Zeeuwen nog niet van slag door crisis Vlinderorchidee Bouw van auto's valt bijna stil 'Lagere belastingdruk voor bedrijf Middelburg Week Aanbieding www.groenrijk.nl Phalaenopsis met 2 bloemtakken 9,95 m v ■- u t 4. Kerststukjes vanaf 9,79 Bedrijven in Zeeland positiever dan die in de rest van Nederland. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Zeeuwse onderne mers zien het minder somber in dan hun collega's in de rest van het land. Het ondernemersvertrou- wen in Zeeland ligt volgend jaar voor het eerst boven het landelijk niveau. De ondernemers hebben voor 2009 zelfs meer vertrouwen in de economie dan in de periode 2003-2006. Toch zijn ook de Zeeuwen negatie ver over de economie dan een jaar geleden. Achttien procent van de bedrijven verwacht in 2009 min der omzet te halen dan dit jaar. Vo rig jaar was nog maar acht procent van de bedrijven negatief over het komende jaar. Ondernemers zijn wel weer positiever over het ko mende jaar dan over het laatste kwartaal van dit jaar. Dat blijkt uit de conjunctuuren quête Nederland, een onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van ondernemersorganisaties en het CBS. Het onderzoek is voor het eerst in Zeeland uitgevoerd. „In Zeeland reageren we wat gema tigder", verklaart Mare Volleman van de Kamer van Koophandel de resultaten. „Als het heel goed gaat, gaat het hier minder goed, als het heel slecht is, gaat het hier minder slecht. Die gematigde houding van de Zeeuwen is nu een keer in ons voordeel." Niet alleen het gevoel van het Zeeuwse bedrijfsleven is positiever dan in de rest van het land, de be drijven hebben in het derde kwar taal van dit jaar ook echt beter ge presteerd. De zakelijke dienstverle ning, de industrie en de horeca doen het in Zeeland relatief goed Zeeuwse ondernemers hebben minder vertrouwen in de econo mie dan vorig jaar. Toch zijn ze positiever gestemd dan onderne mers in de rest van het land. in vergelijking met andere regio's. Maar de bouwbedrijven hebben het zwaar, zwaarder dan de colle ga's in het land. Zeeland loopt altijd een beetje ach ter de landelijke ontwikkelingen aan, constateert Volleman. Dat is in ieder geval duidelijk te zien aan de gegevens over werkgelegenheid. De balans tussen bedrijven die per soneel aannemen en bedrijven die het met minder personeel moeten doen is in Zeeland nog steeds ruim positief In de rest van het land nadert die optelsom inmid dels het nulpunt. De onderzoekers plaatsen trou wens zelf een kanttekening bij die gegevens: de laatste tijd is het voor al de Zeeuwse industrie - Dow, Zuid-Chemie, Zalco en Arkema bijvoorbeeld - die snijdt in het aan tal werknemers. Die gegevens zijn nog niet verwerkt. De Kamer van Koophandel opent binnenkort een meldpunt waar on dernemers die in de problemen zit ten terecht kunnen. Polishouders INC gaan akkoord met schikking AMSTERDAM - Polishouders bij en kele ING-dochterbedrijven zijn ak koord met een eerder getroffen schikking in de zogenoemde woe- kerpolisaffaire. Dat maakte de Stichting Woekerpolis Claim (WPC) gisteren bekend. Het gaat om de dochterbedrijven Nationale-Nederlanden, Postbank Verzekeringen en RVS. ING kwam eind november over een dat aan gedupeerde klanten 365 miljoen euro wordt teruggege ven. BERICHT GOES Aardappelen: frites 7,00-8,00 euro rustig; ex port 7,50-8,50 rustig; Uien: zaaiuien droog uit de schuur 4,25-5,25 rustig; Granen, zaden en peulvruchten (alles per ton): tarwe maal 115; tarwe voer 110; brouw- gerst geen notering; karwijzaad 1700; bruine bonen 725-775; blauw maanzaad 1100; Fourage (alles 1e kwal. en per ton): weidehooi 90-110; veldbeemd 