Abhisit premier Thailand LAS FRÉQUENT Derrick was rechercheur, psycholoog en knuffelbeer Sneeuwoverlast in Frankrijk en Spanje ÉÉr~^"' PZC Dinsdag 16 december 2008 7 Maandenlang protest eindigt met verkiezing nieuwe regeringsleider. BANGKOK - Het Thaise parlement heeft oppositieleider Abhisit Vejjajiva gisteren tot premier geko zen. Hij kreeg 235 stemmen, zijn ri vaal Pracha Promnok, bondgenoot van de afgezette premier Thaksin Shinawatra, kreeg er 198. De stemming volgt op aan maan denlange protesten tegen de vorige regering door tegenstanders van Thaksin. Met het aantreden van Abhisit krijgen de deze demon stranten hun zin. Honderden aanhangers van Thak sin protesteerden tijdens de stem ming bij het parlementsgebouw. Zij kondigden een blokkade van het gebouw aan. „Wij zullen dit niet accepteren. Hij (Abhisit) heeft de verkiezingen niet gewonnen", zei aanvoerder Sukhum Wongpra- sit. „We zullen de poorten van het parlementsgebouw blokkeren zo dat ze niet naar buiten kunnen." De oproerpolitie vormde een kor don zodat de parlementsleden als nog het gebouw konden verlaten. Enkele demonstranten gooiden met stenen en hielden scheldka nonnades, maar de meesten ver trokken zonder verder verzet. De 44-jarige Abhisit bedankte de parlementsleden en het publiek voor zijn verkiezing, maar zei geen politieke uitspraken te zullen doen voor zijn benoeming officieel is goedgekeurd door koning Bhumi- Het parlement van Thailand koos gisteren een nieuwe premier: op positieleider Abhisit. De afgezet te premier Thaksin verloor me teen zijn diplomatieke paspoort. bol Adulyadej. Abhisit is de leider van de Democratische Partij, die de Volksalliantie voor Democratie in haar verzet tegen Thaksin en diens stromannen steunde, maar zich onthield van deelname aan de veelal gewelddadige betogingen en bezettingen. Hij is van Thais-Chinese afkomst en opge groeid in Engeland. Daar studeer de hij aan Eton en Oxford filoso fie, politieke wetenschappen en economie. Abhisit geniet de steun van de middenklasse en velen in het za kenleven. Niettemin gaat hij vol gens analisten een moeilijke tijd te gemoet. Thailand stevent als ge volg van wereldwijde economi sche stagnatie en binnenlandse po litieke chaos af op een recessie. De populist Thaksin kan ondanks zijn ballingschap op grote steun onder de bevolking rekenen. Hij heeft vooral aanhang in het arme noordoosten van het land. Het diplomatieke paspoort van Thaksin is gisteren kort na de ver kiezing van Absihit door de rege ring ingetrokken. Het is nog niet duidelijk wat er met zijn gewone paspoort gaat gebeuren. 250.000 Belgen zonder drinkwater GENT - Tussen de 200.000 en 250.000 Vlamingen rond Gent heb ben gisteren zonder leidingwater gezeten. Oorzaak was een lek in een grote leiding in het Sint-Pie- ters-Leeuw in de provincie Oost-Vlaanderen. Militairen en me dewerkers van het waterbedrijf deelden zakjes met water uit aan de bevolking. Het herstel van de waterleiding verliep moeizaam, omdat de buis lag ingeklemd tus sen een gasleiding, hoogspan- nings- en telefoonlijnen en een rioolbuis. Kinderpornobende opgerold in Spanje MADRID - De Spaanse politie heeft zeker 34 personen aangehouden die worden verdacht van het ver spreiden van kinderporno via het internet. Dat liet de politie giste ren weten. In heel het land verrichtte de poli tie arrestaties. Bovendien zijn on der meer computerbestanden en foto's in beslag genomen. In de strijd tegen kinderporno heeft de Spaanse politie dit jaar al ruim vierhonderd arrestaties ver richt. Montenegro vraagt lidmaatschap EU aan PARIJS - Premier Milo Dukanovic van Montenegro heeft gisteren in Parijs het lidmaatschap van de Eu ropese Unie aangevraagd. Hij deed dat bij een ontmoeting met presi dent Nicolas Sarkozy van de huidi ge EU-voorzitter Frankrijk. Het Balkanland Montenegro ont stond in 2006, toen het zich af scheidde van Servië. Het telt 680.000 inwoners. De oppervlakte is ongeveer een derde van die van Nederland. De procedure voor toe treding kan jaren duren. Noodnummer 112 werkt nu in hele EU BRUSSEL - Mensen kunnen nu in de hele EU het nummer 112 bellen voor hulpdiensten. Bulgarije heeft het nummer als laatste EU-land in werking gesteld. „De timing is perfect: in de komen de vakantie gaan weer veel men sen op reis", zei EU-commissaris Viviane Reding (Informatietech niek). De commissaris begon vorig jaar een rechtszaak tegen de Bul gaarse regering, omdat die 112 te laat invoerde. MILLAU - Een auto trotseert de sneeuw op een weg bij Millau in Midden-Frankrijk. Het midden en zuiden van Frankrijk en ook Noord-Spanje worden geteisterd door overvloedige sneeuwval. 