Kerstboom straalt daadkracht Heeren van Noordwelle uit Kermis ter discussie PZCI21 27 SCHOUWEN-DUiVELAND 30 en 31 vuurwerkverkoop gestart; www.intratuinvuurwerk.nl Slang Sociëteit uit dorp hakt imposante den in het Eifelgebergte. door Ali Pankow NOORDWELLE - Het dorp is er trots op: een kerstboom van ruim twaalf meter hoog met als achter grond de fraaie Corneliuskerk. De imposante den is speciaal voor de ze kern vanuit het Eifelgebergte ge haald. 'De Heeren van Noordwel le' hebben hun opdracht met ver ve uitgevoerd. Om de mondhoe ken van woordvoerder Rens Ver meer kringelt een tevreden glim lach. Hij is één van die 'Heeren', of wel lid van de sociëteit. De naam doet een lange historie vermoe den, maar de club bestaat nog maar een jaar of zeven. „Elke laat- sté vrijdagavond van de maand ko- 'Hij moest achteruit terug. Met zweet in zijn handen, op zijn rug en hoofd' men wij als mannen van het dorp bijeen in het dorpshuis. Gemid deld tien a vijftien mannen, soms een stuk of twintig. De jongste is half dertig, de oudste begin zeven tig. De vrouwen hebben ook zo hun activiteiten: crea-avonden, in studeren van een optreden voor de straoviering. Wij kaarten, pra ten of eten een stukje wild zwijn, door mij bereid", schetst Vermeer het sfeertje van 'mannenbroeders'. Met elkaar het woud intrekken, een boom omhakken en versjou wen, dus terug naar het oergevoel past daar naadloos in. Om de donkere dagen voor kerst wat op te fleuren vatten de Hee ren van Noordwelle het plan op de Dorpsring een extra feestelijke aankleding te geven in de vorm van een enorme kerstboom. De ge meente plaatst zelf al drie jaar geen kerstbomen meer in de dorpskernen, maar zij verstrekt er nog wel een bedragje voor aan de dorpsraden. In Noordwelle beslo ten 'de Heeren' dat groots aan te pakken. Dus vertrokken elf van hen zater dagochtend vroeg naar het Eifelge bergte. Dankzij bemiddeling van hun trouwe lid Kees van Doorn, die daar een jachtgebied heeft, kre gen zij toestemming van de opper- boswachter aldaar hun gewenste kerstboom om te hakken. Daar bleek meer inspanning voor nodig dan verwacht. „Er was een flinke hoeveelheid sneeuw geval len. Met de bestelbus was het al een toer om op de weg te blijven, maar Robin Bos in zijn vrachtwa gen kon halverwege het smalle bospad niet meer verder. Hij moest achteruit terug over ander halve kilometer. Hij had zweet in zijn handen, op zijn rug en op zijn hoofd", vertelt Vermeer. De 'Heeren' werden in de bos wachtershut onthaald op warme wijn. Ook zagen ze er een mooie manier om stukken boomstam als een kaars te laten branden. „Dat ge beurt met een diepe inkeping in kruisvorm. Dat gaan wij volgend jaar om deze tijd dus ook met 'on ze boom' doen, nadat het hout goed is ingedroogd." Vermeer ver telt beeldend hoe de boom werd gekapt, met vereende krachten naar de verderweg staande vrachwagen werd versleept en daar uiteindelijk op werd getild. „Met minder dan elf man hadden we dat nooit gered. Omgerekend betekent het voor Noordwelle 3,7 centimeter kerstboom per inwo ner." Met vrijwillige inzet van Koos Hanse en zijn torenkraan is de kerstboom nu op zijn plaats ge zet en van lichtjes voorzien. De Nederlandse geschiedenis is weer een canon rijker Woensdag 17 december 2008 Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl De 12,5 meter hoge, imposante kerstboom uit het Eifelgebergte staat te pronken in Noordwelle. De boom is zo groot dat het beschikbare lichtsnoer nauwelijks toereikend is. foto Dirk-Jan Gjeltema Liedjesschrijvers van Songwriters United delen de smart Intratuin Koudekerke, Galgeweg 5 (Provinciateweg tussen Vlissingen en Koudekerke) Donderdag en vrijdag koopavond tot 21.00 uur Bestuur Neptunus bepleit verschuiving naar september. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het bestuur van de Zie- rikzeese ondernemersvereniging Neptunus wil kijken of het wense lijk en haalbaar is om de Zierikzee- se kermis te verschuiven van au gustus naar september. Dat zegt Neptunus-voorzitter Cees Lege- maate. Over de kermis in de monumen- tenstad lopen de meningen uit een. De ene ondernemer vindt de moderne kermis met al zijn com putergestuurd vertier te lawaaierig en zou deze liever naar een andere locatie zien vertrekken. Een dien overeenkomstig idee werd vorig jaar ook door het bestuur van Nep tunus gelanceerd. Het plan werd echter, vertelt Legemaate, niet breed ondersteund door de leden. Andere ondernemers zijn geneigd om het lawaai voor lief te nemen en gewoon in hartje Zierikzee te la ten. Maar dan liever wat later in het seizoen. De kermis strijkt nu in de eerste week van augustus - volop toeristisch seizoen - neer in het centrum van Zierikzee. Het voorstel komt op de agenda van de eerstvolgende vergadering van Neptunus. Een datum is nog niet bekend. Het bestuur van de Zierikzeese ondernemersvereniging Neptu nus wil met haar leden praten over het verplaatsen van de jaar lijkse kermis in de stad. ALMANAK Tip? redactie@pzc.nl Stage lopen doe je om iets te le ren. De Goese studente journalis tiek die het vak bij deze courant onder de knie probeert te krijgen, heeft onlangs in elk geval weer wal opgestoken. Eén van de ver slaggevers van de redactie maak te laatst een verhaal met de bij zondere opsporingsambtenaren die de gemeente Kapelle inzet te gen allerhande overlast. Zij zou een dagje meelopen met de 'boa's', zoals de ambtenaren kort weg worden genoemd. Bij het doornemen van de onderwerpen voor die dag werd die afkorting dan ook gebruikt. De stagiaire hoorde het vol ongeloof aan. „Gaat ze écht met slangen op stap?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55