werkgever redden het gezin Beweging in plan voor spoor naar Antwerpen Het zeven-tot-zevenritme past beter bij huidige Zeeuwse gezinsleven Fatsoen De Concurrent beste rookcafé PZC Woensdag 17 december 2008 3 COMMENTAAR Het wil maar niet lukken met het fatsoensoffensief van het kabinet. Vorige maand verklaarde minister Guusje ter Horst dat 'actief meedoen' en dus 'lid worden van een politieke partij' als voorbeeld voor haar aangekondigde normen- en waardencatalogus. Daar keken heel wat burgers van op. Want als er al behoefte is aan een fatsoensbijbel, moet 'lid worden van een politieke partij' daarin dan als norm worden opgenomen? Na dit ongelukkige voorbeeld was het al moeilijk om de catalogus serieus te nemen. Nu wordt het nog lastiger. Uit onderzoek van Binnenlandse Zaken, Ter Horsts eigen ministerie, blijkt dat de aanpak van het kabinet waarschijnlijk niet zal werken. Vrijwel niemand zit te wachten op een Handvest voor Goed Burgerschap. Inmiddels staan normen en waarden al jaren op de politieke agenda. Terecht, want er verandert veel in Nederland en er is zowel binnen als buiten de politiek behoefte aan houvast. Maar als dit kabinet het debat nu niet snel en inspirerend weet te starten, dan hoeft het niet meer. VLISSINGEN - Café De Concurrent in Vlissingen is het beste rookcafé van Zeeland. Dat hebben lezers van tijdschrift Revu en bezoekers van de website hiermaghetwel.nl bepaald. Het café aan het Bel- lamypark heeft een aparte rooksa- lon. Ook mogen cafégangers in de kelder, waar het poolbiljart staat, een sigaretje opsteken. De Concurrent grijpt naast de lan delijke prijs voor beste rookcafé: de Revu Rookpluim gaat naar een café in Den Haag. Op hiermaghet- wel.nl is een filmpje te vinden van de rooksalon. Op deze site staat ook een over zicht van Zeeuwse gelegenheden met rookruimten. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Zeeuwse ge meenten houden nog vrij stevig vast aan het negen-tot-vijfritme van de traditionele werkdag. On dernemers die uit zijn op de gunst van de consument zijn meer be reid mensen buiten kantooruren tegemoet te komen. Zo niet finan ciële dienstverleners: over de be perkte openingsuren van banken en postkantoren bestaat grote onte vredenheid. Dat bleek gisteren uit onderzoek dat instelling voor cultuur en wel zijn Scoop liet doen voor de pro vincie Zeeland. Om voldoende werknemers te behouden moeten ouders beiden werken, maar de overheid vraagt ook mantelzorg en vrijwilligersactiviteit, zoals op sdholen. Om die taken te volbrengen moet de 'zeven-tot-zevensamenleving' ontstaan, vindt de provincie. Dat is slechts een term voor het 'opge rekte dagvenster', zei onderzoek ster Christine Baaijens van bureau Déhora gisteren in Middelburg. Zij inventariseerde waar mensen bui ten kantoortijd terechtkunnen en hoe flexibel werktijden, kinderop vang en dienstverleners zijn. Dat valt tegen, blijkt uit de raadpleging van 663 Zeeuwse burgers. Ziekenhuizen en huisartsen ko men na vijven alleen in actie bij le vensgevaar. Openbaar vervoer doet het beter, maar mag vaker be schikbaar zijn. Werkgevers blijken behoudend: flexibele arbeidstij den, thuiswerken en extra uren werken om schoolvakanties vrij te zijn kan bij nog niet de helft van de bedrijven. Een derde van de ondervraagden komt vooral bij calamiteiten in de knel tussen baas en gezin. Willen en kunnen De geraadpleegde burgers gaan het liefst naar dokter of tandarts in de vroege ochtend, tussen 7.00 en 9.00 uur, voor dat zij naar hun werk gaan. Het regelen van zaken bij de bank of bijvoorbeeld bij een zorgverzekeraar, doen de geïnterviewden liever na het werk, tussen 19.00 en 21.00. Thuiswerken kan