Herfsttitel nog maar het begin Museeuw veroordeeld voor dope Stevens definitief weg bij de CBV pzc Woensdag 17 december 2008 3 5 TSG Hoffenheim moet structureel aan de top blijven meedraaien. door Gerard Borgman hoffenheim - Dietmar Hopp heeft een geschat vermogen van 6,3 mil jard euro. Aan zijn hand is de dorpsclub TSG Hoffenheim bezig aan een onstuitbare opmars in het Duitse voetbal. De landstitel lijkt slechts een kwestie van tijd, zeker nu Hopp een ingenieus marketing plan heeft bedacht waarmee de Herbstmeister structureel aan de top moet blijven. Halverwege de competitie is Hof fenheim de even verrassende als te rechte lijstaanvoerder in de Bun- desliga. In het verleden behaalde de Herbstmeister in 31 van de 45 gevallen ook daadwerkelijk het kampioenschap. Een uitdagend perspectief voor de voetbalclub TSG, die in 1899 werd opgericht als turnvereniging. Maar dankzij Hopp is Hoffenheim méér dan een eendagsvlieg. De 68-jarige geld schieter creëert alle voorwaarden die nodig zijn voor topvoetbal. Hopp, die zijn rijkdom vergaarde als een van de vijf oprichters van softwaregigant SAP, heeft tot dus ver ongeveer 100 miljoen euro in de voetbalclub gepompt. Het op vallende is dat de suikeroom niet zozeer investeert in dure transfers (Carlos Eduardo is met zeven mil joen de topaankoop), maar vooral in randvoorwaarden. Voor 60 mil joen euro laat Hopp naast de A6 bij Sinsheim het nieuwe stadion bouwen, de Rhein-Neckar Arena. Na de winterstop zal Hoffenheim zijn thuiswedstrijden afwerken in de nieuwe thuishaven, die plaats biedt aan 30.000 toeschouwers. In 2006 telde Hopp al een vermo gen neer om trainer Ralf Rangnick voor de groep te zetten bij TSG Hoffenheim, dat destijds nota be ne nog in de Regionalliga Süd speelde. Een gouden zet, want met twee opeenvolgende promo ties bewees Rangnick de juistheid van zijn bijnaam 'De professor'. Hij kreeg die in december 1998, na een optreden in het legendarische televisieprogramma Das Aktuelle Sportstudio. Als onbekende trai ner van SSV Ulm legde Rangnick de Duitse voetbalwereld even uit hoe het voetbalspelletje gespeeld dient te worden. Hopp ziet in een goede organisatie ook het fundament voor het suc ces van de toekomst. Daarom heeft hij, samen met zijn zoon Daniel (28), een plan bedacht waarvan niet alleen de voetbalclub gaat profiteren. In een gigantisch project betrekken ze ook de ijs- hockeyclub Adler Mannheim, de in de Champions League spelende handbalclub Rhein-Neckar Lö- wen, de golfclub St. Leon-Rot (waar ene Tiger Woods drie keer een groot toernooi won), en de evenementenhal SAP Arena in Mannheim. Ze behoren allemaal tot het imperium van Hopp. In Duitsland zijn ook de sporten ijs hockey en handbal enorm popu lair. „Met voetbal, handbal, ijshockey en de evenementenhal bieden wij TSG Hoffenheim is in de Duitse Bundesliga bezig aan een onstuit bare opmars. Miljardair Dietmar Hopp heeft grote plannen en niet alleen met de voetbalclub. enorme mogelijkheden voor spon soren. Niet alleen voor reclame, maar ook voor relatiebeheer en klantenbinding", zo legt Daniel Hopp de plannen uit. Vader Diet mar Hopp vult aan: „Wij richten ons niet op veel zakenpartners, maar op enkele heel grote. Interna tionale topbedrijven, die van ons brede aanbod willen profiteren." En Daniel, die volgend jaar de da gelijkse leiding over de voetbalclub zal krijgen: „De sportwedstrijden van onze clubs zijn rechtstreeks op televisie. En in de SAP Arena hebben allerlei evenementen plaats, zoals popconcerten en boks wedstrijden. Daar komen nu al jaarlijks meer dan honderd mil joen toeschouwers op af" Het project zal resulteren in een gi gantische inkomstenstroom, ook voor TSG-Hoffenheim. De nieuwe constructie moet topvoetbal moge lijk maken, ook zonder de miljoe nen van de miljardairfamilie. „TSG Hoffenheim moet op termijn zich zelf kunnen bedruipen", zegt Diet mar Hopp. Met zijn kapitaal als achtervang, lijkt de opmars van TSG Hoffenheim niet te stuiten. Ook drie andere renners krijgen voorwaardelijke celstraf en geldboete. kortrijk - De voormalige Vlaamse topwielrenners Johan Museeuw, lo Planckaert, Chris Peers en Ma rio De Clercq zijn gisteren in Kor- trijk veroordeeld wegens bezit van en handel in dope. Ze kregen ieder tien maanden voorwaardelijke celstraf, een geld boete van 2500 euro en een voor waardelijke boete van 