiaprocureur Pietro Grasso. Hij noemde de operatie, waaraan 1200 agenten deelnamen een van de grootste en belangrijk ste van de afgelopen jaren. Grasso had onlangs al gewaar schuwd dat Cosa Nostra bezig was van strategie te veranderen. Sinds de arrestatie van de 'baas der ba zen', Toto Riina, in 1993 en die van zijn opvolger, Bernardo Pro- venzano, in 2006, verkeert de orga nisatie in een identiteitscrisis, is er een verlammende onderlinge ver deeldheid en weet ze geen vuist te maken tegen de staat. Riina was de laatste echte baas van de Commissie, ook al functioneer de die al niet meer zoals in de drie decennia voor Riina's machtsover name. De leider van de Corleonesi werd in de jaren '80 de absolute baas van Cosa Nostra omdat hij al zijn tegenstanders vermoordde of in zuur liet oplossen. De jongere maffiosi willen niet te rug naar de dictatuur van Riina. Want dankzij Riina's offensief te gen de Italiaanse staat, waarbij on der anderen de magistraten Falco ne en Borsellino het leven lieten, 'ontwaakte' Italië en kregen politie en justitie eindelijk de middelen voor een succesvol offensief. De nieuwe generatie maffiosi wil de de Commissie herstellen, om 'democratisch' te beslissen over de koers van de maffia en kwesties als een drugstransport of de elimi natie van een politicus. Volgens de politie zou de herop richting van de Commissie georga niseerd zijn door de 46-jarige Mat- teo Messina Denaro, die sinds 1993 voortvluchtig is. Hij wordt nu be schouwd als de belangrijkste erfge naam van Riina en Provenzano, die vanuit de gevangenis hun goed keuring aan het project zouden hebben gegeven. De nieuwe Commissie zou vol gens procureur Grasso van plan zijn geweest dwarsliggers meteen te elimineren. Irakees veroordeeld na mislukte aanslagen londen - Een Iraakse arts is schul dig bevonden aan een poging hon derden mensen te vermoorden door middel van twee aanslagen. De 29-jarige Bilal Abdulla heeft met twee auto's vol gastanks, ben zine en spijkers in juni 2007 gepro beerd aanslagen te plegen op een nachtclub in Londen en op het vliegveld van Glasgow. Een medebeklaagde, een Jordaanse neuroloog, is vrijgesproken. Afghaans Revolutionair Front claimt actie in Printemps. parijs - De Franse politie heeft gis teren in het gerenommeerde wa renhuis Printemps in het centrum van Parijs op vijf plaatsen dyna- mietstaven aangetroffen. Er zijn geen ontstekingsmechanismen ge vonden. Printemps ligt over enkele panden verspreid aan de centrale Boule vard Haussman en de rue de Pro vence. Onbekenden hebben de po litie getipt over de explosieven. Ze stuurden een brief naar het persbu reau AFP. Ze identificeerden zich als Afghaans Revolutionair Front, Zeker 24 doden bij busongeluk in Israël tel aviv - Bij een busongeluk in Is raël zijn zeker 24 inzittenden om het leven gekomen. De bus met Russische toeristen was op weg naar de zuidelijke kustplaats Eilat toen hij op een gevaarlijke helling ten noorden van de stad in een ra vijn stortte. In de bus zaten meer dan vijftig mensen. Tientallen in zittenden raakten gewond, van wie er twaalf ernstig aan toe zou den zijn. een tot dusverre onbekende groep. Een maand geleden heeft een com mandant van de extremistische ta- liban in Afghanistan Frankrijk be dreigd. Hij zei volgens Franse me dia dat zijn beweging actie tegen Frankrijk onderneemt wanneer de Fransen zich niet snel uit Afghanis tan terugtrekken. Frankrijk heeft de veiligheidsmaat regelen in de grote steden na de vondst van het dynamiet ver scherpt. Minister van Binnenland se Zaken, Michèle Alliot-Marie, zei