Sport PZC Een voorbeeld zonder pretenties 36 en 37 33 34 Marjet van der Graaff wil revanche nemen na moeizaam seizoen Woensdag 17 december 2008 Twente zal aanvaller Eljero Elia niet zomaar naar Ajax laten gaan Tip? sport@pzc.nl Esther Vergeer gehandicapte sporter van het jaar Robin van Calen coach van het jaar Waterpolosters sportploeg van het jaar Zwemmer Maarten van der Weijden sportman van het jaar Wielrenster Marianne Vos sportvrouw van het jaar foto's ANP beeldmontage Felix Binicewicz Olympisch kampioen kondigt tijdens gala meteen afscheid aan. door Eric de Jager AMSTERDAM - Maarten van der Weijden is gisteravond door zijn collega sporters gekozen tot sport man van het jaar. De zwemmer nam de gelegenheid meteen te baat om zijn afscheid aan te kondi gen. „Aan alles komt een einde en dit is een mooi moment." Van der Weijden was na alle plichtplegingen die bij zijn gouden olympische medaille hoorden wel weer gaan trainen, maar toen hij na een paar weken 'uit die tunnel' kwam, besefte hij dat hij het an ders wilde. „Mijn leven bestond uit een zuurstoftentje, eten en zwemmen. Verder niets. Als ik zo doorga, ben ik over vier jaar een heel goede sporter, maar geen goed mens. Ik zie mijn vriendin Daisy weer vier jaar niet en ik kan zomaar vijfde worden. Want ik heers niet in deze sport. Ik was goed op de goede dag." Over de uitverkiezing van de lange- afstandszwemmer bestond tijdens het sportgala van NOCNSF in Am sterdam geen seconde twijfel. Olympisch goud en wereldkampi oen na genezing van kanker, het verhaal van Van der Weijden spreekt over de hele wereld tot de verbeelding. Behalve eigenlijk bij de sportman zelf. De relativerende woorden van ca baretier Freek de Jonge, die voor het gala de hoop uitsprak dat het langeafstandszwemmen niet te po pulair gaat worden - 'straks zitten we een heel weekend met z'n allen naar klotsend water te kij ken' - past wel in het straatje van Van der Weijden. Hij is geen Lan ce Armstrong, die zijn sportsucces- sen volledig in het licht van de strijd tegen kanker plaatst. In te gendeel: „Er valt niets te vechten. De artsen hebben het werk ge daan, het enige dat ik kon doen, was liggen en afwachten." Van der Weijden was ook de enige die in Peking zwemmer Eric Shan- teau hardop veroordeelde. Bij de Amerikaan werd een maand voor de Spelen teelbalkanker geconsta teerd. Maar Shanteau plaatste zich voor zijn eerste Spelen en stelde zijn behandeling uit. Van der Weij den had daar geen goed woord voor over. „Het enige dat hij doet, is zijn kans op genezing verklei nen. Daar is niets heldhaftigs aan, dat is alleen maar dom. Hij geeft een slecht voorbeeld." Die klinische benadering van le ven, ziekte en sport leverde de zwemmer (27) deze zomer olym pisch goud op. „Hoop, vertrouwen of positief denken is niet doorslag gevend. Zoals ik mijn ziekte heb benaderd, zo benader ik ook mijn wedstrijden. Je moet er alles aan doen om de omstandigheden zo optimaal mogelijk te maken en dan de rust vinden om alles te on dergaan. Ik kon leven, ik kon ster ven. Ik kon olympisch kampioen worden of zevende. Het was alle bei prima. Zonder emoties is de fo cus sterker." Vandaar ook dat Van der Weijden gisteren net zo mak kelijk de sport vaarwel zei. Op ra tionele gronden besloten. Hoewel de emotie er toch vanaf droop, toen hij van het podium afdaalde om zijn vriendin lang en innig te omarmen. „Een indrukwekkend moment", knikte zijn coach Mar cel Wouda. „Dat hoort wel bij zijn carrière. Dat verdient hij." Vos krijgt de voorkeur boven Van Crunsven Wielrenster Marianne Vos werd gisteravond gekozen tot sportvrouw van het jaar. De keuze voor Vos, winnares van de puntenkoers op de wieler baan van Peking, was verrassend. Dressuuramazone Anky van Crunsven, voor de derde keer winnaar van olympisch goud, leek de gedoodverfde favoriete voor de Jaap Eden, die ze pas één keer eerder - in 1994, nota bene een jaar waarin ze geen olym pische titel behaalde - won. Schaatskampioene Paulien van Deutekom was de derde genomineerde". De andere titels op het Sportgala waren voor de Nederlandse vrouwen- waterpolosters (sportploeg van het jaar), hun coach Robin van Galen (coach van het jaar) en rolstoeltennisster Esther Vergeer (gehandicapte sporter van het jaar).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35