12.500 euro opgelegd. Ze moeten ook duizen den euro's gerechtskosten betalen. In België is dope strafbaar, naast tuchtstraffen van de wielerbond. Museeuw kreeg een schorsing van twee jaar opgelegd naar aanleiding van de affaire. De renners kregen hun verboden stimulerende mid delen van een dierenarts en een verzorger. De dierenarts kreeg een voorwaardelijke celstraf van een jaar en een boete van 2500 euro. Museeuw was volgens justitie in het bezit van aranesp, epo en een spuit dexamethasone. Bij hem zijn tweeduizend stuks epo gevonden. Hij heeft niet gereageerd op het vonnis. Zijn oud-collega Chris Peers zei de straf erg zwaar te vin den. „Tien maanden voorwaarde lijk... ik vraag me af welke moord je daarvoor moet begaan. En 2500 euro is ook niet niks. Ik ben verte genwoordiger en kom elke dag in fietsenwinkels. Ik zal de komende dagen weer de pineut zijn, terwijl ik niks gedaan heb." den haag - PSV-trainer Huub Ste vens blijft bij zijn besluit om te be danken als lid van de vereniging voor coaches betaald voetbal, de CBV. Een gesprek met directeur Gerard Marsman leverde gisteren niets op. „Stevens blijft bij zijn standpunt en dat respecteren we", verklaarde Marsman. „Hij wil ook niet dat de reden voor zijn opzegging naar buiten wordt gebracht." Die reden zou de bestuursfunctie zijn die technisch directeur Martin van Geel van Roda IC bij het CBV gaat bekleden. Van Geel ontsloeg een maand geleden trainer Ray mond Atteveld van de Limburgse club, in het verleden de assistent van Stevens. Blackburn Rovers zet manager Ince op straat blackburn - Blackburn Rovers heeft manager Paul Ince ontslagen. De Engelsman was nog geen half jaar werkzaam bij de club uit de Premier League. Blackburn Rovers, de ploeg van verdediger André Ooijer, verloor de laatste zes com petitieduels en staat op de negen tiende plaats met dertien punten. Alleen West Bromwich Albion heeft er minder. Ince (41) heeft ruim vijftig inter lands voor Engeland op zijn naam staan en was de eerste zwarte hoofdcoach in de Premier League. KV Kortrijk rekent af met Zulte Waregem kortrijk - KV Kortrijk was gister avond in een inhaalduel te sterk voor Zulte Waregem. De streekder- by eindigde in 1-0, dankzij een tref fer van Coulibaly. Istvan Bakx gaf met een knap passje de assist bij het enige doelpunt van de avond. De Vlissinger werd een kwartier voor tijd gewisseld. Door de over winning klom Kortrijk naar de elf de plaats in de Belgische lupiler Pro League. Bakx en zijn ploegge noten zijn nu al sinds 15 augustus 2007 ongeslagen in het eigen Gul- densporenstadion. Judoka Vuijsters gaat naar WK in Levaliois nieuwegein - Judoka Grim Vuijs ters neemt komend weekeinde deel aan de WK Open Klasse. In het Franse Levaliois is hij de enige Nederlander. Vuijsters komt nor maal uit bij de zwaargewichten. Hij nam dit seizoen deel aan de EK in Lissabon. Bij de Olympische Spelen kreeg Dennis van der Geest de voorkeur. De open klasse is een niet-olympisch onderdeel en wordt de laatste jaren ook los gehouden van het reguliere WK. -In 2005 werd Van der Geest we reldkampioen in deze discipline. Amateurwielrenners krijgen weer eigen NK woerden - De beste amateurwiel renners, sinds enkele jaren aange duid als eliterenners zonder con tract, rijden vanaf volgend jaar weer een eigen Nederlands kam pioenschap. De titelstrijd voor de ze renners was de afgelopen jaren onderdeel van het NK voor profs. Het kampioenschap wordt gehou den op 22 juni in het Groningse Bourtange. In hetzelfde weekeinde strijden ook de nieuwelingen en junioren om het rood-wit-blauw. Een week later is het NK voor de profs, beloften en vrouwen. Amstel Gold Race opnieuw in ProTour aigle - De Amstel Gold Race maakt ook komend jaar deel uit van de ProTour, de wedstrijdency clus die ooit door de internationa le wielrenunie UCI werd opgezet om de beste renners in de beste wedstrijden te laten uitkomen. De inmiddels behoorlijk uitgeklede reeks werd gisteren aangevuld met de Gold Race en de Ronde van Vlaanderen en telt nu veertien wedstrijden. Het aantal ProTour- ploegen kwam op achttien. Euskal- tel en Bbox Bouygues is eveneens een licentie verleend. Vedad Ibisevic viert zijn achttiende competitietreffer voor TSG Hoffenheim. De Bosniër is daarmee topscorer van de Bundesliga. foto Tobias Hase/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37