In de ban van Permanente standplaats wint het van toeristische Weekmarkt zit winkeliers dwars 22 Woensdag 1 7 december 2008 pzc S Scouts uit Zierikzee halen vredeslicht op zierikzee - Een groep scouts van de mr. Bakkergoep uit Zierikzee gaat zaterdag naar Utrecht om het vredeslicht op te halen. Elk jaar rond Kerstmis wordt in Bethle hem het vredeslicht ontstoken, dat door kinderen over de wereld wordt verspreid. Scouting Neder land haalt het op in Wenen en ver voert het naar station Utrecht. Een grote kerstboom aldaar is de bron voor de mr. Bakkergroep, die het licht daarna in een stormlantaarn naar Schouwen-Duiveland brengt. Vogelspotten met een gids in Plan Tureluur serooskerke - Zolang er geen sneeuw ligt, foerageren duizenden ganzen, eenden en kustvogels in Plan Tureluur. Waar vogels zijn, ko men ook buizerds, kiekendieven, slechtvalken en soms een visa rend. Zondag om 13.30 uur gaat een gids van Staatsbosbeheer vo gels spotten. De tocht begint op het parkeerterreintje onder aan de dijk van de Inlaagweg en Hoosjes- weg. Wandelaars-moeten een ver rekijker meenemen en laarzen dra gen. Aanmelden via 0900-2020233 van de VW in Burgh-Haamstede. Oliebollen Kerkwerve voor geluidsinstallatie kerkwerve - De activiteitencom- missie Kerkwerve spaart voor een geluidsinstallatie en daarvoor wor den oliebollen verkocht. Vorig jaar zette de commissie ruim 5300 olie bollen en 2500 appelbeignets om. Ook dit jaar wordt er weer 's nachts gebakken en worden de baksels op oudejaarsdag gratis aan huis bezorgd. Oliebollen kosten 2,50 euro per vijf stuks, beignets 4,50 per vijf. Bestellen kan tot 30 december 18.00 uur op 720618, 414410 of 414763. Kabouterkerstavontuur in het Diekhuus middelharnis - Poppentheater Ja cobus Wieman treedt dinsdag 23 december op in het Diekhuus in Middelharnis met de voorstelling Kabouterkerstavontuur. Het optre den is bedoeld voor kinderen van vier tot en met acht jaar. Het verhaal gaat over het kleine ka boutertje Snuitertje dat een wegge lopen hondje vindt. De hulp van het publiek zal nodig zijn om voor zowel Snuitertje als het hondje het kerstfeest te redden. De voor stelling begint om 14.00 uur, reser veringen: tel.nr.: 0187-482400. Dorcas verkoopt voor kinderen in Oekraïne zierikzee - Kerstspulletjes van 50 cent tot 1,50 euro. Die brengt hulp organisatie Dorcas zaterdagoch tend aan de man ten bate van kansarme kinderen in Oekraïne. Van deze opbrengst wordt onder meer een opvangproject bekos tigd. Tijdens de markt aan de Zandweg in Zierikzee worden ook tweedehandskleding en -schoe nen ingenomen en verkocht. Daar voor is het kledingdepot geopend. De markt begint om 9.30 en duurt tot 12.00 uur. Dj Maarten draait in Bruse jeugdsoos De Pul bruinisse - Een discjockey die feest en beest, die spring en zingt. Dat is dj Maarten en hij treedt za terdagavond op in jeugdsoos De Pul in Bruinisse. De plaatjesdraaier heeft een beken de naam in het aprés-skiwereldje. Nummers van zijn hand zijn: 'Schat, staat het bier al koud', 'Alle idioten' en 'Ik ben een kikker'. Dj Maarten gaat net zo lang door tot de hele zaal danst en meezingt. Het feestje in De Pul begint om 20.30 uur, de entree bedraagt 5 eu ro, leden betalen 1 euro. Gemeente komt Recron vo.or een deel tegemoet met de Kampeernota. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Campinghouders krij gen, bij uitbreiding, meer ruimte voor permanente standplaatsen. Met deze aanpassing van de Kam peernota komt de gemeente Schouwen-Duiveland deels tege moet aan wensen van de Recron. De brancheorganisatie van recrea- tieondernemers pleit voor een flexibeler omgang met de invul ling van recreatie-eenheden. Het aantal toeristische overnach tingen neemt af: in 2008 hebben een aantal Schouwen-Duivelandse kampeerterreinen geen of vrijwel geen toeristische overnachtingen gehad. Nu wordt een verhouding van 60-40 