Beleggers bank eisen compensatie Workum rouwt om omgekomen zusjes Fraude kan Fortis miljard kosten School is duurder uit met boeken Superaanbieding! 6 Dinsdag 16 december 2008 PZC Overnames door Nederland leiden tot loopgravenoorlog door Hans Gertsen DEN HAAG - De overname van For- tis Nederland en ABN Amro door de Nederlandse staat dreigt uit te lopen op een juridische loopgra venoorlog. Advocatenkantoor De Gier Business Law, dat opkomt voor de belangen van gedupeer den van Fortis, kondigde gisteren drie juridische procedures aan te gen de Nederlandse staat, Fortis NV en mogelijk andere partijen. Los daarvan bereiden ook de Ve- reninging van Effectenbezitters VEB en de Belgische zusterorgani satie Deminor schadeclaims voor, als Nederland de verkoop van For- workum - Het Friese Workum is in rouw gedompeld. Een woning brand kostte zondagavond het le ven aan twee zusjes van zeven en negen jaar. De meisjes Lisa (9) en Julia (7) Troelstra kwamen om in een vlammenzee, vermoedelijk veroorzaakt door kortsluiting in de wasdroger. Hun vader en moe der en een tweeling van vier jaar bleven ongedeerd. De felle brand in de houtskeletwo- ning aan de Mouterij brak rond elf uur 's avonds uit. De woning brandde volledig uit. Toen de brandweer arriveerde was er geen redden meer aan. Pas om half vier 's nachts was de brand geblust en konden de lichamen van de meis jes worden geborgen. Het hele gezin lag al te slapen toen de brand uitbrak. De tweeling, een jongen en een meisje van vier jaar, werd uit zichzelf wakker. Lisa en Julia sliepen in een ander gedeelte van de bovenverdieping. Daar sloe gen de vlammen echter zo snel om zich heen, dat beide meisjes door niemand meer konden wor den bereikt. Buren hoorden de vader in paniek op straat iets roepen over de dro ger. Hij rende naar buiten om alarm te slaan. Zijn vrouw was er intussen in geslaagd de tweeling uit de woning te halen. tis Nederland en ABN Amro niet wil heronderhandelen. Volgens de drie eisers moet de Nederlandse overheid de integratie van Fortis Nederland en ABN Amto per di rect opschorten. Een Belgische rechtbank stelde af gelopen vrijdag vast dat de nationa lisatie van de Belgische en Neder landse onderdelen, begin oktober, in strijd was met het Belgische ven nootschapsrecht. De aandeelhou ders van Fortis hebben zich nooit over de deals uit kunnen spreken en moeten die kans alsnog krijgen, aldus de rechtbank. Het Nederlandse Ministerie van Fi nanciën wees de eis om opnieuw te onderhandelen over de nationa lisatie van Fortis Nederland en ABN Amro zaterdag al af Volgens het Ministerie heeft de uitspraak Buren probeerden met ladders de twee andere kinderen te redden. Ook de brandweer kon de woning niet binnen vanwege de hitte en instortingsgevaar. Door een gaslek was de vuurzee ontoegankelijk. Slechts in een kamer op de eerste verdieping kon nog naar de meis jes worden gezocht, maar dat lever de geen resultaat op. Tijdens de brand moesten bewoners van vier naastgelegen woningen "hun huis verlaten in verband met de hevige rookontwikkeling. Burgemeester Hans Boekhoven van de gemeente Nijefurd spreekt van een vreselijk drama. Op het ge meentehuis van Workum, een plaats in het zuidwesten van Fries land, ligt een condoleanceregister. Op christelijke basisschool It Fins ter zijn gisteren alle lessen afgelast. Lisa zat in groep 6 en Julia in groep 4. De tweeling zit in groep 1. Kinderen en ouders mochten pra ten en herinneringen ophalen. In de loop van de dag werd een herin neringsboek ingericht voor Lisa en Julia. De kinderen mochten er tek sten voor schrijven of tekeningen maken. Ook alle kerstactiviteiten op de school zijn afgelast. School leider Jan Volbeda: „Wij hadden mooie plannen, zoals een grote kerstmarkt donderdag. Die gaat na tuurlijk niet door." van de Belgische rechtbank geen gevolgen voor het Nederlandse deel van de deal omdat die al is af gerond. Nederland zou bovendien niet gedaagd zijn in de zaak. „De werknemers, klanten en overige re laties van Fortis hebben geen enke- 'Klant kocht vermogen aan aandelen na geruststellende woorden van minister Bos' le reden om zich zorgen te maken. De staat blijft; eigenaar van de Ne derlandse onderdelen", aldus een zaterdag uitgegeven persverkla ring. Een woordvoerster van het Ministerie van Financiën zei giste ren dat die verklaring nog steeds geldt. „Die is zeer zorgvuldig gefor den haag - De megafraude die de Amerikaanse beurshandelaar Ber nard Madoff pleegde kan ook de Fortis Bank Nederland NV duur komen te staan. De bank, die be gin oktober door de Nederlandse staat is overgenomen, kan in het slechtste geval 850 miljoen tot 1 miljard euro schade oplopen. Fortis en haar dochters hebben zelf geen directe banden met Ma doff en diens totaal nep gebleken Jongeren blijven langer op school na hun 16e voorburg - Steeds meer jongeren blijven na hun 16e op school, ook al zijn ze dan niet meer volledig leerplichtig. Het aantal leerlingen van 16 jaar en ouder lag in het jaar 2007/08 15 procent hoger dan in 1995/96. In het voortgezet onder wijs nam het aantal 16-plussers af met 11 procent. Maar in het hbo steeg het met 29 procent en in het mbo met 18 procent. Vrijspraak betaalde seks met jongeren DEN