bij drie van de dertien Zeeuwse gemeen ten, maar enkel in de gemeen te Tholen doen ambtenaren dat ook daadwerkelijk. Eén tandarts in heel Zeeland behandelt ook 's avonds: hij heeft zijn praktijk op Schou- wen-Duiveland. naschoolse opvang. Dat is een hele luxe, vind ik. De zaterdagen zijn we vaak kwijt met het regelen van dingen waar je doordeweeks niet aan toekomt. Bouwmaterialen ko pen om te klussen bijvoorbeeld. En ja, als ik een keer naar de ge meente moet, dan neem ik een dag vrij. Bij de gemeente Veere kan je veel dingen via de website regelen, maar ik vind het toch pret tiger om gewoon naar het gemeen tehuis te gaan. Zo'n vrije dag ge bruik ik dan ook om andere nutti ge dingen te doen." Wil je een gezin runnen én car rière maken, dan is medewerking van de werkgever noodzakelijk. Al les valt of staat met mogelijkheid om op flexibele tijden te werken, zegt ]ohan. „Het waterschap werkt met bloktijden. Je moet tussen ne gen en twaalf uur en tussen twee en vier uur aanwezig zijn. Verder mag je de tijd zelf indelen. Het is een hele uitkomst dat ik op flexibe le tijden met werken kan begin nen. Anders moesten de kinderen veel vaker door anderen opgevan gen worden. Nu kan ik bijvoor beeld aan het einde van de mid dag nog naar een afspraak op de school van mijn kinderen. Tussen de middag doe ik boodschappen. Ik werk elke week vier dagen van negen uur. Op dit moment ben ik ook op donderdagmiddag vrij om boodschappen te kunnen doen. En eerlijk gezegd gebruik ik de vrije uurtjes ook om dingen voor mezelf te doen. Dan duik ik lekker de bibliotheek in." Jo van Cranenburgh kookt hachee met rode kool voor haar kleinzoons Marijn (links) en Robert, omdat hun ouders Johan en Caroline beiden fulltime werken. Johan: „Gelukkig woont de familie in de buurt." foto Ruben Oreel Minister beslist voorjaar 2009 over investering in goederenspoorlij n. door Joeri Wisse MIDDELBURG - Een directe spoor verbinding van Vlissingen-Oost met de haven van Antwerpen is een stap dichterbij gekomen. Mi-' nister Eurlings van Verkeer en Wa terstaat heeft groen licht aan de provincie Zeeland gegeven om met een plan te komen voor het ontbrekende stuk spoor. In dat plan moet het nut en de noodzaak van een directe verbinding wor den aangetoond. Ook moet door die opzet meer duidelijkheid ont staan over de kosten en baten van de spoorlijn. Gedeputeerde Toine Poppelaars heeft binnenkort gesprekken met het Antwerpse havenbedrijf, dat een financiële bijdrage moet leve ren aan het ongeveer 100 miljoen euro kostende plan. „In Vlissin- gen-Oost zijn veel Antwerpse be langen. Ondernemingen als Sea-in- vest en Cobelfret hebben met het spoor een goede verbinding met de Antwerpse haven. Ze zijn dan niet meer afhankelijk van het getij of van het vrachtverkeer." Goederentreinen die van Zeeland naar Antwerpen willen, moeten nu nog via Roosendaal en Dor drecht rijden. Dat levert naast ver keersdruk ook veiligheidsrisico's op. Met het nieuwe spoor, dat on geveer na de brug over het Schel- de-Rijnkanaal van het Zeeuwse hoofdspoor moet aftakken, kun nen goederentreinen rechtstreeks naar Antwerpen rijden. Het plan moet dit voorjaar bij het ministerie liggen. „Dan kan de mi nister het nog opnemen in de in vesteringsbegroting." Poppelaars houdt rekening met een voorberei dingstijd van zeven a acht jaar. Iemand die mijn stijl tot zijn stijl maakt. Iemand die meedenkten zieh in mijn leuen uerdiept. Ik uoel me begrepen. En tóch is het mijn interieur, mijn stijl! oQ! 2u\dwe» www.interieur-paauwe.nl «Tg!® ffTTTM Zonnemaire ligt ulakbij Zierikzee; 50 autominuten aan Rotterdam, Roosendaal en Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3