procent (permanent ver sus niet-permanente plaatsen) geëist. De gemeente is bereid die verhouding op te trekken naar 70-30. „Maar differentiatie is altijd de kracht van Schouwen-Duive land geweest. Je moet er voor wa ken dat het niet 100 procent vast wordt", verklaart wethouder Ad Verseput. Dat streven is deels inge geven door onderzoek waaruit blijkt dat toeristen meer geld uitge ven dan vaste gasten. De Recron is het daar overigens niet mee eens. Vaste gasten besteden juist weer re gelmatiger geld, meent de recreatie club. De gemeente vreest daar in De gemeente komt de Recron met wat aanpassingen aan de Kampeernota deels tegemoet. Andere wensen moeten nog worden onderzocht. naast dat er, met veel vaste gasten, minder in de kwaliteit van het toe ristisch product (zwembad, recrea tieteam) wordt geïnvesteerd. Wat hoogte van de stacaravans be treft, krijgt de Recron (met voortaan maximaal 4 meter) meer dan haar zin. Andere zaken vragen nader onderzoek. Zo buigt de ge meente zich nog over de ruimtelij ke en juridische gevolgen van het loslaten van het maximumaantal kampeerhuisjes (nu vijftig) op re guliere campings. Ook beraadt de gemeente zich nog over de vraag wat er moet gebeuren met ge bouwtjes die in het verleden zon der vergunning zijn neergezet. Over de maximale grootte van (bouwvergunningvrije) stacara vans wil de gemeente best praten, maar eerst wordt landelijk beleid afgewacht. Reislustige Bert Kleijn uit Haamstede is terug van expeditie in Kenia. door Piet Kleemans burgh-haamstede - De foto's die hij laat zien zijn bijna surrealis tisch, het landschap adembene mend, de verhalen bijzonder. Bert Kleijn uit Haamstede is net terug uit Kenia waar hij meedeed aan een vogelringexpeditie in wat hij betitelt als het mooist gelegen vo- gelringstation ter wereld; de Ngu- lia Safari Lodge. Kleijn schildert het beeld van Ngu- lia Safari Lodge - gelegen in het uit gestrekte Tsavo-West National Park - met warme woorden. „Ik ben er nog steeds helemaal vol van", geeft hij onomwonden toe. Hij schetst de ligging van het vogel- ringstation op een klif, honderden meters boven de ongerepte savan ne in Tsavo-West. „Vanaf het ter ras van de lodge kijk je 30, 40 kilo meter ver in een brede vallei. Een indrukwekkend gezicht." Die vallei herbergt allerlei wild waaronder antilopen, koedoes, gi raffes, neushoorns, leeuwen en lui paarden én is een corridor voor trekvogels op weg naar het zuiden van Afrika. Een corridor waar mas saal gebruik van wordt gemaakt. Het wordt daarom volgens Kleijn weieens vergeleken met de trek van de wildebeesten door de Se- rengeti-woestijn. Om de trekvogels te vangen zijn op strategische plaatsen bij het vo- gelringstation netten opgehangen. Kleijn: „Op het dak van de lodge staan schijnwerpers. In mistige nachten gaan die schijnwerpers aan tijdens de vogeltrek. Door de mist en het licht raken de vogels gedesoriënteerd en zijn ze makke lijk te vangen, zodat ze geringd kunnen worden. Soms vang je dan wel tweeduizend vogels per nacht." Het vangen gebeurde vanaf een uur of twee 's nachts en dat geldt ook voor het ringen en registreren van de de vogels. Kleijn: „Het is de bedoeling dat de vogels zo snel mo gelijk geringd worden om daarna weer vrijgelaten te kunnen wor den. We waren midden in de nacht - vanaf een uur of twee - soms met tien, elf mensen tegelijk aan het ringen. En bij elke ploeg moest er ook ook iemand 'scriber' zijn en de gegevens van alle gering de vogels noteren. Een heel precies werkje dat je met aandacht moet doen. Ook al praten de ringers soms door elkaar heen." Kleijn kijkt met verwondering en bewondering naar het fenomeen vogeltrek. „Onderzoek heeft aange toond dat de vogels gemiddeld 6500 kilometer afleggen tijdens de vogeltrek. Die dieren zijn echt een paar maanden onderweg en dat is ze ook aan te zien. Als we hier in 'Die