Inburgeren met hulp Herstructurering van Sas Glas kost miljoenen Franse drugstoeristen negeren Terneuzen Gemeente Hulst past plan De Statie aan Autogek van de reepe Kerstinstuif voor de jeugd 22 Dinsdag 16 december 2008 pzc Z Burgemeester Lonink, achter de besturing in de cabine van de kraan, geeft het sein voor de sloop. foto Peter Nicolai Oudste vlakglasfabriek van Nederland gaat tegen de vlakte. door Conny van Gremberghe sas van gent - Burgemeester Jan Lonink van .Terneuzen gaf maan dag het officiële beginsignaal voor de sloop van de oude bedrijfsge bouwen van de glasfabriek in Sas van Gent. De uit 1899 daterende hal, feitelijk de oudste vlakglasfa briek in Nederland, gaat tegen de vlakte. De productie is inmiddels volledig overgebracht naar de nieu were hallen naast de oude fabriek. Het is volgens directeur John de Baere van Sas Glas de bedoeling om eerst de helft van de oude hal te slopen, om ruimte te scheppen voor de bouw van een nieuw kan toorgebouw, deels op de nieuwe productiehal. is dat kantoor half juni gereed, dan kan het oude kan toor en de rest van de oude hal te gen de vlakte. Het vrijkomende terrein, ongeveer drie hectare groot, wordt door Sas Glas niet meer in gebruik geno men, maar wordt via de gemeente Terneuzen doorverkocht-aan ha venschap Zeeland Seaports die op zoek zal gaan naar een nieuwe ge bruiker. Het sloopproject wordt uitgevoerd door Sagro en kost ruim drie miljoen euro. Het pro ject wordt bekostigd uit de grond- verkoop en met een provinciale subsidie. Verkoop aan niet-lokalen blijft juridisch probleem. door Conny van Gremberghe terneuzen - Terneuzen lijkt vrij wel volledig verlost van Franse drugstoeristen. Sinds de herope ning van coffeeshop Miami, enkele weken geleden, zijn er slechts nog enkele overlastmeldingen bij de in stanties gerapporteerd. Het klan tenbestand van Miami schommelt de voorbije maand rond de 300 klanten per week. Burgemeester Jan Lonink van Ter neuzen: „Dat is zo'n beetje de om vang die wij ook voorstaan. De klandizie bestaat, zo blijkt uit de registratie, voor ongeveer de helft uit mensen uit de streek en voor de andere helft uit Belgen. Fransen komen amper nog in Terneuzen. Als enorme autogek is het flink af kicken voor die dertiger uit Goes. Hij heeft nu weliswaar een baan, ver buiten de provincie, maar voor het gemak reist hij drie, vier keer per week op en neer met de trein. Dan kan hij op de terugweg ook nog bergen werk verzetten op de laptop, waarmee zijn baas hem heeft uitgerust. Tip? redactie@pzc.nl Die prachtige, blauwe bolide, met moderne snufjes, sterke motor en een overdaad aan paardenkrach ten staat intussen weg te kwijnen in zijn garage. „Ach", troostte een collega hem, „dan lijdt hij ook niet. Kun je hem altijd nog te koop zetten: z.g.a.n., altijd binnen gestaan, niks geleden, van een oud vrouwtje geweest." Pilotproject als aanloop naar verplichte stages voor scholieren. door Raymond de Frel terneuzen - Je zou niet zeggen dat hier taalbarrières zijn. Dat hier mensen zijn die moeite hebben om elkaar te begrijpen en die nog niet helemaal gewend zijn aan de Nederlandse gebruiken en gewoon tes. Hét lijkt hier wel een kippen hok. Wat een lawaai! Oorzaak van al dat 'gekakel' in de dependance van het ROC aan de Mr. FJ. Haarmanweg in Terneuzen is een inburgeringscursus, die als voorbereiding dient voor het ver plichte inburgeringsexamen. Later, deze dag (de landelijke naturalisa tiedag) zal burgemeester Jan Lo nink van Terneuzen in het stad huis zo'n twintig medelanders een diploma uitreiken. Zover is het voor deze groep inburgeraars nog niet. Eerst moeten er nog wat hob bels worden genomen op het ge bied van taalvaardigheid en kennis over de Nederlandse samenleving. Wat is roddelen? Wanneer ben je een heer in het verkeer? En waar om houden winkels uitverkoop? De cursisten horen het aan het ein de van het traject allemaal te we ten. Ze krijgen daar deze week een beetje hulp bij, vandaar al die ver bale drukte. Twintig derdejaars vmbo-leerlingen van het Zelden- rust-Steelantcollege doen ook mee aan de cursus van reïntegratiebu- reau Piblw, dat voor de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten de in- burgeringstrajecten uitvoert. Het Zeldenrust-Steelantcollege is aangehaakt bij het Zeeuwse pilot project Move your Credits, dat vooruitloopt op de vanaf 2011 ver plichte maatschappelijke stages voor middelbare scholieren. Een maatschappelijke stage is geen be- roepsstage, maar een kennisma- 'Wij praten thuis expres vaak Nederlands, zodat mijn moeder de taal ook leert' king met vrijwilligerswerk. De scholieren leren zo dat ze iets voor een ander kunnen betekenen en op hun eigen manier een steentje kunnen bijdragen aan de maat schappij. Leerlingen kunnen solliciteren naar baantjes bij onder meer het Rode Kruis, Leger des Heils, Aan Z en Piblw. Daarmee kunnen zij hun verplichte dertig uur stage vul len én punten verdienen die ze mogen inzetten