bosch - Een 46-jarige vrouw uit Eindhoven die seks heeft ge had met twee jongens van zestien jaar, is vrijgesproken. De recht bank vindt niet bewezen dat de jongens voor hun diensten wer den betaald. De vrouw heeft dat ook altijd ontkend. De rechter is de mening toegedaan dat nergens uit blijkt dat voor de jongens geld de doorslaggevende rol is geweest. Europese aanbesteding leidt niet tot prijsdaling, blijkt in de praktijk. culemborg - De eerste middelba re school is erin geslaagd zijn schoolboeken te bestellen via Euro pese aanbestedingsregels. Maar het leidde niet tot de gewenste flinke prijsdaling. Hoeveel scholenge meenschap ORS Lek en Linge in Culemborg moet betalen willen de partijen uit concurrentieover- wegingen niet zeggen. muleerd en we hebben er niets aan toe te voegen." Nederlandse en Belgische advoca ten die gedupeerde beleggers verte genwoordigen zeggen dat Financi ën er 'finaal naast zit'. „Formeel lag er misschien inderdaad geen vordering tegen de Nederlandse staat. Maar als je met zijn tweeën een auto aan iemand verkoopt en één van de twee verkopers wordt door de rechter teruggefloten, dan is de hele deal ongeldig", zegt advo caat Adriaan de Gier. Zijn kantoor begint begin januari met drie za ken. Een bodemprocedure tegen de Nederlandse staat, tegen Fortis NV en mogelijk ook tegen de Bel gische holding Fortis SA en tegen de Belgische staat. De Boer: „Daar naast zullen we de rechtbank in Den Haag vragen om getuigenver beleggingsbedrijf Delen van de Fortis-groep lopen echter wel een groot risico omdat ze leningen heb ben verstrekt aan fondsen die wél zaken deden met Madoff. Fortis meldde gisteravond in een persbericht dat het gaat om 'door zekerheid gedekte leningen'. Maar 'als de waarde van de activa van de ze fondsen door de fraude nihil wordt en de klanten in kwestie hun verplichtingen niet kunnen Miljonair Fair zet bijna 200 miljoen om Amsterdam - De Miljonair Fair draaide de afgelopen dagen een omzet van bijna 200 miljoen euro. De beurs trok 49.000 mensen, te gen vorig jaar 47.000. „Ondanks de crisis is het zeer goed verlopen", zei organisator Gijrath gisteren. Let op! Zaterdag in uw dagblad op de hitmusicals: Volgend jaar worden de boeken gratis voor de ouders en draaien scholen voor de kosten op. Ze krij gen daarvoor van de overheid een bijdrage van 316 euro per kind, dit jaar ging die nog naar de ouders. Over de hele linie moet de scholen gemeenschap de komende jaren flink bijbetalen, want de bijdrage van het ministerie is te laag. Direc teur Joost van Rijn: „Vooral de boe ken van havo en vwo zijn duur." Manager Pieter Dubois van leve rancier Iddink: „Aan deze procedu re hangt voor ons ook een prijs- horen van iedereen die bij de transacties betrokken was, van mi nister Bos tot en met de president Wellink van De Nederlandsche Bank, de Fortis-top en de Bel gische premier Leterme. Ten derde beginnen we een schadevergoe dingsprocedure voor beleggers die na de eerste reddingsoperatie, eind september, in Fortis zijn gestapt." Volgens De Gier heeft Minister Bos persoonlijk eind september ge zegd dat Fortis 'gered' was en dat iedereen rustig kon gaan slapen. De Gier: „Een van mijn klanten kocht daarop 500.000 aandelen voor ruim 2,5 miljoen euro. Am per vier dagen later, na de volledi ge nationalisatie van Fortis NV en ABN Amro door de Nederlandse staat, was de man dik twee mil joen euro kwijt." nakomen, kan de schade voor For tis Bank Nederland (Holding) NV oplopen tot een bedrag tussen de 850 miljoen en 1 miljard'. „De continuïteit van Fortis Bank Nederland en haar dochteronder nemingen komt op geen enkele manier in gevaar", zo meldt Fortis verder. „We hopen dat de schade mee zal vallen", zo voegde een woordvoerder van de bank er gis teravond aan toe. Pyromaan 't Zandt gaat niet in hoger beroep groningen - De man die twee we ken geleden is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens brandstichting in 't Zandt in Gro ningen, gaat niet in beroep. Dat liet zijn advocaat gisteren weten. De rechtbank achtte hem schuldig aan drie brandstichtingen en po gingen daartoe in 't Zandt. De py romaan heeft na zijn veroordeling elke betrokkenheid ontkend. Groot DNA-onderzoek in oude moordzaak haarlem - Het openbaar ministe rie (OM) in Haarlem heeft op dracht gegeven tot een grootscha lig DNA-onderzoek in de zaak van de moord op de 19-jarige Milica van Doorn, in 1992 in Zaandam. Het onderzoek richt zich op man nen uit de wijk die ten tijde van het misdrijf tussen de 16 en 30 jaar oud waren en die van Turkse of Noord-Afrikaanse afkomst zijn. kaartje. We zijn veel meer tijd en geld kwijt aan juristen die alle be stekken die op de markt komen minutieus moeten doorwerken om er vervolgens op te kunnen in schrijven." De scholengemeenschap in Culem borg heeft een contract voor drie jaar. Dat betekent volgens Van Rijn dat de docenten de komende vier a vijfjaar niet van lesmethode kunnen wisselen. Hij is tevreden dat de aanbesteding slaagde, maar dat hij deze heksentoer moest uit halen stemt hem bitter. Brandweerlieden inspecteren in een hoogewerker de resten van de zondag avond uitgebrande woning in Workum. foto Olaf Kraak/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6