Prachtig, maar Opgestapt bestuur stadsraad in Veere gelooft gemeente niet meer CDA roept op tot strijd tegen verdwijnen van politie en rechtbank ROBBERT BOOGAARD TWEEWIELERS Hek om boerderij Fietspaden geopend Jiddisjkeit in synagoge in Middelburg 22 I Woensdag 17 december 2008 PZC Burgemeester Van der Zwaag waagt vrijdag bemiddelingspoging. door Henk Postma veere - De Veerenaren staan er om bekend. Zij hebben uitgespro ken meningen. En die botsen nog wel eens. Het was dan ook feest in het gemeentehuis afgelopen voor jaar, toen bestuurders en ambtena ren trots constateerden dat het was gelukt de eendracht in het stadje te herstellen. Een ieder had zich achter het toekomstplan 'Veel zijdig Veere' geschaard. „We waren net zo heerlijk op - dreef met elkaar", verzucht de eerstverantwoordelijke wethouder Jaap Melse (SGP). Waren. Want in middels leven ze in Veere weer op voet van oorlog. De stadsraad - het vertegenwoordigend orgaan van de bevolking - is al gesneuveld. Al le bestuursleden hebben hun ont slag ingediend. Splijtzwam is het autoverkeer dat zich op toeristisch drukke dagen massaal door de straatjes wringt. In Veelzijdig Veere kan dat straks niet meer. Want iedereen moet dan 'autoluw' in de historische ■stadskern kunnen wonen, winke len of recreëren. „Wij constate ren", schreef het gemeentebestuur, „dat veel inwoners daarvan voor stander zijn, eigenlijk alleen een aantal ondernemers niet." Dus zal er een moment komen waarop de stadskern wordt afgeslo ten voor toeristisch verkeer. Maar eerst moet nog vervangende par keergelegenheid worden gereali seerd. In de eerste plaats bij de bui tenhaven Marina Veere. Zonodig ook elders, bijvoorbeeld in het 'ver loren bos' aan de Polredijk. „Wel ver, maat naar ons inzicht niet te ver afgelegen", zegt de gemeente. Wethouder Jaap Melse bezweert dat dit hem ernst is. Maar de stads raad gelooft hem al niet meer. Want vooralsnog maakt de wet houder het juist aantrekkelijker om binnen de veste te parkeren: de voormalige Spuikom, een dras sig terrein waar toeristen bij grote drukte hun auto kwijt kunnen, wordt voor een periode van vijf jaar verhard met een graslandbe wapening. Dat klein 'aantal onder- Gemeente belooft de historische stadskern van Veere autoluw te maken. Maar maakt het voor bezoekers voorlopig aantrek kelijk juist daar te parkeren. JAN WAGEMAKERS FIETSEN WORDT... per 22 december 2008 SPETTERENDE ACTIES! GAZELLE TOT 22 DEC. 2008 ELEKTROFIETSEN 20% KORTING* met GRATIS op onze 3 jaar verzekering GAZELLECOLLECTIE 2009 t.w.v. 150,- (m.u.v. de elektrofietsen) *excl. inruil Noordweg 19, OOSTKAPELLE, tel. 0118-581344 Brandbrief verstuurd naar ministers en moties in raden. middelburg - De Zeeuwse burge meesters moeten ten strijde trek ken om de zelfstandigheid van zo wel het Zeeuwse politiekorps als het arrondissement Middelburg te waarborgen. Dat is de strekking van een motie die door de Zeeuwse CDA-fracties is voorbereid en maandag ook al is aangenomen door de Middelburg se raad. De christen-democraten vinden het mogelijk verdwijnen van het korps en de rechtbank als gevolg van een reorganisatie onbespreek baar. De veiligheid van de inwo ners staat volgens hen op het spel. „We zullen ons in Zeeland hard moeten maken en er alles aan moeten doen om onze provincie in alle opzichten leefbaar te hou den", stelt Lia Flikweert, fractie voorzitter in Sluis,- namens de Zeeuwse CDA-fracties. „Als het zo door blijft gaan, is Zeeland straks een uitgeklede provincie zonder mosselen, zonder wuivend graan in onze polders, wegtrekken van jonge gezinnen, leegstand van wo ningen en veel natte natuur." En nu ook nog eens een uitgekleed politiekorps, aldus Flikweert. „We