Vragen over opvoeden in De Tij man Nieuwe kerststal Hulst Gesprek Waterstraat CDA roept op tot verzet tegen verdwijnen politie en rechtbank Slang 22 Woensdag 17 december 2008 pzc Centrum jeugd en gezin voor Terneuzen en Hulst begint in januari. door Conny van Cremberghe terneuzen - Mensen met vragen op het gebied van opvoeding, ge- drags-of gezinsproblemen kunnen volgend jaar terecht in zorgcen trum De Tijman in Terneuzen. Burgemeester en wethouders van Terneuzen willen het nieuwe cen trum voor Jeugd en Gezin (CJG) in dat gebouw onderbrengen. Voor de opzet van het CJG in Ter neuzen en Hulst werken deze twee gemeenten samen. Sluis kiest vooralsnog voor een ander model. De kern van het centrum wordt in Terneuzen gevormd door het Alge meen Maatschappelijk Werk, de Jeugdgezondheidszorg, Mee, Indi go en het Bureau Jeugdzorg. Deze instellingen hebben afspraken ge maakt over de wijze van samen werken en de zorgcoördinatie. Zij dragen ook zorg voor de dagelijkse bemensing van het CJG-loket in De Tijman. Het is de bedoeling dat alle zaken die bij het CJG worden aangedra gen wekelijks door een manage- mentsteam van vertegenwoordi- Mensen met vragen over opvoe- den kunnen vanaf januari terecht bij het Centrum voor Jeugd en Gezin van Hulst en Terneuzen, in zorgcentrum De Tijman/ gers van de instellingen wordt be sproken. Dit team zorgt ook voor de inschakeling van hulpverleners, en het doorverwijzen. Een en an der verloopt via een speciaal ont worpen stappenplan." Voor het CJG is het belangrijk aan te sluiten bij het onderwijs, omdat dit een belangrijk leefmilieu en op voedingsdomein is naast het ge zin. Veel scholen in Oost-Zeeuws- Vlaanderen beschikken reeds of krijgen straks een zogenaamd Zorg Advies Team (ZAT) dat speci fieke problemen met jongeren sig naleert, maar ook zorg draagt voor het inzetten van hulpverleners in dien daartoe de noodzaak bestaat. Om deze nieuwe manier van wer ken mogelijk te maken - een idee uit de koker van minister Rouvoet - moet een aantal sleutelposities worden ingevuld en geld vrijge maakt worden voor opvoedonder- steuning, de inzet van gezins- coaches en het oprichten van ZAT. Het college denkt dat voor 2009 een budget nodig is van 301.000 euro. Voor Terneuzen betekent dit dat de gemeente 194.000 euro voor het jeugdwerk extra moet uit geven. Dit is nog exclusief de ruim 26 mille die de gemeente kwijt is aan een onafhankelijke voorzitter voor het managementsteam voor het CJG. Het voorstel voor de oprichting van het CJG wordt morgen door de raad behandeld. hulst - De gemeente Hulst voert binnenkort overleg met de wijkraad Hulst-Zuid over de moge lijke afsluiting van de Waterstraat in Hulst voor autoverkeer. De gemeente neigt ernaar die maatregel te nemen naar aanlei ding van klachten over sluipver- keer en hardrijders. De wijkraad loopt echter volgens voorzitter Twan Schreurs nog niet direct weg met de afsluiting. „Wij. hebben daar eerder al be zwaar tegen gemaakt. Je moet niet alleen afgaan op die klachten, maar ook objectieve metingen doen om vast te stellen of het in derdaad nodig is de straat af te slui ten voor autoverkeer", zegt Schreurs. De wijkraad heeft namelijk ook reacties ontvangen van bewoners van de wijk Groote Kreek om de Waterstraat juist niet af te sluiten. „Die willen de straat juist open houden, omdat het een ontslui- tingsweg is richting Kapellebrug en het zuidelijke deel van Clinge." Schreurs zegt verder, dat de wijkraad de indruk heeft, dat het autoverkeer de snelheid in de Wa terstraat aanpast aan de fietsers en voetgangers. „Wij hebben voorgesteld de weg door het waterschap wat te laten verbreden." Het waterschap heeft al laten we ten de Waterstraat af te willen slui ten voor autoverkeer als de ge meente daar om vraagt. Stage lopen doe je om iets te leren. De Goese studente journalistiek die het vak bij deze courant onder de knie probeert te krijgen, heeft onlangs in elk geval weer wat op gestoken. Eén van de verslaggevers van de Bevelandse redactie maakte laatst een verhaal met de bijzondere op sporingsambtenaren die de gemeen- Tip? redactie@pzc.nl te Kapelle inzet tegen allerhande overlast. Zij zou een dagje meelo pen met de 'boa's', zoals de ambte naren kortweg worden genoemd. Bij het doornemen van de onder werpen voor die dag werd die af korting dan ook gebruikt. De sta giaire hoorde het vol ongeloof aan. „Gaat ze écht met slangen op stap?" Gehavende Heilige Familie uit 1892 mag met pensioen. door Sheila van Doorsselaer HULST - Een van de schapen hinkt op drie poten, de ezel heeft een 'ezelsoor' en een gapende wond aan zijn kop', de os kampt met een gebroken poot en een van de herders bleek terminaal gewond en niet meer te