100.000 Franse huishoudens zaten gisteren zon der stroom. Elektriciteitsleidingen bezweken on der het gewicht van de sneeuw. Twee mensen kwamen om het leven. Snelwegen raakten ge stremd, treinen reden niet. Het Spaanse leger heeft 120 automobilisten bevrijd die waren inge sneeuwd. Zelfs op Mallorca viel sneeuw. foto Guillaume Horcajuelo/EPA Een kwart eeuw heeft de zaterdag overleden Duitse acteur Horst Tappert (85) geleefd van moord en doodslag. Als inspecteur Derrick ver gaarde Horst Tappert we reldroem; in ruim honderd landen werd de Duitse tv-serie uit gezonden. Zozeer vereenzelvigde Tappert zich met de politiecom missaris uit München, dat hij zijn tien jaar geleden verschenen me moires voorzag van de veelzeggen de titel Derrick und Ich - meine zwei Leben. En dan te weten dat de zo correc te Derrick zijn loopbaan als acteur begon als boef, al was zijn uitstra ling ook toen al die van een gentle man. De heren verzoeken om de kas, heette zijn eerste rolprent uit 1966. Tapperts metamorfose voltrok zich in 1974, toen hij zich voor het eerst in zijn karakteristieke regen- tig bij toeval 'ontdekt' werd door Kurt Mühlhardt, die een theatertje runde in Stendal. Vanaf dat mo ment had de melancholiek ogende Tappert het tij mee. Het was vele jaren lang - en niet alleen in Duits land - Derrick voor en Derrick na. Vaak leek het er zelfs op dat Der rick geen rechercheur was maar een psycholoog, die namens de Duitse natie voor elke schurk toch nog wel een luisterend oor en warm kloppend hart over had. De nationale knuffelbeer, die en passant ook in tranen uitbarsten de boeven hun bekentenis liet doen. Het verleidde de leden van het sati rische VPRO-program ma liskefet tot een van hun beste parodieën. Onvergetelijk blijft Herman Koch als inspecteur Tampert, de slome duikelaar die in de langzame poli tieserie - zeker als je het vergelijkt met al dat snelle gedoe van nu - alsmaar rondjes rijdt op een roton de. Wie Stephan Derrick zegt, zegt te gelijk ook Harry Klein, zijn onaf scheidelijke assistent, die elke keer maar weer de opdracht kreeg 'de auto eens te halen'. Derrick hield er tien jaar geleden mee op. Een kwart miljoen Nederlanders keek naar de laatste aflevering op de ZDF. Bij een confrontatie met wilde boe ven zou Derrick in de laatste afle vering worden doodgeschoten. Maar Tappert wilde zo niet aan zijn einde komen. In de laatste Derrick, Das Ab- scheidsgeschenk, verliet Oberin- spektor Derrick daarom het Prasi- dium van de Münchener Mord- kommission om bij Europol in Den Haag te gaan werken. In Duitsland zelf trok de allerlaatste aflevering een recordaantal kijkers: 10,3 miljoen. De TROS heeft in Nederland alle 281 afleveringen van de televisiese rie uitgezonden, de laatste in de cember 1998. Omroep MAX, die het stokje dit jaar van de TROS overnam, heeft laten weten dat ko mende zomer nog eens tien a der tien van de meest recente afleve ringen van Derrick te zullen herha len. Horst Tappert 1923-2008 jas hees, waarvan nog steeds niet duidelijk is of die nu grijs of beige was. Uiteindelijk zijn er maar liefst 281 afleveringen van Derrick ge maakt. Horst Tappert werd in 1923 in Wuppertal geboren als zoon van een Pruisische postbode en een ui terst strenge moeder. Geen won der, zei Tappert later wel eens schertsend, dat mijn toekomst wel haast vanzelfsprekend in de rich ting van boekhouder ging. Alles veranderde toen hij in de jaren vijf-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7