80-85; roodzwenk 80-95; Engels raaigras 90-100; tarwestro gr. pakken 70-80; tarwestro kl. pakken 80-100; gers testro gr. pakken 70-85; gerstestro kl. pakken 75-95. Smit draait ondanks crisis op volle toeren ROTTERDAM - Het zware hijswerk en transport op zee heeft Smit In ternationale de afgelopen maan den in de kaart gespeeld. De Rot terdamse maritieme dienstverle ner verhoogt daarom de winst prognose. „Ondanks de financiële onrust blijven wij op volle toeren draaien", aldus topman Ben Vree. Hij wijst op de lange-termijncon- tracten die Smit heeft en de focus van het bedrijf de komende jaren op groei in opkomende landen als Brazilië en het ex-Oostblok. 'TNT in race voor belang in Royal Mail' LONDEN - De Nederlandse post- en pakketbezorger TNT zou in de ra ce zijn voor de aankoop van een fors belang in het Britse postbe drijf Royal Mail, ter waarde van 3,4 miljard euro. Dat schrijft The Daily Telegraph. TNT wil geen commentaar geven. Een derde van het staatspostbedrijf zou volgens de krant te koop staan. Hiermee zou de Staat een eerste stap willen zetten naar de volledige privatise ring van de Britse post. Fabrieken EU staken rond kerst productie wegens kelderen vraag. BRUSSEL - De verkoop van nieuwe auto's in de EU was in november ruim 25 procent lager dan een jaar geleden. Het is de sterkste, daling sinds 1999, meldt de Europese ver eniging van autofabrikanten ACEA. De sterkste daling was te zien in Ierland, waar de verkoop 55 pro cent daalde. In Nederland verkoch ten dealers bijna 22 procent min der nieuwe wagens: 29.867 stuks. De daling in de EU is nog niets ver geleken bij de situatie in IJsland. Inwoners van het bijna failliete ei land kochten in november 94 pro cent minder nieuwe wagens: 74 exemplaren. De meeste autofabri kanten in de EU hebben besloten hun fabrieken rond Kerstmis lang stil te leggen. Staatssecretaris wil de groepsrente uit de fiscaliteit halen. DEN HAAG - Staatssecretaris Jan Kees de Jager (Financiën) wil het fiscale vestigingsklimaat van Ne derland een flinke impuls geven en de winstbelasting vereenvoudi gen. Hiervoor onderzoekt hij of de groepsrente, rente die onderdelen van een bedrijf aan elkaar betalen, volledig uit de fiscaliteit gehaald kan worden. Dit zou betekenen dat de rentekosten voor bedrijven niet meer aftrekbaar zijn, maar ook dat de renteopbrensten niet meer belast worden. Een andere mogelijkheid is een heel laag belas tingtarief in een aparte rentebox voor groepsrente. De ingreep van De Jager kan twee tot drie miljard euro opleveren, die het kabinet wil teruggeven aan het bedrijfsle ven. Mogelijk gebeurt dat door een winstvrijstelling voor bedrijven in Om het fiscale vestigingsklimaat in ons land te verbeteren, wil staatssecretaris Jan Kees de Jager (Financiën) de winstbelasting vereenvoudigen. de vennootschapsbelasting. Voor de zomer moet er een wetsvoor stel liggen. „Dit betekent een fun damentele wijziging, die de mees te bedrijven een fors voordeel zal opleveren", aldus De Jager. Hij hoopt het vestigingsklimaat zo te verbeteren dat grote bedrijven hun hoofdkantoren weer in ons land willen vestigen. Internatio naal en nationaal opererende on dernemingen worden bovendien gelijker behandeld. Ook wordt met het defiscaliseren een streep gehaald door het subsidiëren van overnames door private equity-be- drijven met vreemd vermogen. W PZC Woensdag 17 december 2008 15 acties van 17 dec. t/m 23 dec. *'S - Diverse soorten G20enRij< Openingstijden: ma t/m vr: 10.00 - 21.00 uur, za: 09.00 - 17.00 uur Mortiereboulevard 2 - tel. 0118 470400

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15