voor activiteiten Dat heeft ook te maken met het feit dat er in Terneuzen nog maar drie gram softdrugs per keer ge kocht mag worden. Voor Fransen blijkt dat gegeven aanleiding te zijn om door de tunnel naar Goes of Middelburg te glippen." Lonink is tevreden over de manier waarop nu in Terneuzen met de coffeeshops wordt omgegaan. „De beleidsaanpassing blijkt succesvol. Probleem is nog steeds dat we ons beleid niet formeel kunnen vastleg gen. Minister Hirsch Ballin van Jus titie biedt geen nieuwe instrumen ten om de drugsverkoop aan niet-ingezetenen te beperken. In een brief verwijst hij naar het proefproces in Maastricht dat mo gelijk nieuwe jurisprudentie ople vert, maar niet meer dan dat. Ove rigens loopt die zaak nog en ver wachten we niet eerder dan eind januari een uitspraak." Bouwhoogte verlaagd, extra ruimte tussen woningen Steensedijk. door Harold de Puysseleijr hulst - De gemeente Hulst komt tegemoet aan bezwaren van be langhebbenden tegen de nieuw- boiiwplannen in de omgeving van de Stationsweg in Hulst. Dat blijkt uit een aangepast voorstel van het college van burgemeester en wet houders aan de gemeenteraad. Die neemt donderdag 18 december een besluit over het nieuwe be stemmingsplan De Statie voor het gebied. De gemeente heeft zich de kritiek op de bouwhoogte en de massa van de nieuwe gebouwen aange trokken. De bebouwing aan het Havenfort is verlaagd van elf - en veertien meter tot acht - en veer tien meter. Het grootste gedeelte Scholieren vormen groepjes met cursisten. Samen proberen zij het inburge- ringsspel tot een goed einde te brengen. foto Peter Nicolai van het gebouw op de hoek Sta tionsweg en Stationsplein wordt verlaagd van vijftien - en achttien meter naar twaalf en achttien me ter. Alleen het gedeelte op de hoek zelf is met twee meter verhoogd tot twintig meter. De gemeente heeft ook de afstand 'van de nieuwe woningen die ach ter de huizen aan de Steensedijk zijn gepland met drie meter ver groot. Zo komt ze tegemoet aan be zwaren dat die nieuwbouw te dicht op de bestaande woningen was gepland. Ook het appartemen tencomplex met zes bouwlagen in het verlengde van de aan te leggen waterpartij aan de Industrieweg is uit het plan geschrapt, in plaats daarvan komt nu een gebouw dat uit twee delen bestaat met een maximale bouwhoogte van veer tien meter. De raadsvergadering in het stadhuis in Hulst begint om 19.30 uur. op cultureel, sociaal en sportief ge bied. „Over een paar jaar moet el ke leerling in zijn schoolcarrière 72 uur vullen met een maatschappelij ke stage. Dat is nu nog wat te veel van het goede, vooral omdat nog niet alle instanties bekend zijn met dit nieuwe fenomeen. Het is een kwestie van netwerken. Wij hebben dit jaar honderdvijftig deel nemers aan de stageweek. Bijna ie dereen is onder de pannen, er zijn nog maar een paar leerlingen waar voor we klusjes moeten verzin nen", aldus coördinator Heieen Houg-Vogelaar. Ruby Boedhoe (15) uit Hoek, Baby- lona Youkhana (14) uit Axel en Neslihan Zengin (14) uit Terneu zen hebben zich als stagiaires aan gesloten bij de lessen van Piblw-medewerkster, Rowena Hol- slag. Ruby komt uit Suriname, Ba- bylona uit Irak en Neslihan uit Turkije. „Ik herken hier veel van thuis. Soms begrijpen de cursisten niet meteen wat je bedoelt. )e moet daarom heel rustig en duide lijk praten. Dat is bij mij thuis ook zo. Wij praten thuis expres vaak Nederlands, zodat mijn moeder de taal ook goed leert. Dat kunnen wij als stagiaires deze cursisten dus meegeven als tip: praat zoveel als mogelijk de Nederlandse taal", vertelt Neslihan. Ruby: „Wij kun nen de medelanders iets bijbren gen, maar tegelijkertijd leren wij ook zelf beter te communiceren. Zo'n stage vind ik echt nuttig." Tijdens het inburgeringsspel blijkt inderdaad dat het mes aan twee kanten snijdt. De scholieren laten zich bijvoorbeeld door een cursist uitleggen hoe een buitenlands schooldiploma ook in Nederland waarde kan hebben, terwijl een medelander het verschil tussen 'tot' en 'tot en met' krijgt uitge legd. En als er samen wordt gela chen? Ia, dan is het echte .doel be reikt. Dan begrijpt iedereen wat er wordt bedoeld. Neem bijvoor beeld de vraag wat een blaastest is. Een alcoholcontrole, urinecontrole of een test van het uithoudingsver mogen? Geen inburgeraar die over het antwoord twijfelt. Daarvoor la chen de scholieren bij de twee ver keerde antwoorden veel te hard. Opruiming schqenm00e i Papegaai straat S Goes www.vandereepe.nl sint-jansteen - Basisscholieren uit Sint (ansteen en Hulst kunnen zich tijdens de kerstvakantie ver maken met enkele activiteiten. De voetbalvereniging Steen houdt maandag 22 december vanaf 13.30 uur kerstinstuif met oud-Holland se spelletjes, dammen, schaken en kaarten. Het Kindervakantie Werk Hulst heet zaterdag 27 december vanaf 13.45 uur knutselaars en spel letjesspelers welkom in Den Dul- laert in Hulst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66