dieren zijn echt een paar maanden onderweg en dat is ze ook aan te zien' Westenschouwen trekvogels rin- gen zijn dé dieren in uitstekende conditie. De vogels die we in Ke nia ringden hadden soms com pleet gerafelde veren." Kleijn verkeerde in het Keniase vo gel ringstation in internationaal ge zelschap. „Zë kwamen overal van daan: Israël, Zwitserland, Duits land en Australië. Ik zat er als eni ge Hollander tussen en er werkt ook altijd een aantal Kenianen aan mee. Heel vrolijk volk is dat trou wens, met veel gevoel voor hu mor. Eén van de Kenianen in de groep heette Sylvester. Zijn e-mail- adres begon met 'Stallone'." j Spannend was het werk voor het j vogelringstation ook. „Er lopen daar ook leeuwen en luipaarden in het wild. Normaliter vallen die geen mensen aan maar als je bij zo'n vangnet staat en je hoort ge ritsel in het struikgewas kijk je toch wel even over je schouder." Twintigduizend vogels in zestien dagen In zestien dagen tijd werden op het vogelringstation bij Ngulia Safari Lod ge twintigduizend vogels geringd. Veel vogels kwamen vanuit de Kaukasus, maar ook gevederd Azië was goed vertegenwoordigd. Trekvogels overbruggen gemiddeld 6500 kilometer. De Siberische Fitis vliegt 11.000 kilometer tijdens de vogeltrek. De trekvogels verschijnen in november en december in Kenia. Winkels aan Havenplein vrezen voor omzet rond Kerstmis en Nieuwjaar. door Ton van den Nouweland zierikzee - Winkeliers aan het Ha venplein in Zierikzee zijn niet te vreden over de data waarop rond de feestdagen de weekmarkt wordt gehouden. „Eerste Kerstdag valt dit jaar op donderdag", zegt Patrick Struijk van supermarkt Golft! Donderdag is marktdag in Zierikzee. „De markt is verplaatst naar woensdag de vierentwintigste. Dan is het plein dus afgesloten voor verkeer. Op 22 en 23 december is het Win terstad. Dan is het plein in elk ge val gedeeltelijk dicht. Onze klan ten kunnen hun auto niet kwijt en ik zie de mensen nog niet met een krat bier en salades op de fiets stappen. Dit kost omzet en dat hoor ik ook van andere winkeliers hier. Waarom kan de markt nou niet naar de zevenentwintigste?" Met Oud 8c Nieuw ziet Struijk het zelfde gebeuren. Nieuwjaar valt op donderdag en daarom wordt de markt op woensdag 31 december gehouden. „Daar is weer lekker over nagedacht, hoor ik van colle ga's. Ik ben nu anderhalve dag be zig om de ambtenaar die hierover gaat te bellen, maar die is steeds bezet", aldus Struijk, die de ver- |TJ Zowel Eerste Kerstdag als Nieuw- jaar vallen op donderdag. De markt verhuist naar woensdag. Het Havenpein is dan dicht. Win keliers vrezen omzetverlies. plaatsing van de markt vernam uit een brief van de gemeente. Tot zijn verbazing was winkeliersvere niging Neptunus niet op de hoog te van de nieuwe markdata. „Dan vraag ik me af hoe belangrijk Nep tunus nog is voor de gemeente." Neptunus voert regelmatig overleg met de gemeente, reageert voorzit ter Cees Legemaate. „Maar niet over bestaand beleid. Ik ben veer tig jaar ondernemer en ik weet niet beter of de markt gaat naar woensdag als de donderdag een feestdag is. De betreffende ambte naar doet gewoon wat er op zijn papiertje staat. Ik wil best eens kij ken of ik nog iets kan doen voor deze winkeliers, maar ik ben bang' dat ik het antwoord van de ge meente al ken. Bovendien ben ik er op de eerste plaats voor de win keliers, maar de belangen van de markt zijn ook omschreven." Maandag 22 en dinsdag 23 decem ber wordt Zierikzee Winterstad ge houden. Er zijn optredens van het Smalstads Gemengd Koor en van harmonie Kunst en Eer. Maandag, na de opening om 15.00 uur wor den de prijswinnaars van de stem pelkaartactie bekendgemaakt. Met twee dagen Winterstad (foto) en de weekmarkt op 24 december vre zen winkeliers aan het Havenplein voor hun omzet, foto Marijke Folkerstma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56