China Lief en leed in China ontleed 'er (uiLi'lw reis I 3 t cüi OI Cargill Sas van Gent is goed voor de huismus Gillian de Bart Dronken man twee keer fout VANAF VANDAAG 50% KORTING OP DE NAJAARS- EN WINTERCOLLECTIE te ns LU Z pzc Woensdag 17 december 2008 25 De promotiefoto waarmee Gillian de Bart-Ploegmakers haar boek promoot. Op de cover wandelen zoons Myron en Scott over de Chinese Muur. Oud-Zeeuws-Vlaamse verhaalt over ervaringen in China. door René Hoonhorst OOSTBURG - Jonge gezinnen ver trekken vaker voor een paar jaar naar het buitenland, omdat pa of ma voor een internationaal bedrijf werkt. „We mailen", beloven tijde lijke emigranten de achterblijven de familie, vrienden en kennissen. Maar Gillian de Bart had al snel geen zin meer om diverse bericht jes digitaal naar verschillende doel groepen te sturen. Ze begon een - door man Brian - ontworpen website, waarop de da gelijkse belevenissen van het gezin in China beschrijft. De 38-jarige Gillian, geboren Ploegmakers, woonde de eerste achttien jaar van haar leven in Oostburg en Aar denburg; echtgenoot Brian de Bart is afkomstig uit Schoondijke. Bei den bleven na hun studies in Bra bant hangen en wonen intussen in het tegen Nuenen aangeplakte Nederwetten. Vijf jaar terug vertrokken ze met hun twee zoontjes Myron en Scott naar China, waar Brian mee ging helpen om een joint venture van de telecomafdeling van Philips op te zetten met een Chinees bedrijf. Tweeëneenhalf jaar later keerde het gezin De Bart, uitgebreid met derde zoon Sverre, terug naar'Ne derland. Vele ervaringen rijker, er varingen waarover Gillian op de website in vele columns over ver haalde. Het werden verhalen over een Nederlands gezin, dat trouw blijft aan Hollandse gewoonten. Tegelijkertijd steelt China als land met onbekende, verbazingwekken de, afschuwwekkende, ontroeren de en onbegrensde mogelijkheden het hart van de gezinsleden. Ook de wederwaardigheden van het opgroeiende gezin komen aan bod. De zwangerschap en geboor te van Sverre, het overlijden van haar moeder en de dreiging van de oprukkende, ongeneeslijke long ziekte SARS. Ook de ontdekking De oud-Zeeuws-Vlaamse Gillian de Bart heeft de ervaringen van haar gezin gedurende tweeëneen half jaar China beschreven in het boek '4 keer enkele reis China'. dat Scott verstandelijk gehandi capt is en net als Myron autistisch is, vindt in China plaats. Dat wil niet zeggen dat Gillian alleen over droefenis, kommer en kwel schrijft; er valt gelukkig ook veel te lachen. De columns op de site www.gewoongillian.nl vroegen er om gebundeld te worden, vond de schrijfster zelf. Het herschrijven, schrappen en aanvullen, kostte haar langer dan gedacht, maar in tussen is het boek uit. Ze heeft de smaak te pakken en hoopt vol gend voorjaar al haar tweede boek uit te brengen. Haar debuut '4 keer enkele reis China is te bestellen via haar site of te koop in boekhandel Basting in Oostburg. 4 keer enkele reis China, Gillian de Bart, ISBN978-90-813529-1-8. Reizende expositie doet Terneuzen aan terneuzen - De reizende expositie Geloven in? is tot en met zondag te zien in de Grote Kerk aan de Noordstraat in Terneuzen. Tien kunstenaars gaven hun gesprek ken met Zeeuwen van uiteenlo pende pluimage vorm in een bin nen- en buitenexpositie. Kunste naar Johan Klein licht vandaag vanaf 19.30 uur zijn drie foto's toe. Verder zijn er schilderijen, beel den en andersoortige objecten te zien. De expositie is dagelijks te be zoeken van 9.00 tot 17.00 uur. Stroomstoring treft weer deel van Hulst hulst - Een stroomstoring heeft gisteravond gedurende een uur* een deel van Hulst getroffen. Te gen negen uur viel het licht uit in De Linie en omgeving naar het buitengebied in het noord-oosten, richting Graauw. Veel mensen belden Delta, ver klaarde een medewerker van het energiebedrijf De stroomstoring duurde van ongeveer negen tot tien uur 's avonds. Een oorzaak was gisteravond nog niet bekend bij de woordvoerder van Delta. Man gewond bij huiselijk geweld Westdorpe - Een 65-jarige man uit Westdorpe is gistermiddag in zijn woning gewond geraakt bij een ru zie. De politie heeft in verband hiermeë in een 60-jarige vrouw aangehouden en in verzekering ge steld voor poging tot zware mis handeling. De politie spreekt van een relationeel conflict, dat om 13.20 uur uit de hand liep. De tech nische recherche van politie Zee land stelt een onderzoek in. De man is inmiddels weer uit het zie kenhuis ontslagen. Gewond bij ongeval bedrijf Vogelwaarde vogelwaarde - Een 42-jarige man uit de gemeente Terneuzen is giste ren om 11.00 uur gewond bij een bedrijfsongeval in de Cambron- sestraat in Vogelwaarde. Hij pleeg de met enkele collega's onderhoud aan de relaiskast van de hoogspan ning en kwam onder stroom te staan. Hij raakte gewond aan zijn handen en bovenbenen en is naar het ziekenhuis gebracht. hulst - Een 26-jarige bromfietser uit Hulst is in de nacht van maan dag op dinsdag aangehouden door de politie voor dronken rijden. Agenten zagen de man rond 02.30 uur op de Grote Kreekweg rijden, terwijl hij eerder die nacht al een rijontzegging had gekregen van de marechaussee. Die controleerde hem op de Gentsevaart in Kapel- lebrug, waar bleek dat hij tweeën eenhalf maal de toegestane hoe veelheid alcohol had gedronken. De Hulstenaar kreeg toen een pro- Lces-verbaal en een rijverbod van ^ijf uur. Bij zijn tweede aanhou- ng door de politie weigerde de hn alle medewerking en wilde er door gaan. Omdat hij zich ook ■sief gedroeg, is hij meegeno- Viaar het politiebureau. t/m maart iedere dinsdag gesloten "5 1 O 00 door Conny van Gremberghe sas van gent - De aanwezigheid van industrie hoeft de vogelstand niet negatief te belasten. Dat blijkt uit de laatste broedvogelinventari- satie van de Oost-Zeeuws-Vlaamse natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut. De natuurbeschermers komen tot de slotsom dat in het in dustriestadje Sas van Gent meer soorten broedvogels verblijven dan in andere woonkernen van Terneuzen. Opmerkelijk zijn de grote aantal len huismussen, die elders in den lande zowat bedreigd worden in hun bestaan. In Sas van Gent kan de mus floreren door de aanwezig heid van veel voedsel (dankzij tar we- en maisverwerker Cargill) en de vele extensief beheerde natuur gebiedjes in en rond Sas. Naast de huismus kan ook de Turkse tortel, de merel, de kauw en de spreeuw zich in Sas van Gent goed staande houden. De na tuurvorsers wisten in het kanaal stadje 33 broedvogelsoorten te spotten. Vijf soorten meer dan in Axel, waar de merel, de houtduif en de koolmees het best bleken te gedijen. In beide plaatsen bleken in de st^dsparkjes en langs de rand van de bebouwing zeldzame vogelsoor ten als de spotvogel, de wielewaal en de grauwe vliegenvanger voor te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 69