PW Op vijf plaatsen in het Parijse wa- renhuis Printemps is gisteren na een tip dynamiet aangetroffen. Frankrijk verscherpt de veilig heidsmaatregelen in de steden. Levenslang voor moordenaar Jones londen - Een nu 18-jarige jongen heeft levenslange gevangenisstraf gekregen voor de moord op de Britse scholier Rhys Jones in 2007. Hij verdwijnt voor minimaal 22 jaar in de cel. Jones werd door een fietser doodgeschoten toen hij na een potje voetbal op weg was naar huis. De dader, een bendelid, schoot op leden van een rivalise rende bende. Een van de kogels raakte Jones in zijn nek. dat er geen ontploffingsgevaar is geweest. Volgens de politie wilden de personen die de explosieven in het warenhuis achterlieten, ver moedelijk geen slachtoffers ma ken. Ze zouden alleen voor onrust hebben willen zorgen. Alliot-Marie stuurt desondanks versterkingen naar de grote ste den. Vandaag overlegt ze met on der meer de transportsector, de po litie en de inlichtingendiensten over de veiligheidssituatie in Frankrijk. Enkele uren na de vondst van de explosieven in Printemps arresteer de de politie van Parijs zeven isla mitische extremisten. De zeven zouden banden hebben met radi calen die islamitische strijders Benevelde man eet ingewanden moeder mechelen - Een 2i-jarige Ka- zachstaan in de Vlaamse stad Me- chelen heeft zondagavond zijn moeder opengesneden en enkele van haar ingewanden opgegeten. Hij stak haar eerder die dag dood na een ruzie. De man was onder invloed van drugs. De politie re kende hem in op beschuldiging van kannibalisme. De man had de ingewanden nog in zijn mond toen de politie arriveerde. naar Irak sturen. Ze zouden echter niets te maken hebben met de ex plosieven die in Printemps waren geplaatst. De politie arresteerde eerst een tot de islam bekeerde jon ge Fransman en daarna zes perso nen die in nauw contact met hem stonden. Vanuit Straatsburg riep de Franse president Nicolas Sarkozy op tot waakzaamheid en vastberaden heid in de strijd tegen het terroris me. De laatste grote aanslagen op Franse bodem dateren van 1995 en 1996. Algerijnse moslimextremis ten pleegden toen aanslagen op de metro in Parijs en op toeristencen tra. In totaal werden acht mensen gedood en vielen er ongeveer twee honderd gewonden. door onze correspondent Achille Prick berlijn - Het is best mogelijk dat de 105-jarige entertainer Johannes Heesters in 1941 heeft opgetreden voor SS'ers in het Beierse concen tratiekamp Dachau. Daarom mag de Duitse regisseur en schrijver Volker Kühn dat op basis van zijn journalistieke bevindingen blijven beweren. Dat heeft de rechter in Berlijn gisteren bepaald. Daarmee verloor Heesters de door hem aangespannen zaak. De Ne derlandse zanger en acteur maakte carrière onder het nazi-regime en was een grote ster in het na-oorlog- se Duitsland. Hoewel hij nooit lid is geweest van Hitiers partij of zich met politiek heeft beziggehou den, werd hem zijn opportunisme vooral in Nederland zeer kwalijk genomen. Ondanks dat hij talloze malen zijn afschuw heeft uitge sproken over de nazi's. Toen Volker Kühn in een inter view met de Geassocieerde Pefs Diensten begin dit jaar beweerde dat Johan Heesters in 1941 heeft opgetreden in concentratiekamp Dachau, stapte Heesters naar de rechter. Hij ontkent niet dat hij op uitnodiging van de nazi's in het vernietigingskamp is geweest, maar hij bestrijdt dat hij er heeft opgetreden. De Italiaanse politie heeft gisteren tijdens een enorme operatie op Sicilië 94 maffiosi opgepakt. foto Alessandro Fucarini/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8