redden. De kerst stal van de Hulster Willibrordusba- siliek wordt vervangen. „Het leek wel een sterfhuiscon structie", zegt diaken Wim Tobé. Hele generaties Hulstenaren zijn opgegroeid met de oude kerststal, die in feite een allegaartje is. De Heilige Familie (Jozef, Maria en kindje Jezus) stamt al uit 1892 en is destijds vervaardigd in het be roemde atelier Kuyper. Hoewel uit gevoerd in cement, hebben de beel den flink te lijden gehad. Nog er ger is het gesteld met de rest van de entourage, zoals de beestenboel en de herders. Deze beelden zijn van (veel) later datum -onbekend is hoe oud ze precies zijn- en aan gezien ze van gips zijn gemaakt, zijn ze veel vatbaarder voor bescha digingen. Tobé: „Omdat de twee beeldengroepen qua neogotisch ontwerp goed bij elkaar passen, hebben we het al die tijd maar zo gelaten, maar nu is het echt tijd voor vernieuwing." Het kerkbe stuur is daarom onlangs een inza melingsactie begonnen voor de aanschaf van een nieuwe kerststal. Het kerkbestuur heeft al een keuze gemaakt en zijn oog laten vallen op de mooiste kerstgroep van de li turgische groothandel Slabbinck uit Brugge. De basisgroep (Heilige Familie, de Drie Wijzen en vier 'De nieuwe Jozef kan zijn hand op Maria's schouder leggen. Hij kan 't ook laten' herders) alleen al kost bijna zesdui zend euro. Maar dan heb je ook wat en de basiliek kan weer jaren vooruit. Tobé: „De beelden zijn ieder zo'n meter hoog. De skeletten zijn van hout en de gezichten en handen van een soort hars. De gewaden die de figuren dragen zijn van een soort fluweel. Erg mooi! Bijzonder is dat de ledematen van de pop pen beweegbaar zijn. Zo kan jozef dus zijn hand op de schouder van Maria leggen, maar hij kan het ook laten. Herders kunnen knielen of staan, kortom iedereen kan steeds een andere pose aannemen. Leuk hè?" In de basiliek staan momenteel een paar van de nieuwe beelden opgesteld. Ze zijn geleend van de kathedraal van Breda. Tobé: „Nee, die missen de beelden niet, want in Breda zetten ze de kerststal pas op met Kerstmis. Wij gaan daar hier in Hulst wat losset mee om. Vanaf de advent komt er elke dag een figuur bij. Alleen Jezus heeft een vaste dag dat -ie in de kribbe komt te liggen. Je kunt er de klok op gelijkzetten." Het kerkbestuur hoopt op giften van particulieren en bedrijven om de nieuwe kerststal te bekostigen. Giften kunnen in een gesloten en velop gedeponeerd worden in de brievenbus van de pastorie in de Steenstraat, of worden overge maakt op rekeningnummer 150727968 ten name van het kerk bestuur. De oude stal is dit jaar voor het laatst te zien, maar wordt niet weggegooid. Vanaf volgend jaar is de gloednieuwe beelden groep te bezichtigen. En, als er ge noeg geld wordt ingezameld, wel licht inclusief os, ezel en schapen. Maar daar ligt nu niet de prioriteit. Tobé: „Ja ach, zo'n schaap is wel lief) maar blaat alleen maar." De gipsen en cementen beelden van de oude kerststal zijn na vele decennia flink gehavend. Brandbrief naar ministers en moties in gemeenteraden. OOSTBURG - De Zeeuwse burge meesters moeten ten strijde trek ken om zowel de zelfstandigheid van het Zeeuwse politiekorps als van het arrondissement Middel burg te waarborgen. Dat is de strekking van een motie die de Zeeuwse CDA-fracties in de gemeenteraden wordt ingediend. Ze vinden het mogelijk verdwij nen van het Zeeuwse politiekorps en de Middelburgse rechtbank als gevolg van een reorganisatie onbe spreekbaar. De veiligheid van de in woners staat op het spel. „We zul len ons in Zeeland hard moeten maken en er alles aan moeten doen om onze provincie in alle op zichten leefbaar te houden", stelt Lia Flikweert, fractievoorzitter in Sluis, namens de Zeeuwse CDA-fracties. „Als het zo door blijft gaan, is Zeeland straks een uitgeklede provincie zonder mosse len, zonder wuivend graan in on ze mooie polders, met jonge gezin nen die wegtrekken, leegstand van woningen en veel natte natuur." En nu ook nog eens een uitge kleed politiekorps, aldus Flik weert. „We hopen dat de Zeeuwse burgemeesters zullen aanzetten tot actie." De Zeeuwse gemeenten en de pro vincie hebben recent besloten dat ze samen een strategisch docu ment opstellen waarin komt te staan wat volgens hen nodig is om Zeeland leefbaar te houden. Burgemeester Rob van der Zwaag van Veere stelt dat het voor de zo mer gereed zal zijn. Het kan vol gens hem helpen de diensten in Zeeland te houden omdat lokale veiligheid ook benoemd zal wor den. Het laat volgens hem ook zien dat de dertien gemeenten en de provincie samen eendrachtig zijn waardoor ze samen sterker staan bij hun strijd voor het be-j houd van werkgelegenheid enj diensten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66