Bas Remijn neemt kopposii De Zelandia Illustrata I VIER VRAGEN OVER VISBROEDHUIS Archief omroep wordt digitaal Landbouw doorstaat kredietcrisis J 30 Woensdag 17 december 2008 PZC Viskweek in Nederland gaat een nieuwe fa se in. Kwekers beginnen een broedhuis om zelf de beste pootvis te- telen. Den Haag gaf onlangs ruim drie ton subsidie. Naam: Adri Bout Leeftijd: 52 jaar Woonplaats: Colijnsplaat Functie: directeur van tarbotkwekerij Seafarm bij Kamperland -- r< door Harmen van der Werf Waarom zelf een broedhuis beginnen, als u ook pootuis voor uw tarbotkwekerij Seafarm uit Frankrijk kunt halen. Toch wel zo gemakkelijk? „Omdat ik me al jaren dood erger aan het feit dat ik pootvis uit Frankrijk moet halen en niet weet wat ik precies geleverd krijg. Ik betaal er wel de hoofdprijs voor: 1,40 euro voor één tarbotje van 150 dagen. Tien tot vijftien gram wegen die visjes per stuk. Acht centimeter lang zijn ze. En hoe goed ze er ook uitzien, ik weet niks van hun afkomst. Bovendien, mijn Franse leverancier, France Turbot, heeft zelf kwekerijen. Dus de beste kweekvisjes houden ze zelf." Jarenlang ergernis en dan nu pas deze stap zetten. Had u dat beter niet eerder kunnen doen? „Hoofdzaak was het bedrijf hier op Noord-Beveland, aan de Oosterschelde, goed op poten te zetten. Met een gesloten systeem voor de kweek van tarbot. Zonder gebruik van antibiotica en medicijnen. Nu dat is gelukt, is het tijd om zelf pootvis te produceren. En ik doe dat doelbewust niet alleen. Het ministerie van Landbouw wil dat kwekers samenwerken. We hebben daarom ook die subsidie gekregen voor drie jaar. Maar dat is niet het enige. We praten in Nederland over vier kwekerijen van zoutwatervissen, Solea in IJmuiden, Frisian Fishfarming in Harlingen, Grovisco in Sint-Annaland en wij. Omdat het nog zo'n kleine bedrijfstak is, moet je samenwerken. Je staat dan sterker, als het gaat om voer, apparatuur en onderzoek. Samen kun je bouwen aan de toekomst. En zeg nou zelf: in je ééntje leven op de wereld, is niet fijn." Het broedhuis komt er nu. Wat gaat er gebeuren? „Wij gaan de beste moederdieren apart houden. Vijf of tien stuks, van tarbot en tong. Onderzoeksinstituut Imares helpt ons daarbij, door te selecteren op genetische eigenschappen, op DNA. Let op: Het gaat niet om het veranderen van genen, van erfelijke eigenschappen. Nee, wij kijken welke vissen de sterkste, de mooiste en de best opgroeiende jonge visjes voortbrengen. In de landbouw selecteert men bijvoorbeeld koeien die meer melk produceren. Zo willen wij ook met de teelt van pootvis te werk gaan. Echt vernieuwend. Je kunt dat ook wel doen door heel goed na te gaan hoe vissen zich in jouw tarbot- of tongkwekerij ontwikkelen, zonder te kijken naar de erfelijke eigenschappen, maar dan ben je zo tien of vijftien jaar verder. Die tijd heb ik niet." Wat is de kans van slagen? „Als ik er niet in geloofde, zou ik er niet aan beginnen. De voortplanting van vissen is niet eenvoudig. Vissen schieten hom en kuit vrij het water in. De bevruchting gebeurt dus uitwendig. En dan gaat het erom de larfjes die ontstaan, het juiste voedsel te geven. Tong kun je droogvoer geven, maar tarbot niet. Die leeft van algjes en kreeftachtige beestjes. Tarbot is dus niet zo'n gemakkelijke vis. In de vrije natuur schiet een moedertarbot wel één miljoen eitjes het water in. Als daar één of twee procent van overleeft, is het veel. In gevangenschap, onder kunstmatige omstandigheden, moet dat aanzienlijk beter kunnen. We moeten efficiënt kunnen produceren, want het moet wel commercieel draagvlak krijgen. We zullen de Fransen laten zien dat we het veel beter kunnen." MIDDELBURG - Gedeputeerde Sta- aten van Zeeland hebben besloten 511.966 euro beschikbaar te stellen voor het digitaal maken en ontslui ten van het beeldarchief van Om roep Zeeland. Dat werk gebeurt in samenwer king met de Zeeuwse Bibliotheek en het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid. Het doel van het project is het ar chief van Omroep Zeeland veilig stellen, te bewaren en via internet toegangkelijk te maken voor het publiek. In 2003-2004 is al gekeken of het mogelijk was het archief van de Zeeuwse omroep duurzaam op te slaan. Op dat moment kon dat nog niet. Omdat de technische ontwik kelingen niet stil hebben gestaan, zijn er nu wel mogelijkheden. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Kredietcrisis of niet: ie dereen moet eten. Daarom krijgen landbouw en visserij nog geen ra ke klappen. Al blijft het voor de visserij en glastuinbouw oppassen geblazen. Op verzoek van het ministerie van LNV heeft het Landbouw Econo misch Instituut in Wageningen de gevolgen van de crisis voor de sec tor onderzocht. Risico's zijn: min der afzet, daling van opbrengsten en wegvallen van export. De mees te landbouwbedrijven staan er fi nancieel goed voor; zij zullen niet in de problemen komen. Lastiger is het voor de glastuinbouw en de visserij. Die bedrijven hebben het financieel vaak al moeilijker door wisselende inkomsten en kosten, aldus het LEI. Niet de crisis op zich, maar een op eenstapeling van tegenvallers kan de glastuinbouw en visserij in de problemen brengen. Docent geschiedenis van Ostrea Lyceum maakt inhaalslag. door Joeri Wisse MIDDELBURG - Geschiedenisleraar Bas Remijn staat aan kop in de strijd om de verkiezing voor de ti tel 'Beste leraar van Zeeland.' Met nog één dag voor de boeg heeft hij Pieter Wisse - die wiskun de geeft op de Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren in Mid delburg - ingehaald. Vanaf het mo ment dat de vijf genomineerde do centen bekend waren, stond Wis se voorop. Hij is nu ongeveer ge lijk gekomen met Bram Theune, die ook wiskunde geeft, maar dan op het Nehalennia in Middelburg. Het gat tussen koploper Remijn en de nummers twee en drie was gistermiddag gegroeid tot enkele honderden stemmen. De fans van Wisse en Theune moeten dus van daag en morgen flink aan de bak om hun favoriete leraar nog een kans te geven op het binnenslepen van de glimmende PZC-beker. Met de finish van de wedstrijd in zicht, is het wel duidelijk dat Ton- ni Gubbens (SSG De Rede) en Pa trick Nieuwenhuyze (Pontes Pie ter Zeeman) hoogstwaarschijnlijk naast een podiumplaats grijpen. Stemmen kan nog tot morgenmid dag 12.00 uur. Een dag later wordt de uitslag bekend gemaakt op de school van de winnaar. Stemmen kan op twee manieren: via e-mail of sms. E-mail jouw keu- De Zelandia Illustrata wordt stofvrij in archiefkasten bewaard. Duizenden prenten, foto's en kaarten. Vanaf morgen komt de collectie eindelijk uit de kast, op internet. door Jan van Damme BAM! Een harde klap op één van de kasten doet het licht weer aanfloe pen. Het is in de loop van de jaren een ritueel geworden. In de diepste kelder van het Zeeuws Archief in Middelburg staan laden- blokken vol prenten en foto's. Ui terst omzichtig opgeborgen in rui me, dikke passepartouts van zuur vrij karton, afgedekt door een dik vel plasticfolie. Licht is niet goed voor de tekeningen en kaarten. Verkleuring, vervaging. Vandaar dat de tl-verlichting op een timer is ingesteld, die zorgt dat het na pakweg vijf of tien minuten op eens donker wordt. Een sensor, die op harde geluiden reageert, laat de buizen terug aanknipperen. Dus, als je in de kelder bent om de verzameling in het echt te zien, moet je je laten horen. BAM! Dat hoefje Ineke Vogel niet meer te vertellen. Ze is twintig jaar con servator van de Zelandia Illustrata. Zonder te overdrijven mag je vol gens haar best zeggen, dat de col lectie prenten, foto's en kaarten van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen één van de be langrijkste in Zeeland is. Zo'n 25.000 tekeningen, schilderin gen en kaarten op papier. En daar naast nog eens 11.000 prentbrief kaarten. De basis van de verzame ling werd rond 1700 gelegd, toen de dichter, oudheidkundige en rechtsgeleerde Matheus Brouërius van Nidek (1677-1742) per provin cie afbeeldingen ging verzamelen. De Zeeuwse prenten kwamen in bezit van Jacob Verheye van Cit- ters (1753-1823). Diens zoon ver kocht de verzameling in 1863 voor 1200 gulden aan het Zeeuwsch Ge nootschap. Schenkingen, aankopen, leningen voor het leven. De collectie groeit tot op de dag van vandaag. Vol gens Ineke Vogel is de drempel vrij laag. Voorwaarde is dat het om een kunstwerk op papier gaat. Per kament kan nog net, linnen niet, want dan heb je het over een schil derij. Daarvoor moet je bij musea zijn. De Zelandia wil ook niet con curreren met het Zeeuws Docu mentatiecentrum. „We pretende ren", zegt de conservator behoed zaam, „enigszins kunstzinnig te zijn." In de twintigste eeuw werd de ver zameling opgedeeld: de afbeeldin gen van historische gebeurtenis sen werden apart gerubriceerd, portretten kwamen bij elkaar en topografische prenten werden ge bundeld. Ook de gedrukte kaarten en plattegronden kregen een eigen afdeling. Latere aanwinsten als de portret- tenverzameling van de Domburg- se arts Mezger zijn al eerder gedij taliseerd. Nu is het grootste deel van de oude collectie klaar om op ieders pc opgeroe pen te worden. Wat je mag verwachten? Een beeld van Zee land en Zeeuwen door vele eeuwen heen. Ineke Vogel se lecteerde een aantal prenten en foto's om een indruk te geven. Winters Zeeland, in de hoop dat het ooit weer eens echt gaat vriezen. 4 Symposium Zelandia De Zelandia Illustrata is met 36.000 prenten, kaarten en fo to's de grootste verzameling van het Zeeuwsch Genoot schap. Vanaf morgen is een groot deel van de collectie te raadplegen op het internet. Ter gelegenheid van de presen tatie van de gedigitaliseerde verzameling wordt er morgen in de filmzaal van de Abdij in Middelburg een symposium ge houden (aanvang 10.45 uur). Reproducties zijn te bestellen in het Prentenkabinet van boek handel de Drukkerij in Middel burg; prijzen: €42,50 - €250,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32