hopen dat de Zeeuwse burgemees ters zullen aanzetten tot actie." De Zeeuwse gemeenten en de pro vincie hebben onlangs besloten dat ze samen een strategisch docu ment opstellen waarin komt te staan wat volgens hen nodig is om Zeeland leefbaar te houden. Burgemeester Rob van der Zwaag van Veere stelt dat het voor de zo mer gereed zal zijn. Het kan vol gens hem helpen de diensten in Zeeland te houden omdat lokale veiligheid ook benoemd zal wor den. Het laat volgens hem ook zien dat de dertien Zeeuwse gemeenten en de provincie samen eendrachtig zijn waardoor ze samen sterker staan bij hun strijd voor het be houd van werkgelegenheid en diensten zoals politie en de recht bank. De dertien Zeeuwse gemeenten en de provincie werken eendrach tig aan een strategisch document over de toekomst van de provin cie Zeeland. nemers' juicht. En het stadsraadbe- stuur? Dat gooit er woedend het bijltje bij neer. „Want zeg nou zelf', oordeelt voorzitter Hans Muschter, „Die verharding kost 60.000 euro. Als je zoveel geld in de grond stopt, dan doe je dat niet voor vijfjaar." De stadsraad gelooft niet meer dat de gemeente het stadje echt auto luw wil maken. Anders was ook al lang opgetreden tegen het veel te zware vrachtverkeer. Nee, in het stadhuis wordt alleen geluisterd naar winkeliers die maar niet wil len begrijpen dat ook zij baat heb ben bij een autoluwe stadskern. Volgens de secretaris van de onder nemers, Gert Geelhoed, praten de stadsraadbestuurders louter voor zichzelf Een onderzoeksbureau heeft vastgesteld dat 63 procent van de inwoners goed met de be staande situatie kan leven. „Onzin", zegt Muschter. „dat was geen representatief onderzoek." In hoeverre de stadsraadbestuurders zelf represenatief zijn? „Onze laat ste vergadering werd bezocht door zeventien leden. Die bleken zon der uitzondering achter ons stand punt te staan." Burgemeester Rob van der Zwaag waagt vrijdag een bemiddelingspoging. middelburg - Totdat duidelijk is wat er met de leegstaande boerde rij aan de Bluesroute in de Mortie- re gebeurd, gaat er een hek om heen. Nog dit jaar mogen de schapen op het terrein blijven grazen, maar na oud en nieuw moeten ze weg. De boel wordt afgezet om te voor komen dat er vandalisme plaats vindt. De gemeente kocht onlangs het terrein met de opstallen met de bedoeling om er huizen te bou wen. Of dit nog doorgaat is niet hele maal zeker. Volgens de gemeente wordt op een aantal plannen gestu deerd. Vanuit de wijk klinken geluiden om de boerderij te laten staan. Zo is al de suggestie gedaan om er bij voorbeeld een theehuis in te vesti gen. Kloetingenaar wil flink investeren in Vlissings Beeldenhuis. door Wendy van den Hurk vlissingen - De leden van de Kloe- tingse kaartclub stonden er dins dagavond wel even van te kijken. Een stadspaleis gekocht? In Vlissin- gen!? Maar ze hoorden het goed. Gideon Hoogstrate zag met de aan koop van het Beeldenhuis in de Hendrikstraat begin dit jaar een ba rokke droom in vervulling gaan. Pas afgelopen zomer ontdekte hij dat die droom wordt overscha duwd. Door twee bomen. Linden zijn het, niet ouder dan een jaar of vijftig. Maar ze hebben inmiddels al een aardig groene en vooral vochtige laag achtergelaten op de Lodewijk XIV-gevel uit 1730. Bovendien, en dat krenkt de Kloe tingenaar nog het meest, neemt het weelderige gebladerte het zicht op het pand weg. „Terwijl ik dat juist zo graag wil la ten zien", verzucht Hoogstrate. „Het is zo mooi! Als ik er een stoel voor zet, kan ik er zo een uur in zitten om naar de gevel te kijken. Maar dan moet die stoel wel dicht bij staan, anders zie je niks. Dat is toch zonde?" Daarbij staan de bomen in de weg voor de restaurateur, die volgens