'F0°f, Mn l#^ Initiatief kabinet lijkt gedoemd te mislukken Wetten en regels „Een verstikkende deken met talloze regeltjes, regeltjes en nog eens regeltjes. Kletspraat" Gerard Spong, strafrechtadvocaat PZC Woensdag 17 december 2008 1 1 Normen en waarden zijn vastgelegd in verschillende wetten, boeken en huisregels. Joodse en christelijke normen zijn onder meer weergegeven in de Tien Ge boden (o.a. 'Gij zult niet stelen') uit de Bijbel en de Thora; islamitische nor men zijn beschreven in de Sharia. Elk land maakt zijn eigen wettelijke bepalingen en legt zijn eigen grond rechten vast. Op het overtreden van deze regels staan doorgaans straffen. Diverse instanties (scholen, bedrijven) hanteren hun eigen huisregels. Zo mag je in sommige scholen geen petjes dragen en mag je in de treinen van de NS niet te luid telefoneren of met je schoenen op de bank zitten. Etiquetteregels en gebruiken zijn zwakkere normen, met een geringe ma te van afdwingbaarheid en sanctionering. Het gaat meer over het dagelijk se handelen, zoals: welke kleding moet je dragen voor een speciale gele genheid, hoe te eten, de duur van het oogcontact. Ze zijn vrij tijdgevoelig en onderhevig aan mode. De plannen van het kabinet om Nederlanders met een 'normen- en waardencatalogus' fatsoensregels op te leggen, hebben geen enkele zin. Volgens intern onderzoek van het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat in bezit is van deze krant, is het zelfs de slechtste manier om bur gers te bereiken. Toch houdt het kabinet aan de plannen vast. Het idee van een handvest voor verantwoordelijk burgerschap komt uit de koker van de Christenunie. Minister Guusje ter Horst van Binnen landse Zaken is nu belast met het opstellen ervan. In de normen- en waardencatalogus worden de belangrijkste democratische normen, waarden en beginselen benoemd en welke verantwoordelijkheid bur gers hierbij dragen. Het ministerie liet begin dit jaar onderzoeken hoe die normen en waar den vastgelegd moeten worden. Onderzoeksbureau Veldkamp ondervroeg ruim vijfhonderd mensen. Maar slechts 3 procent noemt een handvest of code waarin regels over burger schap zijn vastgelegd een ge schikte manier om ervoor te zorgen dat mensen sociaal met elkaar omgaan. Het initiatief moet uit de bur ger zelf komen en niet van hogerhand worden opgelegd door de overheid, conclu deert het onderzoeksbureau. Dit wordt ervaren als betutte ling. Uit het onderzoek blijkt dat een ruime meerderheid van de ondervraagden zich zelf al ziet als een goede bur ger (75 procent). Niemand vindt zichzelf een slechte bur ger. Begin volgend jaar geeft Ter Horst in een brief aan de Tweede Kamer meer infor matie over de normen- en waardencatalogus. „Het is de bedoeling dat het kabinet een aanzet geeft", zegt een woordvoerder van Ter Horst. Daarna begint de concrete in vulling. Wat moet veranderen? Het kabinet werkt aan de Normen en Waardencatalogus. Het document moet burgers na laten denken over hun sociale gedrag. Wat zou u zelf moeten veranderen om een betere burger te worden? Geen idee Niets Toleranter zijn Meer inzet voor buurt Meer vrijwil ligerswerk Rekening houden I met anderen Behulpzamer zijn Maatschappelijke betrokkenheid Socialer zijn 33% 24% 6% 5% 5% 5% Milieubewuster ,0/ zijn 0 Meer interesse voor omgeving 0 GPD Bron: Min BZK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11