Hoogstrate flink wat ruimte nodig heeft. „Er moet nog een kraan bij. Ja, als het gebeurt, dan gebeurt het ook goed. Ik laat het hele pand op knappen, van boven tot onder. De gevel gaat terug in oude staat, met witte beelden en het bordes in bladgoud. Alleen daar zijn we ze ker al maanden mee bezig." Dan moet het hele interieur nog. Dat is immers verre van origineel en als Hoogstrate ergens niet van houdt... Dus: hup, die art déco te geltjes en -deurlijsten eruit en al les wat barok is, erin. Zelfs alle pla fonds krijgen ornamenten, de trap pen.authentieke spijlen. „Die dingen kun je overal te pak- Het Beeldenhuis ken-krijgen", weet de Bevelander, die goed heeft geboerd. Als het aan hem ligt, krijgt het huis straks precies de sfeer van vroeger, aan de Dokhaven. Maar ja, die bo men... Het liefst zou Hoogstrate zijn cirkelzaag uit de schuur halen. „Maar wij snappen ook wel dat dat niet kan", schiet Dick Huis- soon hem bij. De Kruiningenaar is een kennis, die altijd bij de ge meente Reimerswaal heeft ge werkt. Als er iemand weet hoe de ambtelijke molen draait, dan is hij het wel. „Wij zijn met ambtenaren van de gemeente Vlissingen in ge sprek, om tot een compromis te komen. 'Helemaal rooien zit er niet in, maar misschien mogen de bomen worden gekandelaard. Dan 'Met een beetje creativiteit camoufleren ze de panden ernaast nog ook' worden ze een stuk smaller en af getopt. Met een beetje creativiteit camoufleren ze de panden ernaast nog ook." Groen-wethouder Rob van Doo- ren, die toevallig in de 'dobberen de doosjes' ernaast woont, belooft binnenkort met zijn toekomstige buurman te praten. „Om te kijken wat mogelijk is. Ik denk dat we daar wel uit komen." Dat denkt Huissoon ook. Toch is Hoogstrate er nog niet helemaal ge rust op. „Als het niet lukt, dan zet ik het pand wel weer te koop. Al denk ik niet dat ze nog zo'n gek vinden. Als het wel lukt? Dan be gin ik gelijk. Als het klaar is, kom ik in de weekenden hier naartoe. Van de benedenverdieping maak ik een museum, waar ik mijn com plete verzameling miniatuurauto's neerzet, en die zijn écht uniek, en mijn broer zijn zelfgemaakte Schel- de-schepen van schaal één op hon derdtien. Zo geef ik iets terug aan de gemeenschap, waar ik het uit eindelijk aan heb verdiend." Johan Westerwijk, rijk geworden in de Oost, liet het pand in 1730 bou wen aan de Dokkade, recht tegenover het Van Dischoeckhuis. Beide pan den waren ontworpen door de Belg )an Pieter van Baurscheit. Het Beel denhuis moest weg voor de Schelde. De gevel is in 1930 verplaatst naar de Hendrikstraat. De beelden die er boven op staan, symboliseren vier we relddelen: Afrika, Europa, Azië en Amerika. In het midden staat Neptunus. MELISKERKE - De fietspaden Langs de Koekoeksweg bij Aagtekerke en de Kaasboerweg bij Meliskerke zijn gistermiddag officieel geopend door wet houder Jaap Melse van Veere (rechts) en waterschapsbestuurder Bert van de Hoef. Vooral de schoolgaande jeugd maakt gebruik van deze route. foto Ruben Oreel middelburg - In de synagoge aan de Herenstraat in Middelburg wordt morgen, donderdag, de do cumentaire Jiddisjkeit vertoond. Deze vertelt het verhaal van een oude Amsterdamse synagoge die in 1889 werd gesticht door Joden die afkomstig waren uit Oost-Euro pa. Voor de oorlog was deze syna goge een van de veertig die toen in Amsterdam in gebruik waren. Niet alleen wordt de restauratie van deze synagoge belicht, maar ook vertellen in de documentaire bezoekers van deze synagoge hun levensverhaal. De film laat aan de hand van deze verhalen zien wat het begrip Jiddisjkeit - de invulling van het lood zijn - betekent. De film begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24